Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Jeśli do czynienia mamy z nagłym przypadkiem, dobry weterynarz powinien przyjąć każde zwierzę, a jeśli jest to gatunek, w którego leczeniu nie jest on specjalistą, powinien polecić nam kogoś, kto nim jest. Zwykle jednak, zanim udamy się z naszym pupilem na wizytę u weterynarza, najpierw powinniśmy upewnić się, czy dana lecznica dla zwierząt zajmuje się leczeniem posiadanego przez nas gatunku.

Najczęściej spotykana klinika weterynaryjna przyjmuje tzw. małe zwierzęta, czyli psy i koty. Coraz częściej osobny weterynarz zajmuje się gatunkami zwierząt egzotycznych. Choć ze zwierzętami egzotycznymi kojarzą nam się przede wszystkim ptaki, gady, płazy i pająki, zaliczają się do nich również popularne gatunki gryzoni hodowanych w domu, m.in. szczury, chomiki szynszyle, świnki morskie czy koszatniczki. Osobną kategorię stanowi klinika weterynaryjna przyjmująca duże zwierzęta. Są to przede wszystkim konie oraz zwierzęta gospodarskie, takie jak trzoda chlewna oraz bydło.

Warto udać się z naszym pupilem w miejsce wyspecjalizowane w leczeniu danego gatunku. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że diagnoza oraz leczenie przeprowadzi wykwalifikowany lekarz weterynarii Wrocław. Zdarzają się także takie przypadki, w których dana klinika weterynaryjna może odmówić leczenia zwierzęcia, powołując się na brak doświadczenia lub odpowiedniego sprzętu dla danego gatunku.

Jakie są najczęstsze choroby zwierząt domowych?

Klinika weterynaryjna Wrocław

Klinika weterynaryjna Wrocław – Optovet.pl Źródło: Facebook / Opracowanie własne

Każdy lekarz weterynarii potwierdzi, że warto znać najczęstsze choroby, na które może zapaść nasz pupil. Wówczas łatwiej będzie nam wdrożyć wymagane działania profilaktyczne, a także zaobserwować potencjalne objawy chorobowe. W zależności od podanego gatunku bądź rasy zwierzęcia, mogą występować inne choroby o różnych konsekwencjach dla zdrowia.

Wśród psów wymienia się kilka najpopularniejszych chorób, które w znaczny sposób zagrażają ich życiu i zdrowiu. Należy do nich:

  • Wścieklizna – nieuleczalna choroba zakaźna, która przenosi się w następstwie ugryzienia, również na ludzi. Wczesne objawy wścieklizny to podwyższona temperatura ciała oraz zmiany w zachowaniu psa, które staje się wycofany, zlękniony, a z czasem agresywny. W końcowej fazie zwierzę ma trudności w jedzeniu, nadmiernie się ślini oraz krztusi, a następnie zapada w śpiączkę.
  • Parwowiroza – choroba wirusowa, która najbardziej zagraża życiu szczeniąt. Zwierzę traci apetyt, wymiotuje, ma biegunkę oraz wysoką temperaturę ciała. Odpowiednio wczesna diagnoza może zwiększyć szanse na przeżycie psa do nawet 80%.
  • Nosówka – wysoce śmiertelna choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Atakuje układ oddechowy, pokarmowy lub wydalniczy u psów. Leczenie nosówki jest trudne – śmiertelność wynosi nawet 80%.

U kotów powszechnie występują choroby wywoływane przez wirusy. Najczęściej obserwowane przypadki to:

  • Panleukopenia – wirus wywołuje stany zapalne układu pokarmowego kota. Zwierzę może zarazić się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z nosicielem, np. pchłą. Objawy obejmuje gorączka, apatyczność, biegunka, wymioty oraz odwodnienie. Śmiertelność maleje u kotów wraz z wiekiem. W leczeniu stosowane są antybiotyki, środki przeciwbólowe oraz kroplówki witaminowe.
  • Koci katar – powoduje stan zapalny górnych dróg oddechowych kota. Zwykle objawy to kichanie, wypływanie wydzieliny z nosa, łzawienie oczu oraz obfite ślinienie się. Może dojść do owrzodzeń w pyszczku zwierzęcia, co pozbawia go apetytu. Koci katar leczony jest, w zależności od stadium choroby, lekami przeciwzapalnymi lub antybiotykami.
  • Kaliciwiroza – jej dominujące objawy obejmują nagle pojawiające się owrzodzenia w pyszczku kota. Wirus jest trudny w leczeniu i może wikłać poważniejsze choroby, takie jak białaczka.

