Stomatologia psa i kota

Zdjęcie RTG stomatologiczne, na którym widoczne są zęby łamacze występujące u psów

STOMATOLOGIA PSA I KOTA.

W Przychodni Weterynaryjnej OptoVet zajmujemy się zwierzętami kompleksowo – od czubka nosa aż po sam koniec ogonka. Każdą wizytę prowadzimy z dużą dokładnością i dociekliwością, aby nic nie umknęło naszej uwadze. Bardzo często dziwicie się Państwo zadawanym przez nas pytaniom, jednak wierzcie – zawsze pomagają one postawić trafną diagnozę. Dlatego zapragnęliśmy przybliżyć trochę więcej informacji na temat „Stomatologia psa i kota”

W poniższym poście skupię się na temacie uzębienia psów i kotów. Opiszę pokrótce, co każdy opiekun psa I kota powinien wiedzieć o jamie ustnej swojego pupila.

STOMATOLOGIA PSA I KOTA A ILOŚĆ ZĘBÓW

Uzębienie psów I kotów znacząco różni się od tego, w jakie wyposażeni są ludzie. Zęby psa I kota mają odrywać kawałki pożywienia, rozdrabniać je, w mniejszym stopniu służą przeżuwaniu pożywienia. Stąd też guzki zębów są ostre, mało jest powierzchni żujących.

Psy mają 28 zębów mlecznych – 12 siekaczy, 4 kły I 12 zębów przedtrzonowych. Wymiana zębów zachodzi od 3 do 9 miesiąca życia. Jeśli pies po ukończeniu 10-12 miesiąca nadal ma zęby mleczne, warto skontrolować jego jamę ustną na wizycie stomatologicznej.

Kot ma 26 zębów mlecznych – 12 siekaczy, 4 kły i 10 przedtrzonowców. Wymiana uzębienia u kota zaczyna się około 3 miesiąca życia – najpierw maluch traci siekacze, potem kły a na końcu wymianie ulegają zęby przedtrzonowe. Wymiana zębów powinna być zakończona około 6 miesiąca życia. Koty zdecydowanie rzadziej miewają problemy z wymianą uzębienia na stałe, jednak spodziewamy się jej u pacjentów, którzy przeszli koci katar.

Sytuacją niebezpieczną dla zdrowia jamy ustnej są przetrwałe zęby mleczne. Warto zwrócić uwagę na to, czy pupil nie ma podwójnych kłów, lub innych mlecznych zębów, równocześnie z zębami stałymi. Dlaczego? Najczęściej zęby te ściśle przylegają do swoich stałych odpowiedników, wąska przestrzeń między zębami to świetne miejsce do odkładania się resztek jedzenia, pokarm zaś stanowi świetną pożywkę dla bakterii. Może to doprowadzić do stanu zapalnego przyzębia i w konsekwencji wpłynąć na zdrowie stałych zębów. Mleczne zęby są często spychane przez zęby stałe, co może wywołać urazowość zgryzu.

A co robić w sytuacji, gdy mody pies lub kot mają za mało zębów? Przede wszystkim warto wykonać badanie RTG, aby upewnić się, czy pupil ma zawiązki zębów. Czasami zdarza się, że ząb nie może się wyrżnąć i dochodzi do powstania torbieli zębowej. W takich sytuacjach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

 

SZCZOTKOWAĆ CZY NIE? OTO JEST PYTANIE

Stomatologia psa i kota a profilaktyka. Czy da się uniknąć odkładania kamienia nazębnego? Tak, jednak wymaga to silnego zaangażowania, od opiekuna i pacjenta. Kluczem do sukcesu jest regularność – jeśli opiekun zamierza czyścić zęby, należy to robić regularnie, codziennie, co najmniej raz dziennie. Płytka nazębna odkłada się już po ok 18-24 godzinach, a po 2-3 dniach ulega częściowej mineralizacji. Początki mineralizacji stanowią świetne rusztowanie dla narastającego kamienia nazębnego… Sami Państwo widzicie, że szczotkowanie i czyszczenie zębów ma sens wtedy, gdy jest wykonywane codziennie. Zatem jeśli zamierzacie czyścić zęby psu lub kotu raz na kilka dni – lepiej nie robić tego wcale.

Aby skutecznie wyczyścić zęby, nie potrzeba zaawansowanego sprzętu, pasty czy nawet szczoteczki do zębów – wystarczy gazik. Jego szorstka powierzchnia w skuteczny sposób usuwa z powierzchni zęba osad bakteryjny i resztki pożywienia. Uwaga, gazik może podrażnić dziąsła, zwłaszcza te, które objęte są stanem zapalnym, dlatego przy widocznych na gaziku śladach krwi, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii!

