Czipowanie psa

Kiedyś Naszą Przychodnię odwiedził pewien psi Dżentelmen. Jego wizyta skłoniła nas do stworzenia tego oto wpisu. A o czym będzie? O czipowaniu naszych Pupili, a dokładniej o temacie jakim jest czipowanie psa.

 

CZIPOWANIE PSA – HISTORIA DANEGO PACJENTA

 

Pewien wspaniały Dżentelmen został przyniesiony do Naszej Przychodni przez Panią. Nie była to jednak Opiekunka Pacjenta tylko Pani, która uratowała go przed trafieniem pod koła przejeżdżających samochodów. Psiak błąkał się po ruchliwej ulicy, bez opiekuna oraz bez obróżki z adresówką. W Naszej Przychodni pracownicy sprawdzili czy psiak posiada może jednak chip. Szukaliśmy, szukaliśmy i…jest! Jednak nasza radość nie trwała długo. Dlaczego? Przeczytajcie dalej…

 

Zaczniemy od samego początku.

Na zdjęciu widać duży i mały transponder, za pomocą którego wszczepia się Pacjentowi chip

CZYM JEST TAK NAPRAWDĘ CHIP I CZYM JEST CZIPOWANIE PSA?

 

Chip jest takim mikro „urządzeniem” na którym zapisany jest piętnastocyfrowy kod potrzebny do identyfikacji. Każdy chip ma swój indywidualny numer, który jest niepowtarzalny – nie ma możliwości by inny Pupil miał chip o tym samym numerze co nasz. Można go porównać do takiego numeru PESEL. Samo czipowanie polega na wprowadzenia chipa w transporderze za pomocą specjalnej strzykawki pod skórę Pupila po lewej stronie jego szyi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze chipa? Chip, który został wyprodukowany zgodnie z panującymi, obowiązującymi standardami jest oznaczony specjalnymi normami i numerami ISO.

 

Na zdjęciu widać opakowanie sterylne w którym znajduje się transponder z odpowiednimi certyfikatami

CO NAM DAJE TAKIE CZIPOWANIE PSA?

 

Po pierwsze i najważniejsze – umożliwia identyfikację naszego Pupila. Po drugie, jest obowiązkowe gdy staramy się o wyrobienie paszportu dla naszego Milusińskiego. Jak wyrobić taki paszport? Więcej informacji znajduje się tutaj.

 

JAKIE INFORMACJE ZAPISANE SĄ NA TAKIM CHIPIE?

 

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, na chipie zapisany jest indywidualny, niepowtarzalny, piętnastocyfrowy kod. I co jeszcze…? I nic więcej!

 

ALE JAK TO…? NIC WIĘCEJ…?

 

Dokładnie! Na takim chipie nie ma informacji na temat właściciela Pupila, nie ma informacji na temat samego zwierzęcia, nie ma żadnych informacji na temat jego życia, przebytych chorób, szczepień itp. Żeby ewentualnego uciekiniera można było zidentyfikować numer ten musimy zarejestrować np. na jednej z ogólnodostępnych stron internetowych. Te strony są bazami numerów chip i dopisanych do nich zwierząt. Piesek, który do nas trafił miał chip ale niestety nie mogliśmy namierzyć jego właścicieli, ponieważ nie został w żadnej bazie zarejestrowany.

 

CZIPOWANIE PSA – SKORO PIES BYŁ CHIPOWANY W PRZYCHODNI, TO DLACZEGO NIE MA GO W SYSTEMIE, KTÓREGO UŻYWAMY?

 

Wszystkie Przychodnie w Polsce – tak jak my – pracujemy głównie na jednym programie. Niestety program ten nie jest połączony pomiędzy placówkami. Dlatego, mimo że staramy się każdego chipowanego Pacjenta wpisywać w naszą bazę, nie będziemy mieli żadnych informacji o pacjencie wpisanym w bazę przychodni, która może znajdować się tuż za rogiem. Tak samo inne Przychodnie nie mają naszych danych. Jeśli piesek zgubił się przykładowo we Wrocławiu to oczywiście można dzwonić po kolei po wszystkich Przychodniach i wypytywać. Ale powstają potem pytania: „Czy piesek jest na pewno z Wrocławia?” albo „Czy piesek nie jest tutaj przejazdem?” albo „Czy ten piesek w ogóle jest z Polski?”. Także jakie są szanse na trafienie akurat tej jednej placówki, w której zapisany jest Pupil? Przecież nie ma możliwości szybkiego przeszukania tak dużego obszaru jedynie za pomocą telefonu i kartki ze spisanym kodem w ręce. Dlatego właśnie stworzono ogólnodostępne bazy.

 

CO JEST W TAKIEJ BAZIE?

 

W bazie zawarte są informacje dotyczące oczywiście Pupila – takie jak wiek, wygląd, numer chip, znaki szczególne, można dodać też zdjęcie czy szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jeśli chodzi o nas (opiekunów), to tutaj mamy możliwość wyboru jakie informacje będą widoczne dla osób wyszukujących dany numer chip – nasze dane osobowe takie jak imię i/lub nazwisko, adres gdzie Pupil mieszka, nasz telefon kontaktowy itp. Wszystkim możemy zarządzać z poziomu obsługi naszego konta.

Także jak sami widzicie – gdyby Opiekun zarejestrował Naszego Dżentelmena w jednej z takich baz albo Pacjent miałby chociaż przy sobie adresówkę z danymi Opiekuna – moglibyśmy od razu go poinformować, że psiak u nas czeka.

 

 

Zadbajcie najlepiej jak potraficie o bezpieczeństwo swoich Milusińskich!

 

 

W Przychodni OptoVet przeprowadzamy takie chipowanie dlatego w celu umówienia się na wizytę – jesteśmy do dyspozycji pod nr telefonu 534 820 033!

 

Magda Górny

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...

Nagła ślepota u psa i kota

Czy Twój pies/ kot nagle stracił wzrok? Czy jest zdezorientowany, wchodzi w przeszkody, czuje się zagubiony? Przyczyn nagłej ślepoty u zwierząt może być dużo, poniżej krótki opis najczęstszych z nich. Jakie są objawy nagłej ślepoty? Oprócz utraty wzroku i zagubienia...

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Jeśli do czynienia mamy z nagłym przypadkiem, dobry weterynarz powinien przyjąć każde zwierzę, a jeśli jest to gatunek, w którego leczeniu nie jest on specjalistą, powinien polecić nam kogoś, kto nim jest. Zwykle jednak, zanim udamy się z naszym pupilem na wizytę u...