Także u gryzoni wyróżnia się najczęściej obserwowane choroby:

  • Zapalenie skóry – występuje zwykle jako następstwo złych warunków hodowlanych, np. nieregularnego zmieniania ściółki. Infekcję wywołują roztocza, grzyby lub bakterie. Zwierzątko staje się osowiałe, traci apetyt i drapie się. Można zaobserwować zmatowione futerko i zmiany skórne w postaci strupków, łupieżu. Możliwe leczenie dotyczy zwalczania pasożytów oraz antybiotykoterapii.
  • Salmonelloza – złe warunki bytowe gryzoni mogą powodować zakażenie bakteriami Salmonella. Zwierzę traci apetyt, ma przewlekłą biegunkę, co powoduje niebezpieczne odwodnienie. W leczeniu stosowana jest antybiotykoterapia oraz zwiększona podaż płynów.
  • Zapalenia układu oddechowego – choroba wywołana infekcją bakteryjną. Dotknięty nią gryzoń głośno oddycha, rzęzi, kicha, może mieć zapalenie spojówek. Niezwłocznie należy wdrożyć leczenie antybiotykami, a także środkami przeciwzapalnymi.

Profesjonalna przychodnia weterynaryjna – jak ją wybrać?

Wielu weterynarzy otwiera prywatne przychodnie oraz kliniki, jednak wymagany jest do tego określony staż zawodowy. Do otwarcia własnej kliniki weterynarz potrzebuje min. pięć lat doświadczenia, a do otwarcia przychodni lub lecznicy wymagane są co najmniej dwa lata doświadczenia.

Aby wybrać profesjonalną przychodnię weterynaryjną, przede wszystkim upewnijmy się, że dana klinika dla zwierząt posiada doświadczenie w leczeniu posiadanego przez nas gatunku zwierzęcia. Warto, aby przychodnia weterynaryjna znajdowała się w niedalekiej odległości od naszego domu. Ułatwi to bezstresowy transport pupila i będzie zaletą podczas wystąpienia nagłej potrzeby skorzystania z usług weterynarza.

Gdy na podstawie wyżej wymienionych kryteriów wyselekcjonujemy kilka preferowanych klinik weterynaryjnych, możemy sprawdzić opinie na ich temat. Właściciele zwierzaków chętnie dzielą się w Sieci informacjami o tym, która klinika dla zwierząt jest najlepsza, a która najgorsza. Szczegółowo opisują podejście weterynarzy oraz stosowane przez nich metody lecznicze. To prawdziwa skarbnica wiedzy, z której koniecznie powinniśmy skorzystać. Zwykle to właśnie opinie właścicieli pozwolą na podjęcie decyzji o tym, która przychodnia weterynaryjna Wrocław Psie Pole zostanie przez nas wybrana.

Kiedy udać się ze zwierzakiem do weterynarza?

Nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza, jeśli nasz pupil przejawia jakiekolwiek objawy chorobowe. Może dotyczyć to np. wymiotów, nadmiernego drapania się, utraty apetytu, ospałości, apatycznego zachowania oraz wszelkich innych niepojących odstępstw od normalnego zachowania. Oczywiście weterynarz  będzie niezbędny również, by zapewnić odpowiednią pomoc lub kontrolę medyczną w razie wypadku doznanego przez zwierzę. Nie bagatelizujmy sytuacji, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że pupilowi nic nie dolega.

Oprócz wyżej wymienionych, naglących potrzeb wizyty weterynaryjnej, istnieją również rutynowe wizyty kontrolne, których nie powinniśmy pomijać. Raz w roku warto odwiedzić miejsce takie jak klinika weterynaryjna, by przeprowadzić niezbędne kontrole i badania. W przypadku posiadania zwierząt w podeszłym wieku możemy odbywać kontrole zdrowia jeszcze częściej. Weterynarz powinien ocenić ogólną kondycję zdrowotną zwierzaka, sprawdzić stan jego uzębienia, wagę, a także wszelkie pozostałe parametry, które mogą wiązać się z ewentualną chorobą typową dla danego gatunku czy rasy.

Kolejnym powodem do wizyty u weterynarza, nawet jeśli nasz pupil stanowi okaz zdrowia, są szczepienia i odrobaczenia. W Polsce obowiązuje nakaz szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, które powinniśmy wykonywać każdego roku. Warto szczepić jednak każde wychodzące z domu zwierzę, a zatem również koty. Weterynarz  może zaszczepić naszych pupili również przed innymi chorobami zakaźnymi – warto dopytać o konieczną częstotliwość ich ponawiania.