Gdy codzienne czyszczenie zębów zostanie dopracowane do perfekcji, warto włączyć do profilaktyki preparaty do higieny jamy ustnej. Istnieje wiele rodzajów past, proszków, gryzaków i dodatków paszowych, który będzie najlepszy dla psa, a który dla kota? Najlepiej udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Każdy pacjent jest inny i preparat, który świetnie sprawdził się u psa sąsiadki, nie musi być odpowiedni dla innego psa.

 

JAK CZĘSTO KONTROLOWAĆ ZĘBY PUPILA?

Warto kontrolować stan uzębienia pupila co najmniej raz do roku. Przy regularnym czyszczeniu zębów, opiekunowie szybko wychwytują zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej pupila. Zapraszamy na kontrole stomatologiczne do przychodni weterynaryjnej OptoVet. Dokładne badanie jamy ustnej pozwoli na wychwycenie niepokojących zmian i opracowanie planu leczenia.

 

STANY NAGŁE CZYLI KIEDY UMÓWIĆ SIĘ NA PILNĄ WIZYTĘ

Zdarzają się jednak stany nagłe, wymagające pilnej konsultacji stomatologicznej. Należą do nich:

  • złamanie zęba – uraz korony zęba jest bardzo niebezpieczny dla komfortu pupila. Złamany ząb boli – odsłonięta zębina reaguje na każdy bodziec, sprawiając duży dyskomfort. Kanaliki w zębinie mogą stanowić wrota wejścia dla bakterii. Złamanie z odsłonięciem miazgi może doprowadzić do obumarcia miazgi lub jej silnego stanu zapalnego. Złamany ząb najlepiej jest zaopatrzyć w ciągu 6 godzin od powstania urazu, wtedy można zastosować leczenie, które pozwoli na uratowanie zęba;
  • zwichnięcie zęba – bardzo często zdarza się po wypadkach komunikacyjnych. Urazy twarzoczaszki są częste po potrąceniu przez auto, po upadku z dużej wysokości. Zwichnięty ząb odstaje od reszty zgryzu, może być ustawiony pod kątem, lub zwisać na bok. Szybka reakcja w tym wypadku może pomóc w ocaleniu zęba;
  • urazy w obrębie jamy ustnej – takie jak uszkodzenie języka, przebicie błony śluzowej i policzka, uraz przestrzeni podjęzykowej. Jama ustna jest silnie ukrwiona i unerwiona, wszelkie urazy w jej obrębie sprawiają bardzo duży ból, dyskomfort, uniemożliwiają jedzenie i picie. Nie warto zwlekać z wizytą, gdy pies lub kot ma widoczne uszkodzenie w obrębie jamy ustnej;
  • ciała obce wbite w śluzówkę – w przypadku psów, bardzo często dochodzi do zaklinowania zabawki, kawałka kości, gryzaka lub gałęzi, między zębami przedtrzonowymi szczęki. U kotów często znajdujemy wbite w śluzówkę policzka haczyki do łowienia ryb, kolce kwiatów, fragmenty nitek, zaczepionych o wyrostki kolczyste na języku (nitki są groźnym dla życia kota ciałem obcym, o tym przeczytacie Państwo w innym artykule, już niebawem).

Tak jak wspomniałam wyżej, jama ustna jest bardzo mocno unerwiona, zatem jakiekolwiek ciało obce wymaga pilnej interwencji

 

NIE WARTO ODKŁADAĆ WIZYTY U STOMATOLOGA – CZYLI KIEDY PRZYSPIESZYĆ KONTROLĘ

Wizytę u stomatologa warto umówić, gdy pies lub kot ma problemy z przyjmowaniem pokarmu, intensywnie się ślini, ma nieświeży zapach z jamy ustnej. Wskazaniem do badania stomatologicznego jest też zauważalnie skrzywiony zgryz, żucie tylko jedną stroną jamy ustnej, oraz niechęć do przyjmowania twardego pożywienia.

Mniej standardowe objawy, jakie również można kojarzyć z problemami stomatologicznymi to jednostronny wypływ z oka lub z nosa, przechylanie głowy, świąd skóry twarzoczaszki, posklejane włosy w okolicy jamy ustnej. W przypadku, gdy zauważycie Państwo którykolwiek z tych problemów – nie warto zwlekać z wizytą i zaznajomić się czym jest stomatologia psa i kota.

Zapraszamy do przychodni weterynaryjnej OptoVet!

 

Lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

 

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...