Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 9:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 16:00

Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna OptoVet

Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Nieświeży oddech u psa i kota

Na zdjęciu widoczne jest uzębienie psa w trakcie premedykacji i trwającego zabiegu sanacji. Na zębach widoczny jest bardzo duży kamień nazębny wraz z osadem. Takie problemy powodują często nieświeży oddech u psa i kota

NIEŚWIEŻY ODDECH U PSA I KOTA.

W poprzednich notatkach, opisujących najczęstsze przyczyny wizyty stomatologicznej, wspomniałam o problemie jakim jest nieświeży oddech u psa i kota. W poniższym wpisie przybliżę Państwu temat nieświeżego oddechu u psa i kota czyli halitozy u psów i kotów.

Nieświeży oddech u psa i kota nie jest problemem rzadkim. Badania donoszą, że większość opiekunów psów i kotów narzeka na jakość oddechu swoich Milusińskich. Niestety, tylko co czwarty opiekun zapewnia, że stara się wprowadzić środki zapobiegające nieświeżemu oddechowi. Jedynie kilkanaście procent opiekunów regularnie szczotkuje zęby z użyciem preparatów do higieny jamy ustnej. Zabiegi profilaktyczne są bardzo ważne, o czym wspominałam we wcześniejszych wpisach. Powyższe dane dość wyraźnie pokazują, że stomatolodzy weterynaryjni mają pełne ręce pracy.

PRZYCZYNY NIEŚWIEŻEGO ODDECHU U PSA I KOTA.

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu u psa i kota jest zły stan higieniczny jamy ustnej. Duże ilości osadu nazębnego, kamienia nazębnego i stan zapalny dziąseł są przyczyną nieprzyjemnego zapachu u większości moich pacjentów. Brak należytej higieny w obrębie jamy ustnej sprawia, że na zębach odkłada się płytka bakteryjna, która już po 24 godzinach może ulegać mineralizacji. Stanowi ona rusztowanie dla formującego się kamienia nazębnego. Kamień nazębny ma porowatą, szorstką strukturę, do której łatwo przywierają resztki jedzenia – to na nich namnażają się kolejne bakterie. Błędne koło, wywołane brakiem regularnego czyszczenia zębów, może doprowadzić do powstania masywnych złogów kamienia. Są to duże ilości osadu bakteryjnego, które drażnią dziąsło, powodując ciągły, pogłębiający się stan zapalny przyzębia. Obecność dużych ilości bakterii sprawia, że oddech pupila staje się zdecydowanie mało przyjemny.

INNE PRZYCZYNY NIEŚWIEŻEGO ODDECHU U PSA I KOTA.

Ropnie okołowierzchołkowe, które mogą pojawić się jako efekt stanu zapalnego przyzębia i obecności kamienia nazębnego, także mogą powodować bardzo przykry zapach z jamy ustnej. Bakterie występujące w jamie ustnej i namnażające się w niej, mogą wykorzystywać nadarzającą się okazję – obluzowane więzadła zębowe (efekt drażnienia dziąsła i stanu zapalnego). Predysponują do poszerzenia kieszonki zębowej, a stąd już prosta droga do wniknięcia bakterii w okolicę korzenia zęba (tak zwane ropnie “perio – endo”). Do rozwoju ropni typu “endo-perio” dochodzi najczęściej w wyniku złamania zęba z odsłonięciem miazgi. Bakterie wykorzystują wtedy złamanie i wnikają przez uszkodzone tkanki w głąb zęba, aż do samego wierzchołka korzenia. Ropnie okołowierzchołkowe to proces bolesny, który może doprowadzić nawet do utraty zęba. Jak wiadomo, obecność ropy w jamie ustnej bardzo pogarsza jakość oddechu pupila.

Innym powodem nieświeżego oddechu u psa i kota są choroby metaboliczne. Mocznica, pojawiająca się przy zaawansowanej niewydolności nerek, może być przyczyną bardzo nieświeżego oddechu – uwalniający się przez błony śluzowe mocznik jest bardzo mocno wyczuwalny w każdym oddechu pacjenta. Dodatkowo substancja ta działa bardzo drażniąco na błony śluzowe. Uszkadza je, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo stanów zapalnych i nadkażeń bakteryjnych w obrębie jamy ustnej.