Regularne odrobaczanie zwierząt powinno odbywać się nawet cztery razy w roku. Możemy samodzielnie podać zwierzęciu zakupiony w klinice weterynaryjnej lek odrobaczający, a jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, może pomóc nam weterynarz. Podobnie sprawa ma się w przypadku profilaktyki przeciwkleszczowej, którą należy przeprowadzać od lutego do listopada (czas działania jest zależny od preparatu). To właśnie przychodnia weterynaryjna Wrocław Psie Pole, a nie sklep zoologiczny, powinna być źródłem zakupu bezpiecznego środka przeciw kleszczom.

Oczywiście bezwzględnym powodem do wizyty u weterynarza jest nowy zwierzak w naszym domu – niezależnie od jego wieku. Weterynarz przeprowadzi podstawową kontrolę zdrowotną, a także poinstruuje nas co do przyszłej opieki nad zwierzęciem. W przypadku czworonogów takich jak psy i koty odbędzie się mierzenie temperatury ciała, osłuchanie bicia serca, a także sprawdzenie kondycji oczu, zębów oraz skóry.

Każdy dobry weterynarz zaleca regularne wizyty z naszym pupilem. Zwykle to właśnie dzięki nim można postawić wczesną diagnozę ewentualnej choroby, wobec której przeprowadzi się skuteczniejsze leczenie. Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – dlatego klinika weterynaryjna nie powinna służyć nam wyłącznie jako ostatnia deska ratunku. Rozpiszmy naszemu zwierzakowi kalendarz wizyt u weterynarza na cały rok i nie zapominajmy o nich.

Jak przygotować pupila do wizyty w Klinice weterynaryjnej?

Wizyta u weterynarza może być źródłem stresu zarówno dla zwierzaka, jak i właściciela. Z tego powodu powinniśmy właściwie się do niej przygotować. Weterynarz Wrocław jako obca osoba może niepokoić naszego pupila, zabierzmy więc ze sobą ulubione smakołyki zwierzaka, aby w razie potrzeby odrobinę go uspokoić. Jeśli zależy nam na tym, by wizyta w przychodni weterynaryjnej przebiegła szybko i sprawnie, bez długiego oczekiwania w kolejce, powinniśmy umówić się na konkretną godzinę. Poinformujmy również o celu wizyty, dzięki temu weterynarz może właściwie się przygotować i zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Klinika dla zwierząt Wrocław to dobre miejsce na uzyskanie wszelkich informacji na temat kondycji zdrowotnej naszego pupila – w tym celu możemy spisać listę ważnych dla nas pytań. W razie potrzeby dopytajmy przed wizytą o cennik, który stosuje przychodnia weterynaryjna.

Klinika weterynaryjna Optovet

Klinika weterynaryjna Optovet Źródło: Facebook / Opracowanie własne

W przypadku konieczności przeprowadzenia niektórych badań diagnostycznych weterynarz może zalecić, aby zwierzak w trakcie wizyty był na czczo. Wówczas pamiętajmy, aby ostatni posiłek spożywany przez naszego pupila miał miejsce nie później niż 12 godzin przed badaniem. Jeśli jednak lekarz weterynarii nie zalecił specjalnego przygotowania, normalnie nakarmmy naszego pupila – nie ma sensu fundować mu dodatkowego stresu. Zwróćmy uwagę na to, aby przed wizytą nie budować niepotrzebnej atmosfery napięcia u zwierzaka. Zachowujmy się tak jak zwykle, nie wzbudzając podejrzeń.

Pamiętajmy o tym, że klinika weterynaryjna to miejsce, w którym nasz pupil może napotkać także inne zwierzęta. Koty warto zabezpieczyć zamykanym transporterem, który będą traktowały jako swój azyl. Psy powinny zostać profilaktycznie wyposażone w kaganiec, nawet jeśli nie przejawiają objawów agresji. Dzięki temu oszczędzimy stresu sobie, naszemu czworonogowi, a także pozostałym oczekującym w kolejce pacjentom i ich właścicielom.

Pogotowie dla zwierząt – kiedy z niego korzystać?

