Badanie słuchu u psa i kota

Mamy hodowlę i chcielibyśmy przeprowadzić badania naszych Milusińskich. Albo… Czasem zauważamy, że Nasz Pupil zaczyna się inaczej zachowywać. Nie zawsze słyszy gdy wracamy do domu, nie zawsze słyszy gdy go wołamy. Co teraz? Co możemy zrobić? Czy to już czas na badanie słuchu u psa i kota?

 

Na zdjęciu widać lekarza weterynarii, specjalistę neurologa, który bada słuch u kota metodą BAER

 

BADANIE SŁUCHU U PSA I KOTA – BAER/ABR

Badanie słuchu metodą słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (brainstem auditory evoked response) – BAER/ABR. Wykonuje je lekarz neurolog (więcej na temat wizyty u lekarza neurologa i badania neurologicznego znajdziecie Państwo tutaj).

Dzięki niemu jesteśmy w stanie nie tylko zdiagnozować głuchotę u psa czy kota, ale dodatkowo informuje nas ono o tym czy jest ona całkowita lub częściowa oraz jednostronna czy obustronna.

BADANIE SŁUCHU U PSA I KOTA – JAKI JEST CEL BADANIA?

 

  1. Przede wszystkim diagnostyka głuchoty wrodzonej u psów ras predysponowanych oraz u białych kotów.
  2. Diagnostyka postępującej głuchoty u psów (np. PSOM u rasy Cavalier Kings Charles Spaniel).
  3. Diagnostyka głuchoty u starszych zwierząt.

 

GŁUCHOTĘ MOŻNA PODZIELIĆ NA 2 TYPY

  • wrodzona – najczęściej związana z pigmentacją ciała, ale nie zawsze (np. psy rasy Doberman)
  • nabyta – związana z czynnikami zewnętrznymi, np. uraz, podawanie leków ototoksycznych, przewlekłe stany zapalne uszu, zmiany rozrostowe.

 

Głuchota nerwowo-czuciowa jest najczęściej występującą u psów i kotów. Do tej pory opisanych jest około 100 ras psów predysponowanych do wrodzonej głuchoty, głównie związana jest ona z białym pigmentem ciała (więcej informacji tu). Najczęściej spotykamy je u ras: Australian Cattle Dog, Dalamtyńczyk, Boston Terrier, Bull Terrier, English Cocker Spaniel, English Setter, Jack/Parson Russell Terrier.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia głuchoty u zwierząt jest niebieski kolor oczu.

 

Badanie słuchu jest przeprowadzane w sedacji i może być wykonywane już od ok. 35 dnia życia u psów. Przed badaniem słuchu u psa i kota warto sprawdzić u lekarza prowadzącego, czy nie mamy do czynienia z zapaleniem ucha. Więcej w tym temacie znajdziecie Państwo tutaj.

 

Lek. wet. Paulina Drobot

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...

Nagła ślepota u psa i kota

Czy Twój pies/ kot nagle stracił wzrok? Czy jest zdezorientowany, wchodzi w przeszkody, czuje się zagubiony? Przyczyn nagłej ślepoty u zwierząt może być dużo, poniżej krótki opis najczęstszych z nich. Jakie są objawy nagłej ślepoty? Oprócz utraty wzroku i zagubienia...

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Jeśli do czynienia mamy z nagłym przypadkiem, dobry weterynarz powinien przyjąć każde zwierzę, a jeśli jest to gatunek, w którego leczeniu nie jest on specjalistą, powinien polecić nam kogoś, kto nim jest. Zwykle jednak, zanim udamy się z naszym pupilem na wizytę u...