Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Na stole siedzi piesek pozujący do zdjęcia.

 

Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile.

Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich promieniach słońca, czy poranne spacery w rześkim otoczeniu bardzo często narażają psy na schorzenia górnych dróg oddechowych. Przyczyn kaszlu może być jednak wiele! Od chorób zakaźnych, przez alergie i pasożyty, aż po schorzenia kardiologiczne i ciała obce.

 

KASZEL U PSA I JEGO PRZYCZYNY

 

Przede wszystkim wcześniej wspomniane duże wahania temperatur. Na ten czynnik zwierzęta najbardziej narażone są zimą gdy z gorącego domu wybiegają na lodowate podwórko, pochłaniając przy tym kilogramy śniegu.

Inną przyczyną są infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Najczęstszymi wirusami powodującymi schorzenia układu oddechowego są: wirus parainfluenzy typu drugiego oraz adenowirusy. Często wtórnie do wirusów pojawiają się nadkażenia bakteryjne, w których przoduje Bordatella bronchiseptica.

Innych przyczyn kaszlu możemy dopatrywać się także przy zapadalności tchawicy (częste u ras małych), obecności ciał obcych w górnych drogach oddechowych (kaszel występuje nagle, widoczne są często także deformacje w obrębie szyi), podczas problemów natury kardiologicznej, a także podczas inwazji różnego rodzaju pasożytów.

 

CO ZROBIĆ GDY PODEJRZEWAMY ZAPALENIE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH U NASZEGO PUPILA?

 

Gdy u swojego czworonoga obserwujemy apatię, uciążliwy kaszel, odkrztuszanie, brak apetytu oraz wypływ z nozdrzy, warto zgłosić się do lekarza weterynarii.

Podczas wizyty lekarz zawsze bada pieska od czubka nosa, po sam ogon – i to dosłownie.

Lekarz sprawdza stan zapalny spojówek oraz obecność (lub charakter) wysięku z nozdrzy. Zweryfikowany zostanie szmer nad polami osłuchowymi płuc, nad górnymi drogami oddechowymi, a także oceniona zostanie praca serca – wszystko to za pomocą fonedoskopu. Zweryfikowana zostanie także wielkość węzłów chłonnych, reaktywność tchawicy oraz ciepłota wewnętrzna ciała. Sprawdzona zostanie także jama ustna oraz gardło pod kątem toczącego się tam stanu zapalnego, lub obecności ciała obcego.

W zależności od wyników badania klinicznego zaordynowane zostanie indywidualne leczenie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badań dodatkowych takich na przykład jak pobranie wymazu na posiew bakteriologiczny, czy badania krwi.

Przy podejrzeniu ciała obcego lub zapadalności tchawicy zalecone zostanie wykonanie badania endoskopowego górnych dróg oddechowych oraz zdjęcia RTG.

Kiedy lekarz podejrzewa schorzenia natury sercowej zalecona badanie kardiologiczne.

Leczenie stanu zapalnego dróg oddechowych jest zawsze indywidualnie dobierana do stanu i wieku pacjenta, a także chorób towarzyszących. W niektórych przypadkach zaordynowane zostaną leki o działaniu odkrztuszającym, leki przeciwzapalne, nawilżające śluzówkę gardła, leki przeciwpasożytnicze oraz podnoszące odporność. Nierzadko jednak lekarz musi wdrożyć antybiotyki. Niestety leki to nie wszystko. Podczas kuracji należy zrezygnować ze wszystkich intensywnych form wysiłku fizycznego, ekscytacji oraz intensywnej zabawy. Warto także w tym czasie ograniczyć kontakt z innymi zwierzakami. Podaż ciepłej, mokrej karmy będzie dodatkowym zaleceniem w czasie trwania kuracji.

 

W JAKI SPOSÓB UNIKAĆ STANÓW ZAPALNYCH GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH U ZWIERZĄT?

 

Przede wszystkim warto pilnować kalendarza szczepień – mowa tu o szczepieniach przeciw psim chorobom zakaźnym.

Unikanie dużych skupisk zwierząt takich jak wystawy, czy psie hotele pozwolą ograniczyć narażanie Naszych pupili na kontakty z patogenami. Regularne odrobaczanie zwierząt pozwoli uniknąć nam niechcianych „pasażerów na gapę”, które mogą wędrować po organizmie czworonożnych kudłaczy. W domu warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza.

Pamiętajmy także o odpowiednim ubiorze w zimne poranki. Ciepła kurtka obowiązkowo! Nie tylko dla Nas samych, ale także i dla Naszych drobnych maluszków.

Dużo zdrowia i pięknych jesiennych dni życzy Zespół OptoVet

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...