„Syndrom uchylonego okna” – poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kota

„Syndrom Uchylnego Okna” – Poważne Zagrożenie dla Zdrowia i Życia Kota

We Wrocławiu, mieście pełnym wielomieszkaniowej zabudowy, często pojawiają się z przypadki, które mogłyby zostać łatwo uniknięte dzięki odpowiedniej profilaktyce. Jednym z takich przypadków jest „syndrom uchylnego okna”, który jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia kociego pacjenta. Powstaje ono, gdy kot zaklinuje się w uchylonym oknie podczas próby ucieczki.

 

Kot domowy, stojący na dwóch łapach przy uchylonym oknie. Kot interesuje się powstałą w ten sposób szczeliną. Takie eksploracje mogą doprowadzić do "syndromu uchylonego okna".

Koty z natury są ciekawskimi zwierzętami. Widząc okazję szerszego poznawania świata – chętnie z niej skorzystają. Może to jednak doprowadzić do „syndromu uchylonego okna”.

 

Jak Dochodzi do Objawów Choroby?

Podczas zaklinowania się kota w szczelinie okiennej dochodzi do ucisku na naczynia krwionośne oraz narządy, zwłaszcza w jamie brzusznej. Kot, który utknął w takiej pozycji, zaczyna gwałtownie się ruszać, próbując się uwolnić, co zwykle pogarsza sytuację. Taka właśnie sytuacja opisuje nam „Syndrom uchylonego okna”.

Nacisk na naczynia krwionośne może prowadzić do niedokrwienia narządów i ich poważnego upośledzenia. Najgroźniejszym skutkiem jest ucisk na aortę, który zaburza przepływ krwi i może prowadzić do powstawania zakrzepów (z powodu spowolnionego przepływu krwi krwinki zlepiają się ze sobą). Po ustąpieniu nacisku, zakrzepy mogą zatkać mniejsze naczynia, blokując ukrwienie narządów i tkanek, co może skutkować ich niedokrwieniem a nawet martwicą. Objawy pojawiające się przy niedotlenieniu nazywamy obwodową neuropatią niedokrwienną. Są to zaburzenia neurologiczne spowodowane brakiem dopływu krwi do tkanek obwodowych.

Ucisk może również dotyczyć rdzenia kręgowego, co po jego ustąpieniu może prowadzić do paraliżu kończyn tylnych.

Jak Pomóc Zwierzęciu?

Jeśli zauważysz, że Twój kot utknął w uchylonym oknie, natychmiast postaraj się go uwolnić i jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Czas odgrywa kluczową rolę, ponieważ w wyniku obrażeń może dojść do porażenia kończyn, upośledzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych, a nawet śmierci zwierzęcia. Nawet jeśli zwierzę było zaklinowane przez krótki czas, należy udać się do lekarza weterynarii. Niektóre objawy, takie jak zakrzepy czy paraliż, mogą pojawić się dopiero po czasie. Dlatego właśnie kot musi być pod obserwacją lekarza. Szybko udzielona pomoc, prawidłowo wdrożona diagnostyka oraz terapia, często połączona z rehabilitacją poprawia rokowanie co do wyzdrowienia pacjenta.

Jeśli nie masz pewności, czy Twój kot cierpi z powodu syndromu uchylonego okna, umów się na wizytę do lekarza weterynarii internisty klikając tutaj.

Jak Zapobiegać Syndromowi Uchylonego Okna u Kotów?

Najlepszym sposobem zapobiegania „syndromowi uchylnego okna” jest nigdy nie zostawiać kota bez opieki w pomieszczeniu z uchylonym oknem. Okna można zabezpieczyć za pomocą specjalnych kratek ochronnych lub siatek, które zapobiegają dostaniu się kota do szczeliny okiennej. Ważne jest także edukowanie innych kocich opiekunów o zagrożeniach związanych z uchylonymi oknami.

W Optovet we Wrocławiu zawsze stawiamy na profilaktykę i edukację właścicieli zwierząt. Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo naszych pupili!

Lek. wet. Dorota Trojniak 

Przeczytaj także