Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Wyjazd z psem za granicę – jak otrzymać paszport, ile się czeka, ile kosztuje

W ostatnich latach coraz więcej osób planujących wakacje za granicą nie wyobraża sobie podróży bez swojego pupila. Wyjazdy z psem, kiedyś będące rzadkością, cieszą się w ostatnich latach wielką popularnością. Coraz więcej hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych otwiera się na właścicieli psów. Jednak do takiego wyjazdu musimy zwierze odpowiednio przygotować. Jeśli planujemy wakacje poza granicami kraju jednym z najważniejszych elementów planowania podróży będzie wyrobienie paszportu. 

 

Po co psu paszport?

 

Paszporty wymagane są w celu identyfikacji zwierzęcia, dzięki temu wiadomo kto jest jego właścicielem, kto za niego odpowiada, oraz, co najważniejsze, czy zwierzę jest zdrowe. Jeśli na terenie naszego kraju wszystkie psy muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, nie chcemy, aby z innych krajów przyjeżdżały zwierzęta nieszczepione. Paszport jest międzynarodowym dokumentem, dzięki któremu możemy to zweryfikować.

 

 

Jakie zwierzęta  muszą mieć paszport?

 

Obowiązek ten dotyczy psów, kotów i fretek.

 

 

Gdzie wyrobić psu paszport?

 

W celu wyrobienia paszportu musimy zgłosić się do lekarza weterynarii uprawnionego do wydawania paszportów. Nie każdy lekarz takie uprawnienia posiada, dlatego przed udaniem się do pierwszego z brzegu zakładu leczniczego dla zwierząt warto sprawdzić listę lekarzy uprawnionych do wystawiania paszportu, albo, co będzie pewnie łatwiejsze, zadzwonić do okolicznych lecznic. 

W naszej Przychodni OptoVet mamy 3 lekarzy z takimi uprawnieniami.

 

 

Wymagania niezbędne do wykonania paszportu

 

Aby zwierzę mogło dostać paszport musi być możliwa jego identyfikacja. Identyfikacja jest możliwa na podstawie podskórnego transpondera (czip) lub tatuażu (jeśli był wykonany przed 3 lipca 2011 r.). Lekarz weterynarii w paszporcie podaje dane właściciela, oraz zwierzaka- imię, płeć, wiek, umaszczenie i znaki szczególne. 

 

 

Ile czeka się na paszport?

 

Zależnie od lecznicy samo wystawienie paszportu może zająć od jednego do kilku dni. W naszej przychodni weterynaryjnej OptoVet paszport wydawany jest zwykle podczas jednej wizyty. Jednak zależy to zawsze od kilku czynników. 

 

Szczepienie przeciwko wściekliźnie a wyjazd za granicę

 

Dodatkowo pies musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienie musi być wykonane już po zaczipowaniu, aby była możliwość identyfikacji szczepionego zwierzęcia. Jeśli szczepienie wykonane było przed założeniem czipa niestety konieczne jest jego powtórzenie. 

 

Pamiętajmy jednak o najważniejszym. Jeśli pies jest szczepiony po raz pierwszy odporność uzyskuje po 21 dniach od daty zaszczepienia i dopiero wtedy może podróżować za granicę. Szczepienie jest ważne przez rok. Jeśli termin przegapimy, musimy znów przeczekać 21 dni, aby móc podróżować z pupilem. 

 

 

Ile kosztuje paszport?

 

Sam paszport to koszt ok. 100zł, jednak pamiętajmy o dodatkowym koszcie czipu, jego założenia, szczepienia na wściekliznę oraz ewentualnych innych szczepieniach czy też profilaktyce przeciwpasożytniczej. 

 

 

Dodatkowe wymogi

 

 

Musimy pamiętać, że w niektórych krajach nie wystarczy nam szczepienie p.wściekliźnie. Zależnie od rejonu może być wymagane odrobaczenie w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed wjazdem na teren tego kraju (Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta i Norwegia).

Dodatkowo kraje nie należące do UE mogą posiadać inne wymogi. Czasem konieczne jest oznaczanie przeciwciał metodą miareczkowania, świadectwo zdrowia lub dodatkowe szczepienia. 

 

ZAWSZE! Przed wyjazdem należy sprawdzić prawo obowiązujące w danym kraju. Możemy to sprawdzić tu: https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/ms-websites_en, w konsulacie danego kraju, lub konsultując się z naszym lekarzem weterynarii. W przychodni OptoVet we Wrocławiu zawsze przy zakładaniu paszportu staramy się informować o ewentualnych dodatkowych wymaganiach kraju, który pupil ma odwiedzić. 

 

UWAGA! Należy pamiętać, że zwierzę musi spełniać warunki nie tylko kraju docelowego, a również krajów, przez które będziemy się przemieszać. 

 

 

Co nam grozi za brak paszportu?

 

 

Zależnie od kraju i sytuacji odpowiednie służby mogą zawrócić zwierzę do państwa, z którego wyjechało, poddać go kwarantannie do czasu spełnienia wymogów, a nawet w skrajnych przypadkach poddać eutanazji. Pamiętajmy, że będziemy pociągnięci do opłacenia kosztów wszystkich urzędowych czynności. 

Przykładowo, jeśli przedawni się szczepienie na wściekliznę musimy wykonać je ponownie. Następnie zwierzę spędza 21 dni kwarantanny w boksie obserwacyjnym. W takim wypadku koszty mogą być bardzo wysokie. 

 

 

Czy królik, chomik, szczur musi mieć paszport?

 

Nie. Te zwierzęta możemy przewozić bez paszportu. Jednak warto sprawdzić, czy dany kraj nie ma innych obwarowań związanych z tymi zwierzętami. 

Jeśli chcemy podróżować ze zwierzętami będącymi na liście CITES konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. 

 

W razie wątpliwości lub chęci założenia paszportu swojemu pupilowi zapraszamy do Przychodni Weterynaryjnej OptoVet we Wrocławiu.

 

 

 

Autorzy:

lek. wet. Aleksandra Wnuk 

Zespół Przychodni OptoVet

 

bibliografia: 

Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2018/772

Rozporządzenie 577/2013 oraz 576/2013

https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/young-animals_en

https://www.wetgiw.gov.pl/

https://www.gov.pl/web/srodowisko

 

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...