Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna OptoVet | Okulistyka dla zwierząt

PN – PT: 9 – 21  | SB – ND: 10 – 16 | Rejestracja: 534 820 033

Jak zimą dbać o psa i kota?

W końcu nadszedł ten długo wyczekiwany czas. Wielu z Nas z niecierpliwością wyczekiwało w oknie pierwszych płatków śniegu. Ale czy zima, śnieg i wszechobecny mróz wszystkich cieszy równie mocno? Niestety wielu z Naszych puchatych przyjaciół ma odmienne zdanie. Jak w takim razie zabezpieczyć czworonożnych przyjaciół na ten czas? Jak zimą dbać o psa i kota? Na co zwrócić uwagę oraz czego unikać? O tym wszystkim dowiecie się z poniższego artykułu.

 

ZMIANA CODZIENNOŚCI, CZYLI DBAMY O ŁAPKI

 

Zima to czas, w którym spacery są niezwykle uciążliwe dla Naszych pupili. Niska temperatura, ostry lód oraz obecna sól na chodnikach mocno daje we znaki nawet największym twardzielom.

W tym czasie warto więc pomyśleć o dobrej pielęgnacji łap. Po każdym spacerze zalecane jest obmycie łapek w letniej wodzie i ich osuszenie. W sieci dostępnych jest także wiele preparatów dedykowanych zwierzęcym opuszkom, które zabezpieczają przed bolesnymi pęknięciami, czy tworzeniem się rozległych owrzodzeń.

 

Dla tych, którzy uwielbiają swój wolny czas spędzać na górskich wędrówkach poleca się zakupienie ciepłych bucików zabezpieczających psie łapki. Pamiętajmy jednak, że do butów należy pieska stopniowo przyzwyczajać. 

 

JAK ZIMĄ DBAĆ O PSA I KOTA – ZWRÓĆMY UWAGĘ NA KOMFORT CIEPLNY

 

Okrywa włosowa stanowi bardzo ważny element w izolacji ciepła u zwierząt. Mimo okresu okołoświątecznego nie należy decydować się na fikuśne fryzury u swoich kudłatych pociech, czy nadmierne ich ścinanie.  Zwierzęta, które odwiedziły jednak groomera warto zabezpieczyć ciepłymi ubrankami. Swoją drogą ciepłą kurteczkę zalecamy wszystkim milusińskim, które wykazują objawy wychłodzenia.

 

Pamiętajmy także o otoczeniu, w którym znajdują się zwierzęta.

 

Podczas świątecznego szału zakupów nie zostawiajmy Naszych kudłatych przyjaciół w samochodach, gdyż tam narażone są na nadmierne wychłodzenie.

Jeśli Twój pies nie wyobraża sobie życia w czterech ścianach, pamiętaj że ocieplana buda stanowi podstawę dla mroźnych nocy. 

Jeżeli natomiast Twój kot jest nocnym łowcą, warto zapełnić mu ciepłe schronienie w przerwach od polowań.

 

DBAJMY O TO, CO JE GRZEJE

 

Pielęgnacja futerka to ważny dodatek do zimowego dbania o zwierzaka. Regularne rozczesywanie sierści oraz suplementacja odpowiednich witamin oraz kwasów omega wspomagają tworzenie odpowiedniej bariery ochronnej przed zimnem. 

 

W mroźne zimowe dni, każdy z nas docenia ciepło. Nie przechodźmy więc obojętnie obok przemarzniętych zwierzaków błąkających się po sąsiedzku. 

 

Samych ciepłych chwil życzy Zespół OptoVet

 

Ps. A gdybyśmy chcieli uciec z Naszym Pupilem przed zimnem do ciepłych krajów…? Informacje o wymaganym paszporcie i procedurach znajdą Państwo tutaj!

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Wrzód boksera

Wrzód boksera

W tym artykule opiszę charakterystykę i leczenie spontanicznego przewlekłego owrzodzenia rogówki (SCCED - Spontaneous Chronic Corneal Epithelial Defects). Inne nazwy to także wrzód boksera, wrzód z nieprzylegającym nabłonkiem. Nieprawidłowo leczony wrzód tego typu...

Martwak rogówki u kotów

Martwak rogówki u kotów

Specyficzna choroba oczu kotów, która powoduje dużą bolesność - martwak rogówki u kotów, czyli inaczej sekwestr, mumifikacja lub martwica rogówki. Charakteryzuje się występowaniem ciemnej plamki - „płytki” na rogówce. Może wystąpić u wszystkich kotów, lecz szczególnie...

Polekowe zwyrodnienie siatkówki u kotów

Polekowe zwyrodnienie siatkówki u kotów

W tym artykule wyjaśnię wpływ stosowania u kotów leku jakim jest enrofloksacyna na siatkówkę. Wytłumaczę również dlaczego nie powinno się stosować u nich tego antybiotyku. Dlatego...polekowe zwyrodnienie siatkówki u kotów - słów kilka.   POLEKOWE ZWYRODNIENIE...