Chirurgia laserowa u psów i kotów

Na zdjęciu widoczny jest lekarz weterynarii w specjalnym ubraniu ochronnym, w trakcie wykonywania zabiegu z udziałem lasera Ostatnio wspominaliśmy na naszym facebooku o nowym nabytku – laserze CO2. Dzisiaj napiszemy o nim kilka słów więcej i odpowiemy na pytania, które zadaliście nam Państwo w wiadomościach prywatnych na temat „Chirurgia laserowa u psów i kotów”.

CHIRURGIA LASEROWA U PSÓW I KOTÓW – JAK DZIAŁA LASER CO2?

Laser jest źródłem światła, o długości fali 10 600 nm (czyli podczerwień), zatem jest niewidzialny dla oka ludzkiego. Światło emitowane przez laser ma kilka unikalnych właściwości, dzięki którym możliwe jest otrzymanie wąskiej wiązki promieniowania. Dzięki niej możliwe jest skupienie ogromnej mocy, na stosunkowo małej powierzchni, co powoduje jonizację I odparowanie tkanek. Laser najlepiej sprawdza się przy zabiegach na tkankach o dużej zawartości wody. Laser, którym dysponujemy w przychodni Optovet, to laser chirurgiczny, wykorzystywany do cięcia i koagulacji tkanek.

 

CHIRURGIA LASEROWA U PSÓW I KOTÓW – JAKIE SĄ ZALETY UŻYWANIA LASERA?

Dzięki koagulacji drobnych naczyń skórnych oraz nocyceptorów (receptorów bólu) bolesność I obrzęk w miejscu działania lasera jest minimalny – zdecydowanie mniejszy, niż przy użyciu skalpela. Znacząco skraca to okres rekonwalescencji po zabiegu. Laser koaguluje drobne naczynia krwionośne, przez co widoczność w operowanym miejscu jest dużo lepsza. Warto też wspomnieć, że wysoka temperatura w miejscu użycia lasera, zdecydowanie ogranicza aktywność bakteryjną I zmniejsza ryzyko powikłań przy gojeniu. Laser świetnie sprawdzi się w chirurgii drobnych ssaków – natychmiastowa koagulacja naczyń krwionośnych zmniejsza czas zabiegu, co przemawia za większym bezpieczeństwem dla pacjenta. Lasera szczególnie często I chętnie używamy do zabiegów u zwierząt brachycefalicznych, zwłaszcza do korekcji skrzydełek nosa oraz przerostu podniebienia miękkiego. Dlaczego? O tym dowiecie się Państwo w kolejnym artykule.

 

Pacjent przed zabiegiem laserowej korekty nozdrzy

 

Pacjent po zabiegu laserowej korekty nozdrzy

 

DO CZEGO MOŻNA UŻYWAĆ LASERA CO2?

Bezsprzecznie laser może zastąpić skalpel przy praktycznie wszystkich zabiegach chirurgicznych. Laser CO2 świetnie sprawdzi się przy usuwaniu wszelkich zmian skórnych, także tych, które są rozdrapane, uszkodzone, powikłane bakteryjnie. Zdecydowanie warto korzystać z lasera w trakcie zabiegów w obrębie jamy ustnej oraz nosowej (usuwanie zmian nowotworowych, w jamie ustnej, rozrostów zapalnych dziąseł, a także korekcja przerostu podniebienia) – obszary te są bardzo silnie ukrwione, a używanie lasera powoduje koagulację drobnych naczyń krwionośnych, a zatem zdecydowanie mniejsze krwawienie w czasie zabiegu. Nie wspominając o wykorzystaniu lasera przy syndromie BOAS, który dotyczy buldożków i mopsów – więcej na ten temat tutaj. Dodatkowo laser powoduje znacznie mniejsze uszkodzenie tkanek niż nóż elektryczny czy skalpel. Laser świetnie się sprawdza w zabiegach onkologicznych. Dlaczego? Dlatego, że usuwanie zmian nowotworowych za pomocą lasera przyspiesza znacząco czas wykonania zabiegu, a wspomniana już koagulacja drobnych naczyń krwionośnych I limfatycznych, zwiększa pole widzenia.

 

Pacjent przed zabiegiem laserowej korekty nozdrzy

 

Pacjent po zabiegu laserowej korekcie nozdrzy

 

CZY LASER MOŻE BYĆ UŻYWANY PRZY ZABIEGACH OKULISTYCZNYCH? 

Oczywiście! Jest szereg zabiegów, w których można wykorzystać laser, zamiast skalpela – blefaroplastyka, usuwanie guzów powiek, leczenie zapalenia grudkowego trzeciej powieki, usunięcie gruczołu tarczkowego to tylko niektóre z nich. W związku z bardzo delikatną okolicą, w przypadku zabiegów okulistycznych, istotne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności (między innymi stosowanie okularów lub soczewek ochronnych), którymi dysponujemy w przychodni Optovet.

 

CHIRURGIA LASEROWA U PSÓW I KOTÓW – JAKIE SCHORZENIA MOGĄ BYĆ PRZECIWWSKAZANIEM DO STOSOWANIA LASERA?

Laser nie powinien być stosowany u zwierząt, które przyjmowały retinoidy. Nie jest wskazane używanie lasera przy wykonywaniu biopsji wycinkowej. Jeżeli po usunięciu oceniane mają być marginesy tkankowe – koagulacja tkanek może spowodować zmieniony wygląd komórek.

 

Pacjent przed zabiegiem laserowej korekty nozdrzy

 

Pacjent po zabiegu laserowej korekty nozdrzy (okulary służą do ochrony oczu podczas zabiegu)

 

CZY STOSOWANIE LASERA ZAMIAST SKALPELA MA JAKIEŚ WADY?

W naszej opinii – NIE! Ponieważ mniejsza bolesność u pacjentów oraz lepsza widoczność pola operacyjnego zdecydowanie przemawiają za tym, by laser był używany do wszystkich zabiegów chirurgicznych. Jak sami Państwo widzicie, stosowanie lasera CO2 zamiast klasycznego skalpela ma bardzo dużo zalet. Specjalnie dla naszych pacjentów, stale szkolimy się I poszerzamy zakres oferowanych usług.

 

Do zobaczenia w OptoVet!

lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak   Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Literatura: 1. “Zastosowanie lasera CO2 w leczeniu chirurgicznym grudkowego zapalenia trzeciej powieki u psów” J.Paczuska, Z.Kiełbowicz, P.Zielińska; Med. Weter. 2015, 71 (6), 358-362 2. “Zastosowanie lasera CO2 w weterynarii”, Z.Kudła, A.Nikolajdu-Kudła, Weterynaria w Praktyce, 2019 , 16 (10), 108-111 3. “Laser chirurgiczny CO2 w praktyce weterynaryjnej małych zwierząt”, J.Paczuska, Z.Kiełbowicz, Weterynaria w Praktyce, 2016, 11 (1-2), 72-78

Przeczytaj także

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...

Encephalitozoon Q&A czyli kunikuloza bez tajemnic!

Encephalitozoon Q&A czyli kunikuloza bez tajemnic!

Zapraszamy na pytania&odpowiedzi o kunikulozie - chorobie pasożytniczej występującej najczęściej u królików! 1. Jedni mówią, że to pierwotniak, a inni, że to grzyb – jak to w końcu jest? Encephalitozoon należy do gromady Microsporidia. Są to jądrzaste,...