Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna

 

CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ?

Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby lokomocyjnej towarzyszą zwierzęciu przez całe jego życie.

Z czego w ogóle wynika brak tolerancji podróży? Mózg zwierzaka odbiera jednocześnie dwa sprzeczne ze sobą sygnały – w ruchu i w spoczynku.  Efektem jest włączenie mechanizmów obronnych, których skutki obserwujemy w postaci objawów choroby lokomocyjnej.

 

JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY KINETOZY U SWOJEGO CZWORONOŻNEGO PRZYJACIELA?

Objawy mogą być przeróżne i zmienne osobniczo. Najczęściej jednak możemy zauważyć :

  • nadmierne pobudzenie,
  • ślinienie się,
  • mlaskanie, oblizywanie się (objaw towarzyszący uczuciu mdłości),
  • wokalizacja,
  • dyszenie,
  • wymioty,
  • pogłębiona apatia.

 

W JAKI SPOSÓB POMÓC SWOJEMU PRZYJACIELOWI?

Przede wszystkim starajmy się od najmłodszych lat przyzwyczajać zwierzaka do podróżowania samochodem. Pamiętajmy, że proces nauki i oswajania się jest długi. Brak cierpliwości ze strony Właścicieli może skutecznie zrazić zwierzaki do dalszych podróży – nawet tych najmniejszych.
Z procesem oswajania może pomóc Państwu behawiorysta, lub wskazówki powszechne na stronach internetowych.

Warto zadbać także o to, by samochód pozytywnie się im kojarzył. Skojarzenie auta jedynie z wycieczką do lekarza weterynarii na pewno nie będzie pozytywnie na nie wpływać.

Kociaki warto przewozić w odpowiednio dopasowanych do ich wielkości transporterach, tak by czuły się bezpiecznie. Podobnie jest z psami. Jeśli kenelujecie Państwo swoje czworonogi warto w dalszą podróż zaopatrzyć je w kenel. Oczywiście jest to rozwiązanie jedynie dla psów, które do kenelu są przyzwyczajone!

Podróżowanie z pustym brzuchem zdecydowanie pomoże zapobiec nieprzewidzianemu wylądowaniu jedzonka na tapicerce Państwa samochodu.

Pacjentów mocno śliniących się i cierpiących na uporczywe wymioty zaleca się zabezpieczyć lekami działającymi przeciwwymiotnie. Leki te jednak wydawane są przez lekarza weterynarii tylko i wyłącznie po uprzednim zbadaniu zwierzęcia i po wykluczeniu innego podłoża dolegliwości żołodkowo-jelitowych.

CO ZE ZWIERZAKAMI SKRAJNIE ZESTRESOWANYMI?

Dla tych pacjentów polecamy suplementy wyciszające, obroże feromonowe oraz olejki CBD –  podawane oczywiście wcześniej, z odpowiednim wyprzedzeniem. W skrajnych przypadkach zalecany jest kontakt z behawiorystą.

Planując swoją podróż z pupilem miejmy na uwadze obecnie obowiązujące przepisy prawne, zwłaszcza jeśli naszym kierunkiem jest zagranica.

Częste robienie przystanków, w celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych zwierząt, jest cennym punktem w planie naszej trasy.

Warto pamiętać także o butelce z wodą, zwłaszcza w upalne dni, a także gdy korki ciągną się kilometrami.

Szerokiej drogi,

Życzy zespół OptoVet

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Hipoplazja szkliwa u psów, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Hipoplazja szkliwa u psów, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Szkliwo Jest najtwardszą substancją w całym organizmie. Chroni zęby przed mechanicznym ścieraniem, przed aktywnością bakterii, osłania delikatną zębinę i miazgę przed urazami. Niestety szkliwo nie ma zdolności do regeneracji, jeśli zostanie uszkodzone, nie naprawi się...