Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Na zdjęciu widoczny jest pies, który przebywa aktualnie we wnętrzu samochodu

 

CHOROBA LOKOMOCYJNA U PSA I KOTA – CZY MOŻE WYSTĘPOWAĆ U PUPILA?

Niestety tak, choroba lokomocyjna u psa i kota jak najbardziej może występować. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby lokomocyjnej towarzyszą zwierzęciu przez całe jego życie.

Z czego w ogóle wynika brak tolerancji podróży i choroba lokomocyjna u psa i kota? Mózg zwierzaka odbiera jednocześnie dwa sprzeczne ze sobą sygnały – w ruchu i w spoczynku.  Efektem jest włączenie mechanizmów obronnych, których skutki obserwujemy w postaci objawów choroby lokomocyjnej.

 

JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY JAKIE NIESIE ZE SOBĄ CHOROBA LOKOMOCYJNA U PSA I KOTA?

Objawy mogą być przeróżne i zmienne osobniczo. Najczęściej jednak możemy zauważyć :

  • nadmierne pobudzenie,
  • ślinienie się,
  • mlaskanie, oblizywanie się (objaw towarzyszący uczuciu mdłości),
  • wokalizacja,
  • dyszenie,
  • wymioty,
  • pogłębiona apatia.

 

W JAKI SPOSÓB POMÓC W PRZYPADKU CHOROBY LOKOMOCYJNEJ U PSA I KOTA?

Przede wszystkim starajmy się od najmłodszych lat przyzwyczajać zwierzaka do podróżowania samochodem. Pamiętajmy, że proces nauki i oswajania się jest długi. Brak cierpliwości ze strony Właścicieli może skutecznie zrazić zwierzaki do dalszych podróży – nawet tych najmniejszych.
Z procesem oswajania może pomóc Państwu behawiorysta, lub wskazówki powszechne na stronach internetowych.

Warto zadbać także o to, by samochód pozytywnie się im kojarzył. Skojarzenie auta jedynie z wycieczką do lekarza weterynarii na pewno nie będzie pozytywnie na nie wpływać.

Kociaki warto przewozić w odpowiednio dopasowanych do ich wielkości transporterach, tak by czuły się bezpiecznie. Podobnie jest z psami. Jeśli kenelujecie Państwo swoje czworonogi warto w dalszą podróż zaopatrzyć je w kenel. Oczywiście jest to rozwiązanie jedynie dla psów, które do kenelu są przyzwyczajone!

Podróżowanie z pustym brzuchem zdecydowanie pomoże zapobiec nieprzewidzianemu wylądowaniu jedzonka na tapicerce Państwa samochodu.

Pacjentów mocno śliniących się i cierpiących na uporczywe wymioty zaleca się zabezpieczyć lekami działającymi przeciwwymiotnie. Leki te jednak wydawane są przez lekarza weterynarii tylko i wyłącznie po uprzednim zbadaniu zwierzęcia i po wykluczeniu innego podłoża dolegliwości żołodkowo-jelitowych.

CO ZE ZWIERZAKAMI SKRAJNIE ZESTRESOWANYMI?

Dla tych pacjentów polecamy suplementy wyciszające, obroże feromonowe oraz olejki CBD –  podawane oczywiście wcześniej, z odpowiednim wyprzedzeniem. W skrajnych przypadkach zalecany jest kontakt z behawiorystą.

Planując swoją podróż z pupilem miejmy na uwadze obecnie obowiązujące przepisy prawne, zwłaszcza jeśli naszym kierunkiem jest zagranica.

Częste robienie przystanków, w celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych zwierząt, jest cennym punktem w planie naszej trasy.

Warto pamiętać także o butelce z wodą, zwłaszcza w upalne dni, a także gdy korki ciągną się kilometrami.

Szerokiej drogi,

Życzy zespół OptoVet

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Gastroenterologia Zwierząt

Troska o Zdrowie Twojego psa i kota w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu. Czym dokładnie zajmuje się gastroenterolog zwierzęcy i jakie są sygnały, które mogą sugerować, że Twój pies lub kot potrzebuje wizyty u tego specjalisty? Śpieszymy z odpowiedzią!...

ENDOSKOPIA w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu

Endoskopia to szerokie pojęcie zabiegów diagnostyczno-leczniczych wykonywanych w medycynie weterynaryjnej , które daje możliwość zbadania wnętrza ciała zwierzęcia z bardzo niewielkim wpływem na jego ciało. Wykonuje się je endoskopem, który umożliwia wprowadzenie sondy...

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...