Stomatolog dla psa i kota Wrocław

Stomatologia weterynaryjna jest bardzo niedocenianą dziedziną weterynarii. Wiele chorób ogólnosystemowych jest związanych z nieprawidłowym stanem higieny jamy ustnej kota czy psa. W Przychodni Weterynaryjnej OptoVet dbamy o uśmiechy naszych pacjentów na wielu płaszczyznach. Stomatolog dla psa i kota Wrocław – zapraszamy!

Na zdjęciu widoczne jest zdjęcie RTG stomatologiczne, na którym pokazane są zęby psa z widocznymi korzeniami

 

Stomatolog dla psa i kota Wrocław – Przede wszystkim higiena!

Od razu na pierwszej wizycie, gdzie omawiamy zagadnienia profilaktyki, uprzedzamy opiekunów o konieczności szczotkowania zębów i stosowania odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej. Stosowanie pasty co najmniej raz dziennie pozwala na znaczące zredukowanie ilości płytki nazębnej a w efekcie – opóźnia konieczność przeprowadzenia sanacji jamy ustnej. Kluczem do sukcesu jest tu wytrwałość i systematyczność w działaniu. W przychodni weterynaryjnej Optovet pomożemy Państwo dobrać idealny preparat do higieny jamy ustnej dla Waszego pupila – pokażemy, że szczotkowanie wcale nie musi być przykrym obowiązkiem, a przyjemnością!

 

Stomatolog dla psa i kota Wrocław – W razie potrzeby…

Zapraszamy na konsultacje stomatologiczne, w czasie których dowiecie się Państwo, czy Wasz pupil wymaga przeprowadzenia zabiegu profilaktycznego. Jeśli czujecie Państwo nieświeży zapach, wydobywający się z jamy ustnej Waszego pupila, warto skontrolować to w czasie wizyty w przychodni OptoVet. Przykry zapach może świadczyć na przykład o stanie zapalnym lub chorobach dziąseł, intensywnym kamieniu nazębnym, ropniach okołowierzchołkowych czy przetokach w jamie ustnej. W czasie wizyty w przychodni weterynaryjnej OptoVet dobierzemy odpowiednie metody postępowania, które pomogą odzyskać zdrowie jamy ustnej Waszym pupilom.

 

 

Oferujemy szeroki wachlarz usług z zakresu: stomatolog dla psa i kota Wrocław. Są to między innymi:

  • Zabieg profilaktyczny

Pod tą tajemniczą nazwą ukrywa się sanacja jamy ustnej, czyli ocena stanu uzębienia pacjenta (pomiar głębokości rowka dziąsłowego, pomiar obecności płytki nazębnej, ruchomości w obrębie zębów, furkacji czy też ubytków szkliwa), usunięcie osadów znajdujących się na koronach zęba, wypolerowanie koron zębów oraz zabezpieczenie ich preparatem z fluorem. W przychodni weterynaryjnej Optovet posiadamy nowoczesny sprzęt, pozwalający na dokładne wykonanie wszystkich elementów zabiegu. Prawidłowo wykonany zabieg profilaktyczny uzdrawia jamę ustną, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia a także stanowi dobry początek do rozpoczęcia stosowania preparatów do higieny jamy ustnej w warunkach domowych.

  • RTG stomatologiczne

Wykonanie zdjęć RTG zalecamy przy okazji wykonywania zabiegu profilaktycznego. Zdjęcia RTG pozwalają na ocenę struktur, które nie są widoczne w czasie badania jamy ustnej – czyli korzeni i więzadeł zębowych. Nie wszystkie niepokojące zmiany mogą dawać objawy kliniczne, a dzięki wykonaniu zdjęć RTG można je wychwycić we wczesnym etapie. Dzięki temu zastosować również mniej inwazyjne leczenie. Zdjęcia RTG pozwalają też na kontrolowanie rozwoju niektórych procesów oraz postępów w leczeniu chorób przyzębia.

