Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 9:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 16:00

Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna OptoVet

Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Neurolog dla psa i kota Wrocław

NEUROLOG DLA PSA I KOTA WROCŁAW – KIEDY NALEŻY UDAĆ SIĘ Z PACJENTEM DO LEKARZA?

 

Na zdjęciu widoczna jest Pani doktor weterynarz specjalista neurolog siedząca przy biurku w gabinecie weterynaryjnym

 

Objawy neurologiczne u zwierząt bardzo często pojawiają się nagle, ale występuje również wiele chorób, w których postępują one bardzo powoli i w początkowej fazie są praktycznie niewidoczne dla właścicieli. Wtedy zaczynamy myśleć o specjalizacji jaką jest Neurolog dla psa i kota Wrocław.

 

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ OPIEKUNA?

 

Między innymi objawy takie jak:

 • zaburzenia świadomości, zmiana zachowania, parcie na przeszkody
 • chodzenie po kole
 • oczopląs, przechylenie głowy
 • zaburzenia równowagi
 • szuranie łapami, potykanie, zarzucanie kończynami, porażenie
 • niekontrolowane oddawanie moczu lub jego zatrzymanie
 • drgawki
 • problemy ze słuchem (więcej o badaniu słuchu u Pupila tutaj)

 

Jeżeli przynajmniej jeden z nich pojawi się u psa czy kota, takie zwierzę powinno być poddane badaniu neurologicznemu.

 

NEUROLOG DLA PSA I KOTA WROCŁAW – JAKI JEST CEL TAKIEGO BADANIA?

 

Przede wszystkim dzięki niemu jesteśmy w stanie stwierdzić czy zwierzę ma rzeczywiście problem neurologiczny, niektóre objawy, takie jak np. omdlenia mogą niekiedy być mylone z atakami padaczkowymi, a choroby ortopedyczne mogą dawać podobne objawy do tych pochodzących np. ze strony rdzenia kręgowego.

Jeżeli problem neurologiczny zostanie potwierdzony, badanie neurologiczne umożliwia nam neurolokalizację, czyli określenie jaki obszar układu nerwowego jest dotknięty problemem. To z kolei prowadzi do sporządzenia listy chorób, tzw. diagnostyki różnicowej dzięki której w dalszym postępowaniu diagnostycznym możemy już na wstępie wyeliminować pewne jednostki chorobowe i skupić się na konkretnych możliwych przyczynach objawów. Dzięki temu nie tracimy czasu na niepotrzebną diagnostykę i szybciej dążymy do uzyskania diagnozy i wprowadzenia terapii.

W przypadku chorób neurologicznych czas od zbadania pacjenta do postawienia diagnozy jest bardzo istotny, dlatego tak ważna jest neurolokalizacja oraz diagnostyka różnicowa!

Samo badanie neurologiczne jest szybkie oraz bezbolesne, ale nie może być przeprowadzane po znieczuleniu pacjenta, ponieważ jest zupełnie niediagnostyczne.

 

KONSULTACJE NEUROLOGICZNE W PRZYCHODNI OPTOVET

 

Zakres usług:

 • pełne badanie neurologiczne
 • neurolokalizacja
 • diagnostyka oraz leczenie chorób neurologicznych, m.in. takich jak: padaczka, zapalenie mózgu, opon mózgowych oraz rdzenia kręgowego, zespół przedsionkowy, dyskopatia, choroby nowotworowe
 • badanie słuchu metodą BAER (brainstem auditory evoked response)

 

BADANIE SŁUCHU

 

W Przychodni OptoVet wykonujemy badanie słuchu metodą słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (brainstem auditory evoked response) – BAER/ABR.

Dzięki niemu jesteśmy w stanie nie tylko zdiagnozować głuchotę u psa czy kota, ale dodatkowo informuje nas ono o tym czy jest ona całkowita lub częściowa oraz jednostronna czy obustronna.

 

NEUROLOG DLA PSA I KOTA WROCŁAW – JAKI JEST CEL BADANIA SŁUCHU U ZWIERZĄT?

 

 1. Przede wszystkim diagnostyka głuchoty wrodzonej u psów ras predysponowanych oraz u białych kotów.
 2. Diagnostyka postępującej głuchoty u psów (np. PSOM u rasy Cavalier Kings Charles Spaniel).
 3. Diagnostyka głuchoty u starszych zwierząt.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia głuchoty u zwierząt jest niebieski kolor oczu. Badanie słuchu jest przeprowadzane w sedacji i może być wykonywane już od ok. 35 dnia życia u psów.

 

Serdecznie zapraszamy do badania zarówno hodowców ras predysponowanych, jak i właścicieli psów czy kotów u których podejrzewa się pogorszenie słuchu!

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Jak zimą dbać o psa i kota?

Jak zimą dbać o psa i kota?

W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany czas. Wielu z Nas z niecierpliwością wyczekiwało w oknie pierwszych płatków śniegu. Ale czy zima, śnieg i wszechobecny mróz wszystkich cieszy równie mocno? Niestety wielu z Naszych puchatych przyjaciół ma odmienne zdanie. Jak w...

Zespół Horner’a

CZYM JEST ZESPÓŁ HORNER'A?   Mimo nieco zagadkowej nazwy, jest to schorzenie, które nie należy do rzadkich wśród naszych pacjentów. Definicja tej choroby mówi nam, że zespół lub też syndrom Horner‘a jest schorzeniem, w którym dochodzi do uszkodzenia współczulnego...

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe

LECZENIE ENDODONTYCZNE CZYLI LECZENIE KANAŁOWE - JAK TO UGRYŹĆ?   Jeszcze kilka lat temu temat higieny jamy ustnej zwierząt towarzyszących jako Opiekunowie pomijaliśmy. Na szczęście postęp medycyny weterynaryjnej I większa świadomość opiekunów sprawia, że dzisiaj...