Pogotowie dla zwierząt to nagła interwencja lekarza weterynarii w pilnych sytuacjach. Zwykle dotyczą one stanu zagrożenia życia pupila, ale mogą być to również porody. Dokładne zasady działania pogotowia weterynaryjnego określa sam weterynarz lub klinika dla zwierząt, która uwzględnia taką usługę. Informacje na ten temat powinny być umieszczone na stronie internetowej kliniki, możemy dopytać o nie również telefonicznie. W dużych miastach kliniki dla zwierząt często są czynne przez całą dobę, jednak w mniejszych miejscowościach lekarz weterynarii świadczy tzw. dyżur weterynaryjny poprzez pracę mobilną, dojeżdżając bezpośrednio do domów właścicieli.

Z pogotowia weterynaryjnego powinniśmy skorzystać, gdy naszemu zwierzęciu zagraża niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu, ale także w sytuacji, gdy znajdziemy bezpańskie, ranne zwierzę, które wymaga natychmiastowej pomocy. W zależności od sytuacji weterynarz aktualnie obejmujący dyżur weterynaryjny może chcieć telefonicznie przeprowadzić wstępny wywiad lekarski, oceniając powagę sytuacji lub zalecając działania, które niezwłocznie powinniśmy podjąć.

Jak wybrać dobrą klinikę weterynaryjną?

Podobnie jak w przypadku kliniki weterynaryjnej, tak i dobry weterynarz powinien cieszyć się pozytywnymi opiniami swoich klientów. Możemy popytać wśród naszych bliskich i znajomych, którzy posiadają zwierzęta. Zwykle jednak najbogatszym źródłem będzie Internet – strona internetowa kliniki, opinie Google, opinie kliniki na Facebooku czy wpisy na forum. W szczególności kierujmy się rekomendacjami od właścicieli zwierząt podobnego gatunku lub rasy. Jednak same opinie nie zawsze są miarodajne i warto polegać także na własnej intuicji.

Zweryfikujmy, czy weterynarz udostępnia dane kontaktowe i jak łatwo jest się z nim skontaktować. Jakie są najbliższe terminy wizyt? Czy klinika dla zwierząt prowadzi również nocny dyżur weterynaryjny? W jakiej odległości od naszego domu znajduje się przychodnia i czy będziemy mogli komfortowo przetransportować do niej zwierzę? To kluczowe pytania, które powinniśmy sobie zadać.

Optovet Twoja Klinika Weterynaryjna

Klinika weterynaryjna Optovet Źródło: Facebook / Opracowanie własne

Oczywiście ocena tego, czy specjalista, z którym mamy do czynienia, to dobry weterynarz, nastąpi również w trakcie wizyty. Zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób lekarz weterynarii obchodzi się z naszym pupilem. Czy jest niedelikatny? A może wręcz przeciwnie, wydaje się być niepewny siebie i działa zbyt opieszale? O profesjonalnym podejściu zawsze będzie świadczyć otwarta postawa specjalisty, chęć w odpowiadaniu na nasze pytania, a także szczegółowe informowanie o stanie zdrowia zwierzaka i prowadzonym leczeniu.

Po wizycie dobry weterynarz Wrocław powinien przedstawić nam szczegółowy wydruk z jej przebiegu. Profesjonalna klinika dla zwierząt oferuje wydruki, w których zawarte są informacje o wieku, wadze i ogólnym stanie zdrowia pupila, a także przeprowadzonych badaniach, przepisanych lekach, ich dawkowaniu i dodatkowych zaleceniach leczniczych. To praktyczne działanie oszczędza później sporo stresu, gdy kontynuujemy leczenie zwierzaka w domu.

Klinika weterynaryjna – kiedy pójść na wizytę samemu?

Choć weterynarz to lekarz dla zwierząt, nie zawsze musimy zabierać pupila na wizytę. Jeśli nasz zwierzak ma już za sobą pierwszą wizytę w klinice dla zwierząt, możemy udać się do weterynarza sami, np. po odbiór recepty, leku na odrobaczanie, karmy czy witamin. Co więcej, przychodnia dla zwierząt jest dobrym miejscem również dla osób, które nie posiadają jeszcze swojego pupila. Możemy zasięgnąć w niej informacji na temat wymogów hodowlanych danego gatunku lub rasy zwierzęcia. Czasem weterynarz jest w stanie polecić nam dobrą hodowlę, z której mamy gwarancję zakupu zdrowego szczeniaka czy kociaka. Nierzadko również klinika weterynaryjna pośredniczy w adopcjach zwierząt, ponieważ współpracuje ze schroniskiem lub zgłosił się do niej ktoś z nowym miotem do oddania w tzw. „dobre ręce”.

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...