Okulistyka zwierząt

Wizyta okulistyczna czyli kiedy zdecydować się na odwiedziny?

Zacznijmy od tego, że zazwyczaj decydujemy się na wizytę okulistyczną u Lekarza Weterynarii ponieważ coś nas niepokoi. Najważniejsza jest dokładna obserwacja objawów naszego pacjenta okulistycznego.

Częste potykanie się, wchodzenie zwierzęcia na przeszkody, niektóre psy stają się bardziej szczekliwe, przestają biegać za piłką, a koty bawić się zabawkami na wędce – mogą to być objawy pogorszenia wzroku. Oprócz tego mogą występować inne problemy wymagające interwencji lekarza weterynarii. Nierzadko uderzenia i urazy mechaniczne prowadzą do powstawania zmian w oku, które mogą być dla nas widoczne i oczywiste, jednak nie zawsze się tak dzieje.

Zmiany mogą też dotyczyć wewnętrznych struktur oka, a także jego okolic, znacznie wpływając na funkcjonowanie narządu wzroku w momencie urazu lub prowadzić do powikłań w późniejszym czasie, jeśli nie zostanie udzielona odpowiednia pomoc.

Wizyta okulistyczna – na co zwrócić uwagę?

Obserwując pupila należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • łzawienie oczu
  • przebarwienia sierści wokół oczu oraz w obrębie pyszczka,
  • czy zwierzę interesuje się okiem/oczami,
  • czy drapie lub wyciera ich okolice,
  • jeżeli zauważymy problem z widzeniem należy ustalić czy występuje on zarówno
    w dzień jak i w  nocy.

Jeżeli pacjent mruży oczy może to świadczyć o światłowstręcie lub bolesności oka.

Na zdjęciu widoczny jest uśmiechnięty Golden Retriever siedzący na podłodze gabinetu okulistycznego. Imbir - bo tak ma na imię Pacjent - nie ma prawego oczka

Wysokiej jakości sprzęt okulistyczny, na którym pracujemy, pozwala nam na m.in.:

  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą tonometru (TonoVet),
  • badanie okulistyczne za pomocą lampy szczelinowej,
  • badanie neurookulistyczne,
  • testy produkcji łez (test Schirmera),
  • test z fluoresceiną,
  • badanie drożności przewodu nosowo-łzowego (test Jonesa),
  • badanie dna oka (oftalmoskopia pośrednia i bezpośrednia),
  • wymazy z worka spojówkowego,
  • Gonioskopia,
  • USG gałki ocznej.
  • badanie ERG – elektroretinografia

Wykonujemy:

  • wszycie wypadniętego gruczołu trzeciej powieki (cherry eye),
  • zabiegi na powiekach: entropium, ectropium, rekonstrukcje powiek po urazach,
  • debridement, kertotomię kratkową oraz urządzeniem Algerbrush,
  • usuwanie nieprawidłowych rzęs,
  • leczenie wrzodów rogówki,
  • mikrochirurgie rogówki.

A na co zwrócić uwagę u zwierząt egzotycznych?

Zwierzęta egzotyczne także mogą borykać się z problemami wzrokowymi. Ze względu na to, że zazwyczaj są one trzymane w klatkach w pierwszej kolejności lekarz okulista będzie pytać o:

  • położenie tejże klatki w domu,
  • czy występuje możliwość przeciągów w miejscu gdzie przebywa zwierze.

Następnie przechodzimy do warunków panujących wewnątrz klatki. Ze względu na to, że są to stworzenia bardzo delikatne i podatne na warunki środowiskowe musimy pamiętać o rodzaju oświetlenia, temperaturze i wilgotności, podłożu na którym przebywa nasz pupil, a nawet o tym jak często sprzątana jest klatka.

Kolejnym problemem okazuje się nieprawidłowe żywienie, prowadzące do niedoborów witamin
i minerałów oraz nieprawidłowego ich zbilansowania. Co ciekawe nadmiar witamin jest równie groźny jak ich niedobór . Dlatego też przed wizytą w gabinecie okulistycznym warto przypomnieć sobie dokładnie co i w jakich ilościach podajemy, ew. wypytać osobę zajmującą się tą czynnością .

Jeżeli posiadamy więcej niż jedno zwierzę warto powiadomić o tym lekarza, ponieważ współtowarzysze mogą przyczyniać się również do powstawania urazów mechanicznych, a także szybszego szerzenia się chorób wirusowych i bakteryjnych.

Wizyta okulistyczna – jak przygotować siebie i pupila?

