Stomatolog dla psa i kota Wrocław

Stomatologia weterynaryjna jest bardzo niedocenianą dziedziną weterynarii. Wiele chorób ogólnosystemowych jest związanych z nieprawidłowym stanem higieny jamy ustnej kota czy psa. W Przychodni Weterynaryjnej OptoVet dbamy o uśmiechy naszych pacjentów na wielu płaszczyznach. Stomatolog dla psa i kota Wrocław – zapraszamy!

Na zdjęciu widoczne jest zdjęcie RTG stomatologiczne, na którym pokazane są zęby psa z widocznymi korzeniami

 

Stomatolog dla psa i kota Wrocław – Przede wszystkim higiena!

Od razu na pierwszej wizycie, gdzie omawiamy zagadnienia profilaktyki, uprzedzamy opiekunów o konieczności szczotkowania zębów i stosowania odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej. Stosowanie pasty co najmniej raz dziennie pozwala na znaczące zredukowanie ilości płytki nazębnej a w efekcie – opóźnia konieczność przeprowadzenia sanacji jamy ustnej. Kluczem do sukcesu jest tu wytrwałość i systematyczność w działaniu. W przychodni weterynaryjnej Optovet pomożemy Państwo dobrać idealny preparat do higieny jamy ustnej dla Waszego pupila – pokażemy, że szczotkowanie wcale nie musi być przykrym obowiązkiem, a przyjemnością!

 

Stomatolog dla psa i kota Wrocław – W razie potrzeby…

Zapraszamy na konsultacje stomatologiczne, w czasie których dowiecie się Państwo, czy Wasz pupil wymaga przeprowadzenia zabiegu profilaktycznego. Jeśli czujecie Państwo nieświeży zapach, wydobywający się z jamy ustnej Waszego pupila, warto skontrolować to w czasie wizyty w przychodni OptoVet. Przykry zapach może świadczyć na przykład o stanie zapalnym lub chorobach dziąseł, intensywnym kamieniu nazębnym, ropniach okołowierzchołkowych czy przetokach w jamie ustnej. W czasie wizyty w przychodni weterynaryjnej OptoVet dobierzemy odpowiednie metody postępowania, które pomogą odzyskać zdrowie jamy ustnej Waszym pupilom.

 

 

Oferujemy szeroki wachlarz usług z zakresu: stomatolog dla psa i kota Wrocław. Są to między innymi:

  • Zabieg profilaktyczny

Pod tą tajemniczą nazwą ukrywa się sanacja jamy ustnej, czyli ocena stanu uzębienia pacjenta (pomiar głębokości rowka dziąsłowego, pomiar obecności płytki nazębnej, ruchomości w obrębie zębów, furkacji czy też ubytków szkliwa), usunięcie osadów znajdujących się na koronach zęba, wypolerowanie koron zębów oraz zabezpieczenie ich preparatem z fluorem. W przychodni weterynaryjnej Optovet posiadamy nowoczesny sprzęt, pozwalający na dokładne wykonanie wszystkich elementów zabiegu. Prawidłowo wykonany zabieg profilaktyczny uzdrawia jamę ustną, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia a także stanowi dobry początek do rozpoczęcia stosowania preparatów do higieny jamy ustnej w warunkach domowych.

  • RTG stomatologiczne

Wykonanie zdjęć RTG zalecamy przy okazji wykonywania zabiegu profilaktycznego. Zdjęcia RTG pozwalają na ocenę struktur, które nie są widoczne w czasie badania jamy ustnej – czyli korzeni i więzadeł zębowych. Nie wszystkie niepokojące zmiany mogą dawać objawy kliniczne, a dzięki wykonaniu zdjęć RTG można je wychwycić we wczesnym etapie. Dzięki temu zastosować również mniej inwazyjne leczenie. Zdjęcia RTG pozwalają też na kontrolowanie rozwoju niektórych procesów oraz postępów w leczeniu chorób przyzębia.

