Zaćma cukrzycowa u psa i kota

ZAĆMA CUKRZYCOWA

Zaćma cukrzycowa u psa i kota – czy może właśnie u Twojego Pupila została zdiagnozowana cukrzyca? Czy jego oczy w krótkim czasie zrobiły się bielsze, a Twój pupil przestał widzieć lub widzi coraz gorzej?

Jeśli u Twojego psa lub kota występują powyższe objawy to prawdopodobnie cierpi on z powodu zaćmy na tle cukrzycowym.

 

JAKI ZWIĄZEK ZE SOBĄ MA ZAĆMA ORAZ CUKRZYCA?

W przebiegu cukrzycy większa ilość glukozy we krwi przechodzi przemianę na szlaku metabolicznym sorbitolu, co prowadzi do tworzenia i odkładania w soczewce sorbitolu, fruktozy i dolcitolu (cukrów prostych). W rezultacie w soczewce wzrasta stężenie sorbitolu, dlatego płyn z oka zaczyna przenikać do soczewki, powodując jej pęcznienie i obrzęk. Początkowo w części korowej powstają wakuole, które stopniowo formują się w przedniej i tylnej korze, prowadząc do szybkiego dojrzewania zaćmy. W miarę przenikania coraz większej ilości płynu zaćma dojrzewa, ulega silnemu obrzękowi i powstaje zaćma pęczniejąca. Opuchnięta soczewka może powodować rozerwanie torebki soczewki, co prowadzi do zapalenia błony naczyniowej wywołanej antygenem soczewkowym (LIU).

 

 

NA CZYM POLEGA LIU? 

W prawidłowych warunkach w oku, białka soczewki nie mają kontaktu z innymi strukturami gałki ocznej. Są one zamknięte w torebce soczewki. Zapalenie błony naczyniowej wywołane antygenem soczewkowym (LIU) powstaje wtedy, gdy w skutek zaćmy cukrzycowej torebka soczewki w wyniku obrzęku i pęcznienia zaczyna przepuszczać białka do przedniej komory. Zapalenie stanowi humoralną i komórkową reakcję immunologiczną na obce białka. Powoduje to ból gałki ocznej, mrużenie oka, może nawet prowadzić do rozwoju jaskry.

 

ZAĆMA CUKRZYCOWA U PSA I KOTA – ROZPOZNANIE

Oprócz pełnego badania okulistycznego diagnostyka zaćmy cukrzycowej polega na obejrzeniu soczewki po rozszerzeniu źrenicy kroplami pod powiększeniem w lampie szczelinowej, zbadaniu soczewki oraz komory ciała szklistego w badaniu USG. Należy zbadać również odpowiedź siatkówki na impulsy elektryczne, co można wykonać pośrednio poprzez badanie odruchu źrenicy na światło czerwone (odpowiedź fotoreceptorów siatkówki) oraz niebieskie (odpowiedź komórek zwojowych siatkówki). Czasami niezbędne jest wykonanie badania ERG, które dokładnie mierzy sprawność siatkówki.

 

 

ZAĆMA CUKRZYCOWA U PSA I KOTA – LECZENIE

Zaćma cukrzycowa niezwykle szybko prowadzi do komplikacji. Z tego względu  decyzja o interwencji chirurgicznej powinna być podjęta jak najszybciej. Metodą chirurgicznego usunięcia zaćmy jest zabieg fakoemulsyfikacji polegający na rozbiciu i „wyssaniu” przez specjalne urządzenie (fakoemulsyfikator) mas zaćmowych. Im szybciej zdiagnozujemy zaćmę cukrzycową, tym zabieg ma większe szanse powodzenia.  W związku z tym zwierzę ma większe szansę na odzyskania wzroku. Oczywiście decyzja o zabiegu zależy od stanu oka oraz stopnia zaawansowania zaćmy. Leczenie jest dobierane indywidualnie do pacjenta. W niektórych przypadkach zaćma cukrzycowa nie kwalifikuje się do zabiegu, ponieważ zmiany, które zaszły w gałce ocznej są już zbyt zaawansowane. Wtedy wyjściem jest leczenie farmakologiczne polegające na kropieniu oczu (często dożywotnim) i regularnych kontrolach okulistycznych. Niestety czasem zmiany, które zaszły w gałce ocznej są na tyle zaawansowane, że najlepszą metodą uniknięcia bólu jest enukleacja gałki ocznej, czyli usunięcie oka.

Zapraszamy na konsultacje zaćmy do przychodni Optovet!

Lek. wet. Kamila Popławska

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

 

Bibliografia:
1) Okulistyka weterynaryjna, D. Maggs, P. E. Miller, Ron Ofri, wydanie 6, Wyd. Edra,
Wrocław 2020
2) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1463-5224.1999.00073.x

Przeczytaj także

Gastroenterologia Zwierząt

Troska o Zdrowie Twojego psa i kota w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu. Czym dokładnie zajmuje się gastroenterolog zwierzęcy i jakie są sygnały, które mogą sugerować, że Twój pies lub kot potrzebuje wizyty u tego specjalisty? Śpieszymy z odpowiedzią!...

ENDOSKOPIA w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu

Endoskopia to szerokie pojęcie zabiegów diagnostyczno-leczniczych wykonywanych w medycynie weterynaryjnej , które daje możliwość zbadania wnętrza ciała zwierzęcia z bardzo niewielkim wpływem na jego ciało. Wykonuje się je endoskopem, który umożliwia wprowadzenie sondy...

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...