Wyjazd z psem za granicę

W ostatnich latach coraz więcej osób planujących wakacje za granicą nie wyobraża sobie podróży bez swojego pupila. Wyjazd z psem za granicę, kiedyś będący rzadkością, cieszy się w ostatnich latach wielką popularnością. Coraz więcej hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych otwiera się na właścicieli psów. Jednak do takiego wyjazdu musimy zwierzę odpowiednio przygotować. Jeśli planujemy wakacje poza granicami kraju jednym z najważniejszych elementów planowania podróży będzie wyrobienie paszportu. 

 

Na zdjęciu widoczny jest uśmiechnięty kundelek na łące w krzaczkach i wysokich trawach

WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – PO CO PSU PASZPORT?

Paszporty wymagane są w celu identyfikacji zwierzęcia, dzięki temu wiadomo kto jest jego właścicielem, kto za niego odpowiada, oraz, co najważniejsze, czy zwierzę jest zdrowe. Jeśli na terenie naszego kraju wszystkie psy muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, nie chcemy, aby z innych krajów przyjeżdżały zwierzęta nieszczepione. Paszport jest międzynarodowym dokumentem, dzięki któremu możemy to zweryfikować.

JAKIE ZWIERZĘTA MUSZĄ MIEĆ PASZPORT?

 

Obowiązek ten dotyczy psów, kotów i fretek.

 

WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – GDZIE WYROBIĆ PASZPORT?

 

W celu wyrobienia paszportu musimy zgłosić się do lekarza weterynarii uprawnionego do wydawania paszportów. Nie każdy lekarz takie uprawnienia posiada, dlatego przed udaniem się do pierwszego z brzegu zakładu leczniczego dla zwierząt warto sprawdzić listę lekarzy uprawnionych do wystawiania paszportu, albo, co będzie pewnie łatwiejsze, zadzwonić do okolicznych lecznic. 

W naszej Przychodni OptoVet przyjmuje 3 lekarzy z takimi uprawnieniami.

 

WYMAGANIA NIEZBĘDNE DO WYKONANIA PASZPORTU

 

Aby zwierzę mogło dostać paszport musi być możliwa jego identyfikacja. Identyfikacja jest możliwa na podstawie podskórnego transpondera (czip) lub tatuażu (jeśli był wykonany przed 3 lipca 2011 r.). Lekarz weterynarii w paszporcie podaje dane właściciela, oraz zwierzaka- imię, płeć, wiek, umaszczenie i znaki szczególne. 

 

WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – ILE CZEKA SIĘ NA PASZPORT?

 

Zależnie od lecznicy samo wystawienie paszportu może zająć od jednego do kilku dni. W naszej przychodni weterynaryjnej OptoVet paszport wydawany jest zwykle podczas jednej wizyty. Jednak zależy to zawsze od kilku czynników. 

 

SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE, A WYJAZD PSA ZA GRANICĘ

 

Dodatkowo pies musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienie musi być wykonane już po zaczipowaniu, aby była możliwość identyfikacji szczepionego zwierzęcia. Jeśli szczepienie wykonane było przed założeniem czipa niestety konieczne jest jego powtórzenie. 

 

Pamiętajmy jednak o najważniejszym. Jeśli pies jest szczepiony po raz pierwszy odporność uzyskuje po 21 dniach od daty zaszczepienia i dopiero wtedy może podróżować za granicę. Szczepienie jest ważne przez rok. Jeśli termin przegapimy, musimy znów przeczekać 21 dni, aby móc podróżować z pupilem. 

 

 

ILE KOSZTUJE PASZPORT?

 

Sam paszport to koszt ok. 100zł, jednak pamiętajmy o dodatkowym koszcie czipu, jego założenia, szczepienia na wściekliznę oraz ewentualnych innych szczepieniach czy też profilaktyce przeciwpasożytniczej. 

 

WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – DODATKOWE UWAGI

 

Musimy pamiętać, że w niektórych krajach nie wystarczy nam szczepienie przeciwko wściekliźnie. Zależnie od rejonu może być wymagane odrobaczenie w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed wjazdem na teren tego kraju (Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta i Norwegia).

Dodatkowo kraje nie należące do UE mogą posiadać inne wymogi. Czasem konieczne jest oznaczanie przeciwciał metodą miareczkowania, świadectwo zdrowia lub dodatkowe szczepienia. 

ZAWSZE! Przed wyjazdem należy sprawdzić prawo obowiązujące w danym kraju. Możemy to sprawdzić tu, w konsulacie danego kraju, lub konsultując się z naszym lekarzem weterynarii. W Przychodni OptoVet we Wrocławiu zawsze przy zakładaniu paszportu staramy się informować o ewentualnych dodatkowych wymaganiach kraju, który pupil ma odwiedzić. 

 

UWAGA! Należy pamiętać, że zwierzę musi spełniać warunki nie tylko kraju docelowego, a również krajów, przez które będziemy się przemieszać. 

 

WYJAZD Z PSEM ZA GRANICĘ – CO NAM GROZI ZA BRAK PASZPORTU?

 

Zależnie od kraju i sytuacji odpowiednie służby mogą zawrócić zwierzę do państwa, z którego wyjechało, poddać go kwarantannie do czasu spełnienia wymogów, a nawet w skrajnych przypadkach poddać eutanazji. Pamiętajmy, że będziemy pociągnięci do opłacenia kosztów wszystkich urzędowych czynności. 

Przykładowo, jeśli przedawni się szczepienie na wściekliznę musimy wykonać je ponownie. Następnie zwierzę spędza 21 dni kwarantanny w boksie obserwacyjnym. W takim wypadku koszty mogą być bardzo wysokie. 

 

CZY CHOMIK, KRÓLIK BĄDŹ SZCZUR TEŻ MUSI POSIADAĆ PASZPORT?

 

Nie. Te zwierzęta możemy przewozić bez paszportu. Jednak warto sprawdzić, czy dany kraj nie ma innych obwarowań związanych z tymi zwierzętami. 

Jeśli chcemy podróżować ze zwierzętami będącymi na liście CITES konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. 

W razie wątpliwości lub chęci założenia paszportu swojemu pupilowi zapraszamy do Przychodni Weterynaryjnej OptoVet we Wrocławiu.

 

 

lek. wet. Aleksandra Wnuk 

Zespół Przychodni OptoVet

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

 

bibliografia: 

Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2018/772

Rozporządzenie 577/2013 oraz 576/2013

https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/young-animals_en

https://www.wetgiw.gov.pl/

https://www.gov.pl/web/srodowisko

 

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...