Jak kropić oczy psu i kotu?

INSTRUKCJA KROPIENIA OCZU

Zanim zakropimy oczy, należy pamiętać, że w razie zanieczyszczenia powiek np. ropą czy wydzieliną, najpierw oko należy wyczyścić. Dobrze do tego nadaje się sól fizjologiczna lub płyny typu OptiClear/ Optex naniesiony na wacik. Należy przemywać również wypływy z oczu specjalnie do tego celu przeznaczonymi preparatami, ponieważ mokra sierść jest dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów.

Jaką ilość kropli podawać i jaki ma być między nimi odstęp?

Należy każdorazowo podawać po 1 kropli leku, ponieważ druga kropla podana od razu za pierwszą wzmaga łzawienie i wypłukuje lek. Odstęp między podawanymi lekami powinien wynosić minimum 5-15 minut, aby dać czas na zadziałanie i wchłonięcie się leków podanych jako pierwsze.

Jaka ma być kolejność podawanych kropli?

Leki podajemy w kolejności zaleconej przez lekarza na wizycie. Najpierw należy podawać krople z substancją czynną – antybiotyki i leki przeciwzapalne, a w drugiej kolejności leki nawilżające.

PIERWSZY SPOSÓB kropienia oczu

Ręka podtrzymująca głowę pacjenta od dołu (pod brodą) delikatnie odciąga w dół dolną powiekę. Ręka trzymająca lek opiera się o głowę pacjenta, jednocześnie podnosząc do góry górną powiekę. Opakowanie leku powinno znajdować się kilka cm od gałki ocznej, nie może dotknąć oka podczas kropienia, ponieważ może to doprowadzić do urazu rogówki oraz zanieczyszczenia leku. Należy podać jedną kroplę leku do worka spojówkowego.

LUB DRUGI SPOSÓB kropienia oczu

Palec wskazujący i kciuk rozszerzają powieki w oku, które ma być zakropione. Druga dłoń trzyma krople i zakrapia w momencie rozszerzenia powiek do worka spojówkowego. Należy uważać, aby krople nie dotknęły oka.

 

Jak podawać maść?

Niewielką ilość maści należy zaaplikować zwierzęciu do worka spojówkowego dolnego. Zwierzę mrugając okiem samo rozprowadzi sobie maść po całym oku. W przypadku zwierząt niewspółpracujących, można niewielką ilość maści (wielkości groszku) nałożyć sobie na oczyszczony palec i delikatnie podać na dolną powiekę, nie dotykając przy tym oka.

Co robić gdy krople drażnią?

Niezwłocznie należy poinformować o tym lekarza weterynarii, który zalecił krople, aby przepisał zamiennik lub użył innych kropli, które nie będą wywoływały podrażnienia. Każde zwierzę jest inne i nie da się przewidzieć, czy dane krople uczulą danego osobnika. Podawanie kropli w żadnym wypadku nie powinno wywoływać dyskomfortu u zwierzęcia. Aby umówić wizytę u lekarza weterynarii zapraszamy do kliknięcia w  https://rezerwacja.optovet.pl/ 

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...