Koronawirus u psa i kota

Parę słów na temat koronawirus u psa i kota. W obliczu dzisiejszej światowej pandemii choroby COVID -19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2 od wielu z Państwa słyszymy dwa najczęściej pojawiające się pytania:

„Czy moje zwierzę może zachorować  na COVID-19?” oraz „Czy moje zwierzę może zakazić mnie wirusem SARS-CoV-2”.

W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu trochę informacji na temat dobrze znanych nam już koronawirusów oraz trochę Państwa uspokoić.

Na zdjęciu widoczny jest biało brązowy piesek z założoną maseczką na pyszczek

 

KORONAWIRUS U PSA I KOTA – A CO TO TAKIEGO?

 

Zarazki należące do rodziny Coronaviridae możemy podzielić na kilka gatunków. Koronawirusy alfa oraz beta zwykle zakażają ssaki, a gamma i delta – ptaki i ryby. 

Koronawirusy z gatunku alfa są nam, lekarzom weterynarii, doskonale znane.  To właśnie one powodują łagodnie przebiegające biegunki u psów. 

U kotów natomiast są odpowiedzialne za wywoływanie choroby zwanej FIP, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej. 

Obecnie panujący wirus SARS-CoV-2 należy do rodzaju beta-koronawirusa i tworzy nowy, siódmy gatunek rodziny Coronaviridae.

 

CZY NASZ PUPIL MOŻE ZAKAZIĆ NAS WIRUSEM SARS-CoV-1?

 

Amerykański Ośrodek Zwalczania Chorób i Prewencji (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) nie przypuszcza, by zwierzęta domowe miały udział w przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2 na ludzi lub inne zwierzęta.

Najświeższe badania, opublikowane 25.03.2020 roku przez IDEXX – światowego lidera w dziedzinie diagnostyki weterynaryjnej potwierdziły brak przypadków COVID-19 wśród zwierząt domowych. Tysiące próbek z całego świata zostało poddanych badaniom na obecność wirusa SARS-CoV-2, odpowiedzialnego za chorobę COVID-19. Jak dotąd testy nie przyniosły ani jednego wyniku dodatniego. Pamiętajmy by wykluczyć u Pupila inne choroby z takim i objawami jak np kaszel. Więcej informacji tutaj.

 

 

KORONAWIRUS U PSA I KOTA – CZY MY SAMI MOŻEMY ZAKAZIĆ NASZEGO CZWORONOŻNEGO PRZYJACIELA?

 

Z pomocą na to pytanie przychodzą informacje dostępne na stronie WHO. Według dostępnych danych nie ma obecnie dowodów na to, aby zwierzęta mogły zakazić się wirusem SARS-CoV-2. Mimo to osobom, u których rozpoznano COVID-19, zaleca się unikanie kontaktu nie tylko z innymi ludźmi. Zaleca się także unikać kontaktu ze zwierzętami, aby zniwelować rozprzestrzenianie się choroby.

WSAVA zaleca, aby właściciel chorego zwierzęcia, które miało kontakt z człowiekiem zakażonym SARS-CoV-2, nie przynosił takiego zwierzęcia do lecznicy weterynaryjnej bez wcześniejszego omówienia tego z pracownikami lecznicy i uprzedzenia ich o takim narażeniu.

 

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU KWARANTANNY LUB CHOROBY?

 

Podczas odbywania kwarantanny, o pomoc można zwrócić się do znajomych lub sąsiadów. Ci, wyposażeni w rękawiczki, wyprowadzą za Państwa pupila na krótki spacer. 

W przypadku choroby oddajcie Państwo zwierzaka pod opiekę rodzinie lub przyjaciołom!

Niestety dochodzą nas różne smutne słuchy. W dobie obecnego zagrożenia niektórzy decydują się na porzucenie swoich kudłatych pociech.

 Nie opuszczajmy naszych najwierniejszych przyjaciół w trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

CO ZROBIĆ BY JAK NAJBARDZIEJ ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO ZAKAŻENIA?

 

Im mniej narażamy się na kontakt z innymi ludźmi tym bardziej jesteśmy bezpieczni.

Zadbajmy nie tylko o nasze spożywcze zapasy, ale pomyślmy także o naszych czworonogach. Aby nie narażać się na wyjścia do sklepu karmę możecie zamówić Państwo przez kontakt z naszą Przychodnią.

Jeśli Wasz pupil przewlekle choruje warto zaopatrzyć się także w zapas leków. Także i w tym przypadku służymy Państwu pomocą. 

Warto także rozważyć w tym czasie rezygnacje  z psiego przedszkola, czy zamkniętych wybiegów dla psów, gdzie Państwa – jako właścicieli,  może przebywać wiele na niewielkiej przestrzeni. 

Spacery w mocno obleganych parkach również warto skrócić do minimum. Jednakże spacery na dużych otwartych przestrzeniach, jak na przykład wały, nie tylko będą wielką frajdą dla naszych czworonogów, ale także wyjdą Państwu na zdrowie.

 

 

 

NIE ZAPOMINAJMY RÓWNIEŻ O CZĘSTYM, A CO NAJWAŻNIEJSZE PRAWIDŁOWYM MYCIU RĄK

 

Warto o tym pamiętać nie tylko po powrocie do domu, ale także podczas całego dnia, po zakończonym używaniu smartfona, czy po zabawie z naszymi czworonogami. 

Odkażajmy kierownice, klamki, piloty i telefony. W razie przeziębienia nie wychodźmy  z domu i nie narażajmy innych. Informacje o pandemii czerpmy tylko z zaufanych źródeł jak strony WHO, CDC, GOV, czy strona Ministerstwa Zdrowia. 

I najważniejsze, mimo ciężkiego dla nas wszystkich czasu – nie traćmy pozytywnego nastawienia. 

 

 

Lekarz weterynarii Anna Bębenek z Przychodni OptoVet.

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...

Encephalitozoon Q&A czyli kunikuloza bez tajemnic!

Encephalitozoon Q&A czyli kunikuloza bez tajemnic!

Zapraszamy na pytania&odpowiedzi o kunikulozie - chorobie pasożytniczej występującej najczęściej u królików! 1. Jedni mówią, że to pierwotniak, a inni, że to grzyb – jak to w końcu jest? Encephalitozoon należy do gromady Microsporidia. Są to jądrzaste,...