Kaszel kenelowy

KASZEL KENELOWY – CO SIĘ KRYJE POD TĄ NAZWĄ?

Kaszel kenelowy to choroba, która polega na zakaźnym zapaleniu tchawicy i oskrzeli. Jako choroba polietiologiczna, wywoływana jest przez kilka różnych czynników w tym głównie bakterie (np. Bordetella bronchiseptica) oraz wirusy (np. Adenowrus typ 2, wirus Parainfluenzy typ 2).

Dodatkowo mogą do tego przyczyniać się również zakażenia grzybicze a także pasożytnicze. Powyższe patogeny uszkadzają nabłonek oddechowy, w ten sposób upośledzają funkcje obronne błony śluzowej. To stwarza korzystne warunki do rozwoju stanu zapalnego.

 

KASZEL KENELOWY – KOGO DOTYCZY?

 

Niestety powyższe patogenny są chorobotwórcze dla naszych czworonogów w każdym wieku. Choroba czasem ustępuje bez interwencji lekarskiej, jeśli występuje w formie łagodnej i objawy kliniczne wycofują się po ok. 2 tygodniach.

Jeśli jednak objawy są silnie wyrażone i doskwierają pupilowi, warto niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza weterynarii.

Należy również zachować szczególną ostrożność i czujność w przypadku szczeniąt, młodych psów i u osobników z obniżoną odpornością, gdyż w ich przypadku choroba może przybierać ostry przebieg oraz prowadzić do wtórnego zapalenia płuc. Zachorowania wykazują pewną sezonowość, ponieważ występują najczęściej w porze jesiennej, zimowej oraz wiosennej.

 

JAK PIES MOŻE SIĘ ZARAZIĆ?

 

 

Tu tkwi sekret tej jednej z najpopularniejszych chorób występujących u psów. Wbrew różnym przekonaniom zagrożone są nie tylko psy, które żyją w dużych skupiskach np. schroniska czy hodowle, lub te, które przebywały w miejscach o zwiększonej liczbie osobników swojego gatunku np. hotele dla zwierząt. Narażony jest każdy pies mający jakąkolwiek styczność z innymi psami np. wzajemny kontakt psów „nos w nos” na spacerze,  wypicie wody z jednej miski psa chorego i zdrowego.

Dzieje się tak, ponieważ patogeny znajdujące się w wydzielinach chorego osobnika, są przenoszone drogą kropelkową, dzięki czemu dochodzi do bardzo szybkiego i łatwego rozprzestrzeniania się choroby. Możliwe jest również przyniesienie patogenów do domu np. na podeszwie buta czy ubraniu.

PIES KASZLE?


Najbardziej charakterystycznym objawem klinicznym jest nagłe wystąpienie silnego, produktywnego (mokrego) bądź bezproduktywnego (suchego) kaszlu.

Jak go odróżnić od „zwykłego” kaszlu opisujemy tutaj. Kaszel ten może wzmagać się w przypadku wysiłku fizycznego, ucisku szyi powodowanego przez obrożę bądź pobudzenia emocjonalnego. Dodatkowo możemy zaobserwować krztuszenie się, wypływ z jamy nosowej o charakterze surowiczym lub surowiczo-ropnym oraz odruch wymiotny.

Przy niepowikłanym kaszlu kenelowym nie obserwujemy objawów ogólnych np. wzrostu temperatury ciała czy duszności oddechowej. Oprócz silnego kaszlu stan chorego psa jest dobry, nie traci apetytu ani chęci do zabawy.

 

JAK ROZPOZNAJEMY ZAKAŹNE ZAPALENIE TCHAWICY I OSKRZELI?

 


Lekarz weterynarii opiera swoje rozpoznanie na podstawie wywiadu  oraz badania klinicznego zwierzęcia. Podczas badana ważny jest tzw. kaszel reaktywny, który występuje po wcześniejszym podrażnieniu przez lekarza tchawicy.

Nie ma dostępnych testów laboratoryjnych, które w 100% potwierdziłyby kaszel kenelowy.

 

KASZEL KENELOWY – LECZENIE

 


Zaleca  się ograniczenie kontaktu z innymi psami oraz ruchu przez ok. 7 dni aby zmniejszyć podrażnienie tchawicy przez kaszel, które występuje podczas aktywności fizycznej oraz w przypadku ekscytacji zwierzęcia.

Warto wymienić wtedy smycz i obrożę na szelki. Lekarz wdraża również dla chorego zwierzęcia odpowiednią antybiotykoterapię, leki przeciwzapalne oraz, jeśli są konieczne, również leki przeciwkaszlowe.

 

KASZEL KENELOWY – ZAPOBIEGANIE


Ważne jest aby zapewnić naszym czworonożnym pupilom szczepienia profilaktyczne. Psy dobrze odżywione i cyklicznie odrobaczane o wiele lepiej reagują na ewentualne zakażenie dlatego warto dbać  o prawidłowy stan zdrowia naszego pupila .

Należy również pamiętać o podstawowych zasadach higieny co z pewnością pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się czynników patologicznych.

 

Zapraszamy do Przychodni OptoVet na coroczne szczepienia!

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...