  • Ekstrakcja

Ekstrakcję, czyli usunięcie zęba, wykonujemy tylko w ściśle określonych przypadkach. Są to na przykład zaawansowana choroba przyzębia, silne obniżenie wyrostków zębodołowych w kości szczęki lub żuchwy, obecność zmian okołowierzchołkowych. Inne przykłady to złamanie z silnym odsłonięciem miazgi zęba, obecność zmian nowotworowych, zaawansowane wady zgryzu (tylko wtedy, gdy nie da się zastosować innych metod). W przychodni weterynaryjnej Optovet zawsze staramy się zawsze znaleźć sposób, aby udało się uniknąć ekstrakcji. Taki zabieg wykonujemy w ostateczności. W trosce o komfort pacjentów, w trakcie usuwania zębów stosujemy silne leki przeciwbólowe oraz znieczulenia okołonerwowe. Dobre samopoczucie naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze!

  • Wypełnienia kompozytowe

Wskazaniami do założenia wypełnienia kompozytowego są ubytki i urazy szkliwa, niedorozwój szkliwa, ukruszenie części korony zęba (bez ekspozycji miazgi), czy też konieczność zabezpieczenia tkanek drażnionych przez ostro zakończony ząb. W przychodni weterynaryjnej OptoVet staramy się tak dobrać kolor kompozytu, by był zbliżony do koloru szkliwa zwierzęcia. O hipoplazji szkliwa i jego urazach więcej piszemy tutaj.

  • Korekcja zgryzu

Niestety, nie każdy pupil ma idealnie równy zgryz. Niektóre psy, koty a nawet fretki cierpią z powodu tak zwanego zgryzu urazowego. Nieprawidłowo ustawione zęby, nie mają prawidłowego zaguzkowania. Co za tym idzie? Powodują urazy błony śluzowej warg, policzków, a także dziąseł lub podniebienia. Ciągły stan zapalny w obrębie jamy ustnej oraz silny dyskomfort zwierzęcia, powoduje, że z każdym kęsem i gryzem czuje ból. To sprawia, że nie wolno ignorować takiego stanu. W przychodni weterynaryjnej OptoVet staramy się dobrać odpowiednią metodę postępowania, dopasowaną do możliwości zwierzęcia oraz jego opiekuna.

  • Chirurgia tkanek miękkich w obrębie jamy ustnej

Bardzo często w jamie ustnej psa lub kota pojawiają się drobne zmiany rozrostowe. Z powodu lokalizacji, nazywane są często nadziąślakami. Nie wolno ich ignorować i bezczynnie patrzeć na ich wzrost! W przychodni weterynaryjnej OptoVet zachęcamy opiekunów do diagnozowania takich niepokojących zmian. Czyli do przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej lub wycinkowej oraz wykonania zdjęć RTG niepokojącej okolicy. Pobrany w ten sposób materiał wysyłamy do oceny histopatologicznej. Wiedząc, jakiego rodzaju jest to zmiana, możemy dobrać odpowiednią formę terapii.

  • Pomoc w nagłych przypadkach

W stomatologii weterynaryjnej nie ma wielu sytuacji, w których wymagana jest natychmiastowa pomoc. Są to urazy zębów z ekspozycją miazgi, złamania kości żuchwy czy też uszkodzenia tkanek miękkich, przebiegające z silnym krwawieniem. Również  w takich przypadkach udzielamy pomocy stomatologicznej w przychodni OptoVet.

 

Do zobaczenia w OptoVet!

lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Gastroenterologia Zwierząt

Troska o Zdrowie Twojego psa i kota w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu. Czym dokładnie jest gastroenterologia zwierząt? Jakie są sygnały, które mogą sugerować, że Twój pies lub kot potrzebuje wizyty u tego specjalisty? Śpieszymy z odpowiedzią! Czym jest...

ENDOSKOPIA w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu

Endoskopia to szerokie pojęcie zabiegów diagnostyczno-leczniczych wykonywanych w medycynie weterynaryjnej , które daje możliwość zbadania wnętrza ciała zwierzęcia z bardzo niewielkim wpływem na jego ciało. Wykonuje się je endoskopem, który umożliwia wprowadzenie sondy...

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...