Łuszczka czyli przewlekłe immunologiczne zapalenie spojówki i rogówki

Co to jest łuszczka?

Łuszczka jest postępującą, zapalną, obustronną chorobą rogówki i spojówki mogącą prowadzić do ślepoty u psów. Klinicznie objawia się w postaci czerwonych, unaczynionych zmian na rogówce i spojówce, obrzęku rogówki, utracie przeźroczystości rogówki.  W miarę postępu choroba rozprzestrzenia się jako mięsista, dobrze unaczyniona zmiana w kierunku środkowej części rogówki. Klinicznie często obserwuje się białą linię kryształów lub małe białe plamki na powierzchni oka. Opiekunowie często opisują stan jako „tworzenie się na oczach czerwonej błony”. Podobnie jak w przypadku wielu chorób obejmujących powierzchnię rogówki, następuje inwazja barwnika melanocytowego objawiając się jako brązowe, widoczne gołym okiem plamy barwnika (melanoza). Górna część rogówki zwykle pozostaje nienaruszona aż do późnej fazy choroby. Ostatecznie cała rogówka może stać się unaczyniona, zabarwiona i nieprzezroczysta.

Masywny naciek ziarniny na rogówce oraz wydzielina mucynowa u owczarka niemieckiego w przebiegu łuszczki – pacjent przed podjęciem leczenia.

Predyspozycja

Rasą najbardziej narażoną na wystąpienie łuszczki są owczarki niemieckie, owczarki belgijskie, owczarki szkockie, charty, pudle oraz krzyżówki owczarków.

Na przebieg choroby ma promieniowanie UV oraz wysokość nad poziomem morza – przy wysokim promieniowaniu choroba postępuje szybciej.

Zazwyczaj chorują psy w średnim wieku, zdarza się natomiast, że choroba dotyka także psy bardzo młode.  U niektórych psów w krótkim okresie czasu dochodzi do braku  przejrzystości rogówki, u innych przebieg jest powolny i sprawność wzroku pozostaje utrzymana. Rozwój choroby trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

 

Przyczyny łuszczki

 

Przyczyna łuszczki nie została jednoznacznie ustalona, ale obecne dowody sugerują, że jest to choroba o podłożu immunologicznym i genetycznym. Rogówka posiada antygeny specyficzne tkankowo, które mogą być modyfikowane przez czynniki zewnętrzne takie jak światło ultrafioletowe. Promieniowanie ultrafioletowe może zmienić antygenowość rogówek, powodując w ten sposób zapalenie komórkowe u podatnych psów.

Ziarnina przy kącie bocznym na rogówce oraz zwyrodnienie mineralno-lipidowe w przebiegu łuszczki u owczarka niemieckiego.

Leczenie łuszczki

 

Choroba jest przewlekła i nieuleczalna, można jedynie kontrolować jej postęp i zmniejszać intensywność objawów klinicznych. Leczenie jest przewlekłe, zwierzęta muszą otrzymywać krople przez całe życie. Na początku leczenia zostają wdrożone krople przeciwzapalne, następnie przewlekłe leczenie jest utrzymane kroplami zawierającymi cyklosporynę. Większość psów bardzo dobrze reaguje na leczenie. Często zdarza się, że zmiany na powierzchni oka wycofują się całkowicie, zapewniając zwierzętom bardzo dobry komfort życia, bezbolesność oczu i dobre widzenie. W razie odstawienia kropli objawy kliniczne prędzej czy później wrócą. Należy pamiętać, że dawkę oraz częstotliwość przyjmowania leków dostosowujemy do pacjenta, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny.

W przypadku łuszczki u zwierząt spędzających dużą ilość czasu na dworze, przy intensywnym promieniowaniu UV, zalecane są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Nie, to nie żart – psy też mogą nosić okulary 🙂 czego nie robi się dla zdrowia oczu!

Melanoza rogówki w przebiegu łuszczki – pacjent podczas leczenia.

Pacjent chorujący na łuszczkę wspaniale tolerujący okulary 🙂

 

Zapraszamy na konsultacje okulistyczne do przychodni Optovet!

 

Lek.wet. Kamila Popławska

Wszystkie zdjęcia autorstwa lek.wet. Kamila Popławska

Bibliografia:

  • Veterinary Ophthalmology Fifth Edition Volume I and Volume II Kirk Gelatt
  • PRZEWLEKŁE POWIERZCHOWNE ZAPALENIE ROGÓWKI U PSÓW– DIAGNOSTYKA I TERAPIA, Ireneusz Balicki

 

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...