Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Hipoplazja szkliwa u psów, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Szkliwo

Jest najtwardszą substancją w całym organizmie. Chroni zęby przed mechanicznym ścieraniem, przed aktywnością bakterii, osłania delikatną zębinę i miazgę przed urazami. Niestety szkliwo nie ma zdolności do regeneracji, jeśli zostanie uszkodzone, nie naprawi się samoistnie. Hipoplazja szkliwa dotyczy najczęściej zębów stałych. Występuje szczególnie często u ras małych, miniaturowych, ale także u pudli olbrzymich i samojedów.

 

Hipoplazja szkliwa - przed

 

Co powoduje wystąpienie hipoplazji szkliwa u psów?

Do wystąpienia hipoplazji szkliwa predysponują wszelkie choroby zakaźne, przebiegające ze znaczącym podniesieniem temperatury wewnętrznej ciała, ale także stany zapalne, zlokalizowane przy zawiązku zęba stałego, na przykład ropnie okołowierzchołkowe w zębach mlecznych. Także urazy zębów mlecznych, przebiegające z odsłonięciem zębiny i miazgi, mogą wpływać na niedorozwój szkliwa w zębach stałych. Również nieodpowiednia dieta, niedobory minerałów mogą predysponować do niedorozwoju szkliwa. Hipoplazja zdarza się u szczeniąt, które miały problem z zatrzymanymi zębami mlecznymi, zwłaszcza, jeśli konieczna była ekstrakcja tych zębów.

Hipoplazja szkliwa może być też warunkowana genetycznie, jako wrodzony niedobór szkliwa. Schorzenie to warunkowane jest przez 6 głównych genów i ma charakter autosomalny recesywny (psy – nosiciele nie wykazują objawów chorobowych).

Niedorozwój szkliwa przybiera postać miejscową i uogólnioną. W postaci miejscowej, zmiany występują na jednym zębie, w postaci uogólnionej – na wielu lub wszystkich zębach. Niedobór szkliwa może dotyczyć niewielkiego obszaru korony ale też całej jej powierzchni. Ubytki można często dostrzec gołym okiem, jako przebarwienia, rysy, załamania na powierzchni zęba.

Hipoplazja szkliwa sprawia, że ząb, który powinien być gładki, staje się szorstki, chropowaty, przez co dużo łatwiej w miejscach objętych niedorozwojem odkładają się osad i kamień. Dodatkowo, odsłonięte kanaliki zębiny to droga, którą bakterie mogą wnikać do miazgi zęba, powodując jej stan zapalny. Nie bez znaczenia jest aspekty bólowy – kanaliki zębiny są bardzo wrażliwe na ciepło, zimno, wysychanie i wszelkiego rodzaju drażnienie. Długotrwałe drażnienie zębiny może predysponować do powstawania ropni okołowierzchołkowych. Pacjent, który cierpi z powodu hipoplazji szkliwa, w przypadku nieudzielenia pomocy, może stracić zęby.

Jak leczyć?

Zęby objęte hipoplazją powinny być objęte leczeniem – powierzchnię ubytku należy wygładzić i zabezpieczyć odpowiednim materiałem, tak, aby przywrócić naturalną gładkość zęba i zapewnić szczelność kanalikom zębiny. Wypełnienie ubytku nie jest tak twarde, jak szkliwo – dlatego trwałość i szczelność wypełnienia powinna być kontrolowana u lekarza weterynarii.

 

Hipoplazja szkliwa - po

 

Jeśli zauważycie Państwo, że zęby Waszego pupila nie są śnieżnobiałe, mają przebarwienia i rysy na powierzchni koron – zapraszamy do Przychodni Weterynaryjnej Optovet na konsultację stomatologiczną.

 

Lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...