Czy Twój kot ma około 10 lub więcej lat i w ostatnim czasie bardzo szybko pogorszył mu się wzrok lub całkowicie go stracił? Czy choruje na nadczynność tarczycy, niewydolność nerek lub chorobę serca? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że choruje na pewną chorobę. Retinopatia nadciśnieniowa kotów – zapraszamy do lektury, która choć trochę przybliży tę jednostkę chorobową i odpowie na nurtujące nas pytania.
RETINOPATIA NADCIŚNIENIOWA U KOTÓW – CZYLI CO TO TAK NAPRAWDĘ JEST?
Choroba polega na zmianach w siatkówce zachodzących wtórnie do nadciśnienia tętniczego czyli odwarstwienia siatkówki oraz wylewów krwawych siatkówkowych. Siatkówka to struktura w oku bardzo wrażliwą na zmiany ciśnienia ogólnego krwi, jej naczynia krwionośne są bezpośrednio połączone z krwioobiegiem ogólnym. Wzrost ciśnienia powoduje obrzęk siatkówki i wynaczynienia krwi.
JAKIE SĄ OBJAWY RETINOPATII NADCIŚNIENIOWEJ?
Objawów możemy wymienić parę. Główne z nich, znajdują się tutaj. Kotu pogarsza się wzrok lub całkowicie go traci w krótkim czasie. Jego źrenice są rozszerzone czyli nie reagują na światło zwężeniem się. Do tego oczy wydają się być innego koloru, stają się „mętne”, zmienia się odblask z oka. Kot zaczyna się „obijać” o przedmioty, traci orientację, wydaje się być zagubiony.

Widoczna odklejona siatkówka oraz zmiany barwnikowe na tęczówce.
JAKIE SĄ PRZYCZYNY?
Przyczyną choroby jest nadciśnienie tętnicze, zaś przyczynami nadciśnienia tętniczego są przede wszystkim:
- nadczynność tarczycy,
- niewydolność nerek,
- choroba kardiologiczna.

Podpis zdj: Liczne wybroczyny krwawe na dnie oka u kota z retinopatią nadciśnieniową oraz odwarstwiona siatkówka na godz 5-7. Obraz oftalmoskopowy – z fundus kamery
Diagnostyka choroby polega na przeprowadzeniu badania krwi w kierunku nadczynności tarczycy i kondycji nerek oraz na pomiarze ciśnienia tętniczego krwi u lekarza weterynarii.
RETINOPATIA NADCIŚNIENIOWA KOTÓW – JAK JĄ LECZYĆ?
Leczenie polega na znalezieniu przyczyny nadciśnienia oraz leczeniu jej. Warto zauważyć, że samo nadciśnienie wymaga byśmy poddali pacjenta farmakoterapii. W związku z tym musimy podawać leki, które obniżą ciśnienie krwi. Musimy również pamiętać, by po zaleconym przez lekarza prowadzącego czasie, zrobić badania kontrolne. Pozwoli to nam sprawdzić czy Pacjent otrzymuje odpowiednią dawkę leku.
Zapraszamy do Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej OptoVet – zbadamy Waszego pupila i dobierzemy odpowiednią formę terapii.
lek. wet. Kamila Popławska
Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj
Dlatego, że problemy okulistyczne dosyć często występują u kotów, to zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami. Właśnie w nich nasi lekarze poruszyli problemy okulistyczne u kotów: