Neurolog dla psa i kota Wrocław

NEUROLOG DLA PSA I KOTA WROCŁAW – KIEDY NALEŻY UDAĆ SIĘ Z PACJENTEM DO LEKARZA?

 

Na zdjęciu widoczna jest Pani doktor weterynarz specjalista neurolog siedząca przy biurku w gabinecie weterynaryjnym

 

Objawy neurologiczne u zwierząt bardzo często pojawiają się nagle, ale występuje również wiele chorób, w których postępują one bardzo powoli i w początkowej fazie są praktycznie niewidoczne dla właścicieli. Wtedy zaczynamy myśleć o specjalizacji jaką jest neurologia dla psa i kota Wrocław.

 

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ OPIEKUNA?

 

Między innymi objawy takie jak:

  • zaburzenia świadomości, zmiana zachowania, parcie na przeszkody
  • chodzenie po kole
  • oczopląs, przechylenie głowy
  • zaburzenia równowagi
  • szuranie łapami, potykanie, zarzucanie kończynami, porażenie
  • niekontrolowane oddawanie moczu lub jego zatrzymanie
  • drgawki
  • problemy ze słuchem (więcej o badaniu słuchu u Pupila tutaj)

 

Jeżeli przynajmniej jeden z nich pojawi się u psa czy kota, takie zwierzę powinno być poddane badaniu neurologicznemu.

 

NEUROLOGIA DLA PSA I KOTA WROCŁAW – JAKI JEST CEL TAKIEGO BADANIA?

 

Przede wszystkim dzięki niemu jesteśmy w stanie stwierdzić czy zwierzę ma rzeczywiście problem neurologiczny, niektóre objawy, takie jak np. omdlenia mogą niekiedy być mylone z atakami padaczkowymi, a choroby ortopedyczne mogą dawać podobne objawy do tych pochodzących np. ze strony rdzenia kręgowego.

Jeżeli problem neurologiczny zostanie potwierdzony, badanie neurologiczne umożliwia nam neurolokalizację, czyli określenie jaki obszar układu nerwowego jest dotknięty problemem. To z kolei prowadzi do sporządzenia listy chorób, tzw. diagnostyki różnicowej dzięki której w dalszym postępowaniu diagnostycznym możemy już na wstępie wyeliminować pewne jednostki chorobowe i skupić się na konkretnych możliwych przyczynach objawów. Dzięki temu nie tracimy czasu na niepotrzebną diagnostykę i szybciej dążymy do uzyskania diagnozy i wprowadzenia terapii.

W przypadku chorób neurologicznych czas od zbadania pacjenta do postawienia diagnozy jest bardzo istotny, dlatego tak ważna jest neurolokalizacja oraz diagnostyka różnicowa!

Samo badanie neurologiczne jest szybkie oraz bezbolesne, ale nie może być przeprowadzane po znieczuleniu pacjenta, ponieważ jest zupełnie niediagnostyczne.

 

KONSULTACJE NEUROLOGICZNE W PRZYCHODNI OPTOVET

 

Zakres usług:

  • pełne badanie neurologiczne
  • neurolokalizacja
  • diagnostyka oraz leczenie chorób neurologicznych, m.in. takich jak: padaczka, zapalenie mózgu, opon mózgowych oraz rdzenia kręgowego, zespół przedsionkowy, dyskopatia, choroby nowotworowe
  • badanie słuchu metodą BAER (brainstem auditory evoked response)

 

BADANIE SŁUCHU

Badanie słuchu metodą słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (brainstem auditory evoked response) – BAER/ABR.

Dzięki niemu jesteśmy w stanie nie tylko zdiagnozować głuchotę u psa czy kota, ale dodatkowo informuje nas ono o tym czy jest ona całkowita lub częściowa oraz jednostronna czy obustronna.

 

NEUROLOGia DLA PSA I KOTA WROCŁAW – JAKI JEST CEL BADANIA SŁUCHU U ZWIERZĄT?

 

  1. Przede wszystkim diagnostyka głuchoty wrodzonej u psów ras predysponowanych oraz u białych kotów.
  2. Diagnostyka postępującej głuchoty u psów (np. PSOM u rasy Cavalier Kings Charles Spaniel).
  3. Diagnostyka głuchoty u starszych zwierząt.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia głuchoty u zwierząt jest niebieski kolor oczu. Badanie słuchu jest przeprowadzane w sedacji i może być wykonywane już od ok. 35 dnia życia u psów.

 

Serdecznie zapraszamy do badania zarówno hodowców ras predysponowanych, jak i właścicieli psów czy kotów u których podejrzewa się pogorszenie słuchu!

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...

Nagła ślepota u psa i kota

Czy Twój pies/ kot nagle stracił wzrok? Czy jest zdezorientowany, wchodzi w przeszkody, czuje się zagubiony? Przyczyn nagłej ślepoty u zwierząt może być dużo, poniżej krótki opis najczęstszych z nich. Jakie są objawy nagłej ślepoty? Oprócz utraty wzroku i zagubienia...

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Jeśli do czynienia mamy z nagłym przypadkiem, dobry weterynarz powinien przyjąć każde zwierzę, a jeśli jest to gatunek, w którego leczeniu nie jest on specjalistą, powinien polecić nam kogoś, kto nim jest. Zwykle jednak, zanim udamy się z naszym pupilem na wizytę u...