CUKRZYCA JAKO JEDEN Z POWODÓW.

W przypadku nieleczonej, nieustabilizowanej cukrzycy, można wyczuć zapach acetonu z jamy ustnej, zwłaszcza, jeśli zwierzę ma bardzo wysoki poziom glukozy we krwi. Opiekunowie cukrzyków powinni szczególnie często czyścić zęby i dbać o higienę jamy ustnej. Wszelkie stany zapalne, uszkodzenia śluzówki, podrażnione dziąsła, goją się u tych pacjentów znacznie wolniej.

Na zdjęciu widoczne jest uzębienie kota z widocznymi ubytkami w ilości zębów. Na podniebieniu widoczne są liczne nadżerki, które mogą powodować, że powstaje nieświeży oddech u psa i kota

Nieświeży oddech u psa i kota może pojawić się także w przebiegu refluksu, czyli cofania się kwasu żołądkowego do przełyku. Pacjent cierpiący z powodu refluksu, odczuwa ciągłą zgagę, ból brzucha, nieznośne uczucie pieczenia, obserwowane jest wtedy bardzo duże pragnienie zwierzęcia. Z jamy ustnej pacjenta dobiega nieprzyjemny, kwaśny zapach.

Także wszelkiego rodzaju urazy śluzówki, rany, skaleczenia i owrzodzenia w jamie ustnej mogą spowodować znaczne pogorszenie jakości oddechu pupila. Można to zaobserwować na przykładzie kotów, w przebiegu kaliciwirozy – nadżerki na języku i podniebieniu, powikłane bakteryjnie, sprawiają, że oddech pupila jest bardzo nieprzyjemny. Obecność zmian nowotworowych, deformujących zgryz, spychających język na bok, także ma wpływ na jakość oddechu psa i kota.

NIEŚWIEŻY ODDECH U PSA I KOTA – POSTĘPOWANIE I LECZENIE.

Co w takim razie należy zrobić, jeśli oddech psa i kota staje się nieprzyjemny? Warto udać się do lekarza weterynarii i sprawdzić stan uzębienia pupila. Możliwe, że zabieg sanacji jamy ustnej rozwiąże problem nieświeżego oddechu. Po zabiegu warto regularnie czyścić zęby pupilowi. Co najmniej raz do roku kontrolować uśmiech pupila w gabinecie weterynaryjnym.

A co w momencie, gdy problem się rozwinął i mamy do czynienia z uszkodzeniem szkliwa? Zapraszamy po informacje tutaj!

Zapraszamy do przychodni weterynaryjnej OptoVet!

 

Lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Jak zimą dbać o psa i kota?

Jak zimą dbać o psa i kota?

W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany czas. Wielu z Nas z niecierpliwością wyczekiwało w oknie pierwszych płatków śniegu. Ale czy zima, śnieg i wszechobecny mróz wszystkich cieszy równie mocno? Niestety wielu z Naszych puchatych przyjaciół ma odmienne zdanie. Jak w...

Zespół Horner’a

CZYM JEST ZESPÓŁ HORNER'A?   Mimo nieco zagadkowej nazwy, jest to schorzenie, które nie należy do rzadkich wśród naszych pacjentów. Definicja tej choroby mówi nam, że zespół lub też syndrom Horner‘a jest schorzeniem, w którym dochodzi do uszkodzenia współczulnego...

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

LECZENIE ENDODONTYCZNE CZYLI LECZENIE KANAŁOWE - JAK TO UGRYŹĆ?   Jeszcze kilka lat temu temat higieny jamy ustnej zwierząt towarzyszących jako Opiekunowie pomijaliśmy. Na szczęście postęp medycyny weterynaryjnej I większa świadomość opiekunów sprawia, że dzisiaj...