ENDOSKOPIA w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu

Endoskopia to szerokie pojęcie zabiegów diagnostyczno-leczniczych wykonywanych w medycynie weterynaryjnej , które daje możliwość zbadania wnętrza ciała zwierzęcia z bardzo niewielkim wpływem na jego ciało. Wykonuje się je endoskopem, który umożliwia wprowadzenie sondy zbudowanej ze światła oraz optyki (kamery), do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego, słuchowego oraz jam ciała.

Jakie możliwości daje nam endoskopia, którą może zostać wykonana w przychodni Optovet?

  • diagnostyczne — daje możliwość pobrania próbek do dalszych badań, takich jak biopaty, popłuczyny czy wymazy.
  • lecznicze — np. w przypadku usuwania ciał obcych z wnętrza narządów (np. nosa czy żołądka).

Kiedy wykonać badanie endoskopowe?

Badanie endoskopowe u psa czy kota wykonujemy na zalecenie lekarza weterynarii. Opiekun zwierzęcia powinien jednak wiedzieć, jakie są objawy sugerujące potrzebę wykonania takiego zabiegu:

  • Gastroduodenoskopia lub inaczej gastroskopia umożliwia ocenę górnego odcinka układu pokarmowego. Objawami sugerującymi konieczność wykonania gastroskopii u psa lub kota będą zatem podejrzenia ciała obcego, wymioty, zapalenie żołądka, krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, nowotwory żołądka i dwunastnicy, przewlekłe biegunki.
  • Bronchoskopia — ostry lub przewlekły nieleczący się kaszel, świsty oddechowe, krwioplucie, podejrzenie zapadania tchawicy, podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie układu oddechowego, podejrzenie aspiracji ciała obcego
  • Kolonoskopia — badanie dolnego odcinka układu pokarmowego. Objawami chorobowymi będą przewlekłe biegunki niereagujące na prawidłowe zmiany dietetyczne, podejrzenie zmian nowotworu w okrężnicy, zwiększona ilość śluzu w kale, pojawiające się skrzepy krwi lub krew w kale, bolesne parcie na kał.- Bronchoskopia — ostry lub przewlekły nieleczący się kaszel, świsty oddechowe, krwioplucie, podejrzenie zapadania tchawicy, podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie układu oddechowego, podejrzenie aspiracji ciała obcego.
  • Rinoskopia — nagłe i intensywne kichanie lub przewlekłe kichanie, wypływy jedno lub obustronne z nosa, krwawe wypływy nieznanego pochodzenia, zmienione dźwięki oddechowe.

Jak widać, w zależności od okoliczności, w jakich znalazł się nasz pupil, będziemy mieć inne możliwości sprawdzenia jego stanu.
W przychodni weterynaryjnej Optovet znajdującej się we Wrocławiu, endoskopia daje możliwość udzielenia pomocy w przypadku wymaganego zabiegu.

Jak wygląda badanie endoskopowe w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu?

W przypadku naszych zwierząt jest ono wykonywane w znieczuleniu ogólnym, tak aby nasz pupil odczuwał jak najmniejszy dyskomfort i stres. Po znieczuleniu psa lub kota wprowadza się endoskop do wnętrza ciała zwierzęcia, który powala na wizualną ocenę wnętrza badanego narządu. Jest to małoinwazyjna metoda diagnostyki i leczenia naszego psa czy kota..

Jak się przygotować naszego psa lub kota do zabiegu endoskopii w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu?

W zależności od wykonywanego zabiegu zalecenia będą się nieco różnić. Stały punkt jest jeden: należy mieć aktualne badania krwi oraz zalecamy wykonanie badania serca (w przypadku ras predysponowanych oraz pacjentów starszych jest ono obowiązkowe). Pozostałe zalecenia są dobierane indywidualnie w zależności od potrzeb danego zabiegu (badania dodatkowe, czas głodówki, dieta).

Kto wykonuje badanie endoskopowe u psa i kota?

Te zabiegi wykonywane są przez lekarza weterynarii. W naszej przychodni weterynaryjnej Optovet zajmuje się tym doktor nauk weterynaryjnych Pola Borusewicz. Znieczulenie ogólne przebiega również pod okiem lekarza weterynarii.

Chcielibyście uzyskać więcej szczegółów lub umówić wizytę dla swojego pupila? Jesteśmy tu, aby pomóc! Skontaktujcie się z nami już teraz, a nasi doświadczeni lekarze weterynarii oraz personel odpowiedzą na Wasze pytania i umówią dogodny termin. Dla zdrowia i dobra Waszych zwierząt, jesteśmy tu, aby służyć pomocą. Czekamy na Wasz kontakt!

Przeczytaj także

Gastroenterologia Zwierząt

Troska o Zdrowie Twojego psa i kota w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu. Czym dokładnie zajmuje się gastroenterolog zwierzęcy i jakie są sygnały, które mogą sugerować, że Twój pies lub kot potrzebuje wizyty u tego specjalisty? Śpieszymy z odpowiedzią!...

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...

Nagła ślepota u psa i kota

Czy Twój pies/ kot nagle stracił wzrok? Czy jest zdezorientowany, wchodzi w przeszkody, czuje się zagubiony? Przyczyn nagłej ślepoty u zwierząt może być dużo, poniżej krótki opis najczęstszych z nich. Jakie są objawy nagłej ślepoty? Oprócz utraty wzroku i zagubienia...