Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna OptoVet | Okulistyka dla zwierząt

PN – PT: 9 – 21  | SB – ND: 10 – 16 | Rejestracja: 534 820 033

Neurolog dla psa i kota Wrocław

NEUROLOG DLA PSA I KOTA WROCŁAW – KIEDY NALEŻY UDAĆ SIĘ Z PACJENTEM DO LEKARZA?

 

Na zdjęciu widoczna jest Pani doktor weterynarz specjalista neurolog siedząca przy biurku w gabinecie weterynaryjnym

 

Objawy neurologiczne u zwierząt bardzo często pojawiają się nagle, ale występuje również wiele chorób, w których postępują one bardzo powoli i w początkowej fazie są praktycznie niewidoczne dla właścicieli. Wtedy zaczynamy myśleć o specjalizacji jaką jest Neurolog dla psa i kota Wrocław.

 

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ OPIEKUNA?

 

Między innymi objawy takie jak:

 • zaburzenia świadomości, zmiana zachowania, parcie na przeszkody
 • chodzenie po kole
 • oczopląs, przechylenie głowy
 • zaburzenia równowagi
 • szuranie łapami, potykanie, zarzucanie kończynami, porażenie
 • niekontrolowane oddawanie moczu lub jego zatrzymanie
 • drgawki
 • problemy ze słuchem (więcej o badaniu słuchu u Pupila tutaj)

 

Jeżeli przynajmniej jeden z nich pojawi się u psa czy kota, takie zwierzę powinno być poddane badaniu neurologicznemu.

 

NEUROLOG DLA PSA I KOTA WROCŁAW – JAKI JEST CEL TAKIEGO BADANIA?

 

Przede wszystkim dzięki niemu jesteśmy w stanie stwierdzić czy zwierzę ma rzeczywiście problem neurologiczny, niektóre objawy, takie jak np. omdlenia mogą niekiedy być mylone z atakami padaczkowymi, a choroby ortopedyczne mogą dawać podobne objawy do tych pochodzących np. ze strony rdzenia kręgowego.

Jeżeli problem neurologiczny zostanie potwierdzony, badanie neurologiczne umożliwia nam neurolokalizację, czyli określenie jaki obszar układu nerwowego jest dotknięty problemem. To z kolei prowadzi do sporządzenia listy chorób, tzw. diagnostyki różnicowej dzięki której w dalszym postępowaniu diagnostycznym możemy już na wstępie wyeliminować pewne jednostki chorobowe i skupić się na konkretnych możliwych przyczynach objawów. Dzięki temu nie tracimy czasu na niepotrzebną diagnostykę i szybciej dążymy do uzyskania diagnozy i wprowadzenia terapii.

W przypadku chorób neurologicznych czas od zbadania pacjenta do postawienia diagnozy jest bardzo istotny, dlatego tak ważna jest neurolokalizacja oraz diagnostyka różnicowa!

Samo badanie neurologiczne jest szybkie oraz bezbolesne, ale nie może być przeprowadzane po znieczuleniu pacjenta, ponieważ jest zupełnie niediagnostyczne.

 

KONSULTACJE NEUROLOGICZNE W PRZYCHODNI OPTOVET

 

Zakres usług:

 • pełne badanie neurologiczne
 • neurolokalizacja
 • diagnostyka oraz leczenie chorób neurologicznych, m.in. takich jak: padaczka, zapalenie mózgu, opon mózgowych oraz rdzenia kręgowego, zespół przedsionkowy, dyskopatia, choroby nowotworowe
 • badanie słuchu metodą BAER (brainstem auditory evoked response)

 

BADANIE SŁUCHU

 

W Przychodni OptoVet wykonujemy badanie słuchu metodą słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (brainstem auditory evoked response) – BAER/ABR.

Dzięki niemu jesteśmy w stanie nie tylko zdiagnozować głuchotę u psa czy kota, ale dodatkowo informuje nas ono o tym czy jest ona całkowita lub częściowa oraz jednostronna czy obustronna.

 

NEUROLOG DLA PSA I KOTA WROCŁAW – JAKI JEST CEL BADANIA SŁUCHU U ZWIERZĄT?

 

 1. Przede wszystkim diagnostyka głuchoty wrodzonej u psów ras predysponowanych oraz u białych kotów.
 2. Diagnostyka postępującej głuchoty u psów (np. PSOM u rasy Cavalier Kings Charles Spaniel).
 3. Diagnostyka głuchoty u starszych zwierząt.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia głuchoty u zwierząt jest niebieski kolor oczu. Badanie słuchu jest przeprowadzane w sedacji i może być wykonywane już od ok. 35 dnia życia u psów.

 

Serdecznie zapraszamy do badania zarówno hodowców ras predysponowanych, jak i właścicieli psów czy kotów u których podejrzewa się pogorszenie słuchu!

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki

Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki zdarza się najczęściej u psów do 12 miesiąca życia, rzadko u kotów. Najczęściej narażone są psy ras dużych oraz brachycefalicznych. Obraz kliniczny jest charakterystyczny, gruczoł widoczny jest w postaci czerwonej masy wystającej...

Budowa gałki ocznej

Budowa gałki ocznej

Na wizytach okulistycznych staramy się przybliżyć Wam budowę gałki ocznej poprzez pokazywanie poszczególnych części oka na modelu. Jak sama nazwa artykułu wskazuje - "budowa gałki ocznej" - przybliżę budowę gałki ocznej, aby zawsze można było sobie ją przypomnieć w...

Wrzód boksera

Wrzód boksera

W tym artykule opiszę charakterystykę i leczenie spontanicznego przewlekłego owrzodzenia rogówki (SCCED - Spontaneous Chronic Corneal Epithelial Defects). Inne nazwy to także wrzód boksera, wrzód z nieprzylegającym nabłonkiem. Nieprawidłowo leczony wrzód tego typu...