Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca?

Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub Shih-tzu?

Opisane objawy często występują u wyżej wymienionych ras psów (ale nie tylko!) przy ZESPOLE SUCHEGO OKA (inaczej suche zapalenie rogówki i spojówek – KCS).

Zespół suchego oka – co to za choroba?

Schorzenie polega na zmniejszonym wydzielaniu łez, a konkretnie – frakcji wodnistej przedrogówkowego filmu łzowego. Najczęściej przyczyną jest tło immunologiczne. Ponadto, wymienia się przyczyny urazowe (w przypadku urazowego zniszczenia unerwienia gruczołu łzowego), zakaźne (przewlekłe schorzenia wirusowe i/lub bakteryjne), zapalne, wrodzone, polekowe.

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

Najczęściej występuje wyżej wspomniany gęsty wypływ ropny lub śluzowy, który skleja oko. Jest on wynikiem nadprodukcji frakcji mucynowej filmu łzowego przez komórki spojówki, w wyniku niedoboru frakcji wodnistej. Ponadto, często może występować skurcz powiek wynikający z dyskomfortu psa. Można zaobserwować także suchy wygląd oka, w niektórych przypadkach rogówka może przybrać kolor brązowy w wyniku jej naturalnych mechanizmów obronnych. W przypadkach ciężkich może dojść do utraty nabłonka rogówki w wyniku zmniejszonego nawilżenia oka, co w konsekwencji prowadzi do owrzodzeń rogówki. Jako dodatkowy objaw można także zaobserwować suchość nosa.

Diagnostyka – jak rozpoznać zespół suchego oka?

W przychodni OptoVet wykonujemy badania pomiaru ilości wytwarzania łez, barwienie rogówki mające na celu ocenę jej integralności, które są kluczowe w diagnostyce suchego oka. Ponadto Twojemu pupilowi zostanie wykonane pełne badanie okulistyczne.

Leczenie zespołu suchego oka

Farmakoterapia opiera się na podawaniu do oczu specjalnych kropli przez dłuższy czas, w przypadkach pogorszenia po odstawieniu leków, terapia jest dożywotnia. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu oczu z wysięków, aby lek miał jak największy kontakt z tkanką docelową. Bardzo ważna jest systematyczność podawania leków. Pacjenci z nieleczonym KCS są poważnie zagrożeni uszkodzeniami rogówki i utratą wzroku.

Serdecznie zapraszamy na konsultacje okulistyczne do Przychodni Optovet!

lek.wet. Kamila Popławska

 

 

 

Przeczytaj także

Gastroenterologia Zwierząt

Troska o Zdrowie Twojego psa i kota w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu. Czym dokładnie zajmuje się gastroenterolog zwierzęcy i jakie są sygnały, które mogą sugerować, że Twój pies lub kot potrzebuje wizyty u tego specjalisty? Śpieszymy z odpowiedzią!...

ENDOSKOPIA w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu

Endoskopia to szerokie pojęcie zabiegów diagnostyczno-leczniczych wykonywanych w medycynie weterynaryjnej , które daje możliwość zbadania wnętrza ciała zwierzęcia z bardzo niewielkim wpływem na jego ciało. Wykonuje się je endoskopem, który umożliwia wprowadzenie sondy...

Nagła ślepota u psa i kota

Czy Twój pies/ kot nagle stracił wzrok? Czy jest zdezorientowany, wchodzi w przeszkody, czuje się zagubiony? Przyczyn nagłej ślepoty u zwierząt może być dużo, poniżej krótki opis najczęstszych z nich. Jakie są objawy nagłej ślepoty? Oprócz utraty wzroku i zagubienia...