Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Świąteczne zastole – czyli co zrobić by Święta dla wszystkich były szczęśliwe

 

Uliczne latarnie rozbłyskają girlandami. Poranny mróz szczypie w dłonie i nos.  W domach unosi się nieśmiały zapach mandarynek i goździków. Ostatnie prezenty odhaczone z listy. Można brać się do pracy. Stare zeszyty naszych mam i babć same otwierają się na świątecznych przepisach.  Zupa grzybowa, barszcz z uszkami, karp, kompot z suszonych owoców…. W końcu nadchodzi ten dzień! Każdy domownik niecierpliwe wypatruje pierwszej gwiazdki, by w końcu spróbować wszystkich z przygotowanych dań!

Najbardziej niecierpliwi są nasi najmniejsi przyjaciele, którym kiszki grają kolędy na sam dźwięk  uchylającej się pokrywki. Ale czy sprawiając im przyjemność na jednego kęsa możemy równocześnie zaszkodzić?

Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa listę rzeczy, potraw i składników, którymi absolutnie  nie należy się dzielić z pupilami. Nawet w tak wyjątkowy, świąteczny wieczór.

 

ZUPA GRZYBOWA. 

Tęga, zasmażana, z masłem i śmietaną. Często i dla nas – ludzi, zbyt ciężka.  Pamiętajmy, grzyby są produktem ciężkostrawnym. Podając je w tej formie możemy doprowadzić do silnych zaburzeń ze strony przewodu  pokarmowego. Warto zwracać uwagę na to, skąd i jakie grzyby jemy. Istnieją gatunki grzybów toksycznych,  których spożycie może skutkować trwałym uszkodzeniem nerek, wątroby, a nawet śmiercią.

 

ŚLEDŹ Z CEBULKĄ I SAŁATKA Z PORA.  

Żadnych roślin z rodziny amarylkowatych (cebula, czosnek, por, szczypiorek) nie powinniśmy  podawać naszym zwierzętom. Dwusiarczki powstające podczas procesów metabolicznych w przewodzie pokarmowym mogą doprowadzać do methemoglobinemii. Prowadzi to do rozwoju anemii, a w zaawansowanych przypadkach także do śmierci! Czy więc marynowany śledź podany sauté będzie dobrą przekąską na załagodzenie psiokocich żali? W żadnym razie. Śledzik ze słoika jest rybą tłustą, marynowaną w solance, często podawany w zalewie octowej.

 

MAKOWIEC, CZY KUTIA?  

Piernik, sernik, czy kruszonka…pyszności dla każdego łasucha. Niestety, duża ilość dodanego cukru, czekolady, orzechów i rodzynek może poważnie zaszkodzić Państwa pupilom. Już nawet 3 gramy rodzynek mogą spowodować ostrą niewydolność nerek u puchatych stworzeń. Pochłonięcie czekoladowego brownie może zakończyć się wizytą w całodobowej klinice, a winę za to ponosi teobromina zawarta w ziarnach kakaowca. Może ona doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz układu krążenia. Czy zatem lepiej upiec zdrową wersję ciasta używając ksylitolu zamiast cukru? W żadnym razie. Ksylitol spożyty przez zwierzęta nawet w niewielkich ilościach może  doprowadzić do hipoglikemii, ciężkiego uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci.

 

TOAST, BO PRZECIEŻ NA ZDROWIE.  

Umiłowanie do procentowych trunków uwarunkowane jest u zwierząt osobniczo. Jedne obejdą wino szerokim łukiem, drugie spróbują przepchnąć język przez szyjkę butelki.  Niestety. Alkohol nie służy nikomu, a już na pewno nie naszym czworonogom. Zatrucie alkoholowe zdarza się u nich częściej niż można sobie to wyobrazić. Siedząc więc przy kominku pilnujmy swoich świątecznych nalewek, by nasi puchaci  domownicy nie postanowili sami się nimi poczęstować.

 

CZYM WIĘC MOŻEMY POCZĘSTOWAĆ NASZYCH MAŁYCH GOŚCI?  

Dobrze by zwierzęta spożywały karmę, którą dostają od Państwa na co dzień. Nagła zmiana diety może doprowadzać bowiem do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli już bardzo chcemy poczęstować naszych czworonogów czymś świątecznym, przygotujmy  dla nich kilka odrębnych rzeczy.

Buraki 

Gotowane buraczki w pełni nadają się na gwiazdkową przekąskę dla zwierząt.  Pamiętamy jednak by wyciągnąć je z barszczu przed dodaniem intensywnych przypraw,  którymi mogłyby nasiąknąć.

Ryba  

Oczywiście odpowiednio przygotowana, filetowana, pozbawiona nawet tych najmniejszych ości.  Najlepiej gotowana na parze lub pieczona. Serwowana oczywiście bez użycia przypraw.

Owoce  

Najbezpieczniejsze z naszego wigilijnego stołu będą jabłka. Oczywiście w rozsądnych ilościach – 4 plasterki w zupełności zaspokoją potrzebę słodkiego  deseru.

Własnej produkcji ciasteczka  

Specjalnie dla naszych czworonogów możecie Państwo samodzielnie przygotować świąteczne  ciasteczka, dedykowane właśnie dla zwierząt.  Przepisy na wiele smaków i rodzajów znajdziecie Państwo w Internecie.

 

„Sola dosis facit venenum.”  

Pamiętajcie Państwo, że nawet produkty bezpieczne dla zwierząt w nieodpowiedniej ilości mogą spowodować powstanie dolegliwości na różnym tle.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże Państwu w odpowiedni sposób  dobrać wigilijne menu do indywidualnych potrzeb każdego, nawet tego najbardziej puchatego domownika.

 

Korzystając ze świątecznej atmosfery pragniemy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia.  Zdrowych, spokojnych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia!  

Zespół OptoVet. 

 

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...