Szczepienie psa

Każdy właściciel zwierzęcia spotkał się z dziesiątkami porad na temat pt. „szczepienie psa”. Wynika to oczywiście nie tylko z różnic dydaktycznych wśród lekarzy weterynarii, ale też między innymi opinii ,,ludowych”. Oprócz tego wynika również z porad hodowców, czy też trybu życia/środowiska zamieszkania zwierzęcia.

 

Na zdjęciu widoczny jest szczeniak rasy buldog angielski trzymany na kolanach swojego Opiekuna w trakcie pierwszej wizyty u lekarza weterynarii

Według najnowszych badań międzynarodowej organizacji WSAVA można jasno wyczytać ogólne zalecenia odnośnie kalendarza szczepień dla danego gatunku. Jak jednak życie pokazuje, należy skonstatować to z sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz stopniem zapadalności na pewne choroby.

 

SZCZEPIENIE PSA – WZORZEC SZCZEPIENIA

 

  • Szczenięta – 6 tydzień życia (nosówka, parwowiroza)
  • 9 tydzień życia (nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby i górnych dróg oddechowych)
  • 12 tydzień życia (nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby i górnych dróg oddechowych, parainfluenza)
  • 14 tydzień życia (wścieklizna – ustawowy obowiązek właściciela w Polsce).
  • 16 tydzień życia  (nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby i górnych dróg oddechowych, parainfluenza)

 

SZCZEPIENIE PSA – KIEDY OSTATNIE SZCZEPIENIE?

 

Według najnowszych badań amerykańskiej organizacji  American Animal Hospital Association (AAHA), ostatnie szczepienie szczenięcia nie powinno się odbyć wcześniej niż przed 16 tygodniem życia – z uwagi obecność we krwi odsetka przeciwciał matczynych, które mogą zaburzać powstanie odporności długotrwałej. Dlatego też zalecamy doszczepienie szczenięcia w 16 tygodniu kompletem chorób zakaźnych  (takim samym jak w 12 tygodniu życia), aby zwiększyć szansę na rozwinięcie u niego prawidłowej pamięci immunologicznej.

Kolejną zagwozdką są ostatnie doniesienia o zapadalności dorosłych, kilkuletnich psów regularnie szczepionych przeciwko chorobom zakaźnym na parwowirozę. Jest to choroba, która często dla szczeniąt bywa śmiertelna i która ostatnio zbiera żniwo również w późniejszej grupie wiekowej.

DLACZEGO?

 

Czy jest to efekt nieprawidłowego zastosowania terminów szczepień w młodzieńczym okresie? A może też efekt mutacji wirusa? Na to pytanie nie da się jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Jedno jest pewne  – aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy przestrzegać dokładnie kalendarza – dzięki zalecanym szczepieniom całej populacji zwierząt możliwe jest obniżenie stężenia wirusa w środowisku do ułamków procent – tak jak miało to miejsce w przypadku szczepień u ludzi.

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

 

Zapraszamy również do zapoznania się z wpisem na temat kaszlu kenelowego u psów tutaj!

 

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...