  • Ekstrakcja

Ekstrakcję, czyli usunięcie zęba, wykonujemy tylko w ściśle określonych przypadkach. Są to na przykład zaawansowana choroba przyzębia, silne obniżenie wyrostków zębodołowych w kości szczęki lub żuchwy, obecność zmian okołowierzchołkowych. Inne przykłady to złamanie z silnym odsłonięciem miazgi zęba, obecność zmian nowotworowych, zaawansowane wady zgryzu (tylko wtedy, gdy nie da się zastosować innych metod). W przychodni weterynaryjnej Optovet zawsze staramy się zawsze znaleźć sposób, aby udało się uniknąć ekstrakcji. Taki zabieg wykonujemy w ostateczności. W trosce o komfort pacjentów, w trakcie usuwania zębów stosujemy silne leki przeciwbólowe oraz znieczulenia okołonerwowe. Dobre samopoczucie naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze!

  • Wypełnienia kompozytowe

Wskazaniami do założenia wypełnienia kompozytowego są ubytki i urazy szkliwa, niedorozwój szkliwa, ukruszenie części korony zęba (bez ekspozycji miazgi), czy też konieczność zabezpieczenia tkanek drażnionych przez ostro zakończony ząb. W przychodni weterynaryjnej OptoVet staramy się tak dobrać kolor kompozytu, by był zbliżony do koloru szkliwa zwierzęcia. O hipoplazji szkliwa i jego urazach więcej piszemy tutaj.

  • Korekcja zgryzu

Niestety, nie każdy pupil ma idealnie równy zgryz. Niektóre psy, koty a nawet fretki cierpią z powodu tak zwanego zgryzu urazowego. Nieprawidłowo ustawione zęby, nie mają prawidłowego zaguzkowania. Co za tym idzie? Powodują urazy błony śluzowej warg, policzków, a także dziąseł lub podniebienia. Ciągły stan zapalny w obrębie jamy ustnej oraz silny dyskomfort zwierzęcia, powoduje, że z każdym kęsem i gryzem czuje ból. To sprawia, że nie wolno ignorować takiego stanu. W przychodni weterynaryjnej OptoVet staramy się dobrać odpowiednią metodę postępowania, dopasowaną do możliwości zwierzęcia oraz jego opiekuna.

  • Chirurgia tkanek miękkich w obrębie jamy ustnej

Bardzo często w jamie ustnej psa lub kota pojawiają się drobne zmiany rozrostowe. Z powodu lokalizacji, nazywane są często nadziąślakami. Nie wolno ich ignorować i bezczynnie patrzeć na ich wzrost! W przychodni weterynaryjnej OptoVet zachęcamy opiekunów do diagnozowania takich niepokojących zmian. Czyli do przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej lub wycinkowej oraz wykonania zdjęć RTG niepokojącej okolicy. Pobrany w ten sposób materiał wysyłamy do oceny histopatologicznej. Wiedząc, jakiego rodzaju jest to zmiana, możemy dobrać odpowiednią formę terapii.

  • Pomoc w nagłych przypadkach

W stomatologii weterynaryjnej nie ma wielu sytuacji, w których wymagana jest natychmiastowa pomoc. Są to urazy zębów z ekspozycją miazgi, złamania kości żuchwy czy też uszkodzenia tkanek miękkich, przebiegające z silnym krwawieniem. Również  w takich przypadkach udzielamy pomocy stomatologicznej w przychodni OptoVet.

 

Do zobaczenia w OptoVet!

lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...

Encephalitozoon Q&A czyli kunikuloza bez tajemnic!

Encephalitozoon Q&A czyli kunikuloza bez tajemnic!

Zapraszamy na pytania&odpowiedzi o kunikulozie - chorobie pasożytniczej występującej najczęściej u królików! 1. Jedni mówią, że to pierwotniak, a inni, że to grzyb – jak to w końcu jest? Encephalitozoon należy do gromady Microsporidia. Są to jądrzaste,...