Gdy zapisaliśmy się już na wizytę i zebraliśmy wszystkie potrzebne nam dane opisane powyżej, bacznie obserwując wszelkie objawy należy przygotować jeszcze dokumenty. Zazwyczaj cała dokumentacja zwierzęcia znajduje się w książeczce zdrowia. Jest ona dla lekarza cenną informacją na temat szczepień, przebytych chorób lub chorób współistniejących.

Ważna jest historia leczenia oraz stosowane wcześniej leki i ich dawki. Inną sprawą, o której warto pamiętać to odpowiednia ochrona.

Jeśli pies jest agresywny lub okazuje w znaczny sposób niechęć do dotykania i oglądania okolicy głowy, warto zabrać ze sobą kaganiec, natomiast dla kotów dobrym rozwiązaniem okazuje się transporter, z którego jesteśmy w stanie zdjąć górną część. Dzięki temu kot zostaje w dolnej części transportera, gdzie czuje się komfortowo i bezpiecznie podczas gdy lekarz weterynarii wykonuje swoją pracę.

Wizyta okulistyczna – co się będzie działo w gabinecie?

Dokładne badanie okulistyczne podzielone jest na pewne etapy, z których każdy przeprowadzony jest w odpowiedniej kolejności.

Gdy wchodzi się do specjalistycznego gabinetu okulistycznego w przychodni OptoVet we Wrocławiu pierwszą rzeczą, która zostaje przeprowadzona to wywiad.

Nasza Pani Doktor skrupulatnie zbiera zebrane przez nas wcześniej dane, zaznajamia się
z książeczką zdrowia pacjenta oraz z zaobserwowanymi przez nas objawami. Następnie okulistka przystępuje do badani. Sprawdzana jest wielkość gałek ocznych, symetria powiek, odruchy neurologiczne.

Przechodzimy do pomiaru produkcji łez. W tym celu lekarz wkłada do worka spojówkowego specjalne papierki, na których jest skala. Papierek ten powinien być zmoczony łzami w czasie poniżej 60 sekund. Jeżeli po minucie wilgoć nie osiągnie odpowiedniego miejsca na skali, mówi to nam o zaburzonej produkcji łez.

W celu wykluczenia jaskry lub zapalenia błony naczyniowej wykonuje się pomiar ciśnienia śródgałkowego.

Na zdjęciu widoczny jest uśmiechnięty Golden Retriever siedzący na podłodze gabinetu okulistycznego. Imbir - bo tak ma na imię Pacjent - nie ma prawego oczka

Co później?

Dalszym etapem jest pobranie materiału z worka spojówkowego. Przy podejrzeniu infekcji na przykład na tle bakteryjny, możemy zbadać próbkę mikrobiologiczne

Okulista będzie kropić oczy, aby je znieczulić . Kolejnym krokiem jest wybarwienie powierzchni oka specjalnym barwnikiem – fluoresceiną. Najczęściej używa się do tego papierka, na którym jest już naniesiona pomarańczowa barwa. Przy pomocy lampy szczelinowej doktor ogląda przednią część oka.

Na tym etapie badania sprawdzamy też czy otwory nosowo-łzowe są prawidłowo wykształcone, oraz czy przewody nosowo-łzowe nie są zapchane. Specjalista sprawdza po kolei brzegi powiek, spojówki, trzecią powiekę i jej gruczoły, rogówkę, przednią komorę oka, twardówkę, tęczówkę, otwór źreniczny, a także soczewkę.

Kolejny etap dotyczy tylnego odcinka oka. Badanie dna oka obrazuje ciało szkliste, siatkówkę , naczyniówkę i brodawkę nerwu wzrokowego .W tym celu Doktor używa kolejnych kropel. Te mają za zadanie rozszerzyć źrenicę.

Nasz dzielny pacjent może mieć „duże oczy” jeszcze nawet dzień po badaniu co nie powinno wzbudzać niepokoju opiekuna. U każdego gatunku wygląd dna oka jest trochę inny, dlatego tylko dokładna znajomość prawidłowej budowy umożliwia wykrycie nieprawidłowości.

Czy każdy lekarz weterynarii przeprowadzi badanie okulistyczne?

Większość Lekarzy Weterynarii jest w stanie przeprowadzić podstawowe badanie przedniego odcinka oka. Jednak w większości gabinetów internistycznych nie ma odpowiedniego sprzętu do przeprowadzenia pełnego badania wzroku i gałki ocznej.

Ponadto wszelkie zmiany pojawiające się na dnie oka mogą wynikać z chorób ogólnoustrojowych, wad genetycznych lub wrodzonych. Ich rozpocznie może być na tyle trudne, że warto skorzystać
z usług doświadczonego okulisty.

Dlatego serdecznie zapraszamy na badanie do przychodni OptoVet we Wrocławiu!