Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Zakaźne Zapalenie Otrzewnej u kotów.

 

FIP – feline infectious peritonitis

Czyli zakaźne zapalenie otrzewnej kotów. Jest to choroba niezwykle ciężka, zarówno dla kota, jak i dla lekarza weterynarii.

 

CO MUSI SIĘ WYDARZYĆ, BY KOT ZACHOROWAŁ NA FIP?

Przede wszystkim musi dojść do wystąpienia rzadkiej mutacji w organizmie kota. Ale po kolei. Zakaźne zapalenie otrzewnej jest wynikiem zakażenia się przez kota kocim koronawirusem. Koronawirusy są niezwykle popularne w środowisku, a Nasze zwierzęta często się nimi nadkażają. Odpowiadają one w głównej mierze za schorzenia dotyczące dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Skoro wirus jest tak powszechny, a zwierzęta tak często się nim nadkażają, nasuwa się pytanie – Jak w takim razie dochodzi do wystąpienia TEJ właśnie choroby?

Uważa się, że FIP jest wynikiem mutacji wirusa w organizmie kota. Wirus ten nabiera zdolności do namnażania się w monocytach i makrofagach, które następnie wędrują po całym organizmie.

 

W JAKI SPOSÓB WIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA I KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY NA JEGO DZIAŁANIE?

FIP szczególnie często występuje u kotów w wieku poniżej 3 roku, zwłaszcza w miejscach, gdzie zagęszczenie tych zwierząt jest największe. Zwykle czynnikiem wyzwalającym chorobę jest stres!

Głównym czynnikiem zakaźnym jest kał kotów zakażonych, ale transmisja wirusa może odbyć się także ze śliną, rzadziej – śródmacicznie. Pośrednio do rozprzestrzeniania się wirusa przyczyniamy się my – ludzie. Wirus może zostać przeniesiony na ubraniach, butach, a także poprzez brudne kuwety. Koci koronawirus w odpowiednim otoczeniu może przeżyć nawet 2 miesiące! Detergenty oraz środki odkażające skutecznie niszczą wirusa, trzeba więc pamiętać o przestrzeganiu higieny w otoczeniu puchatych przyjaciół.

Warto pamiętać, że wydalanie przez zakażonego kota wirusa rozpoczyna się już od około tygodnia po zakażeniu. Trwać to może miesiącami, a nawet i przez całe życie kota.

 

JAK WYGLĄDAJĄ OBJAWY?

Jeśli mówimy o FIPie warto wspomnieć, że choroba może przyjąć dwie postaci – suchą oraz mokrą – wysiękową.

W postaci wysiękowej najczęściej zaobserwować możemy wodobrzusze oraz wysięk w klatce piersiowej, a także zapalenie naczyń. Postać sucha charakteryzuje się ziarniakowymi zmianami w różnych narządach, a także powiększeniem węzłów chłonnych oraz biegunką.

W niektórych przypadkach zaobserwować możemy także zmiany okulistyczne i nerwowe, takie jak zapalenie błony naczyniowej, złogi w przedniej komorze oka, oczopląs, czy drgawki.

Najczęściej występującymi jednak objawami obserwowanymi przez Państwa jest apatia, jadłowstręt, utrata masy ciała, a także nawracająca gorączka.

 

JAK W TAKIM RAZIE ROZPOZNAĆ CHOROBĘ?

Tu niestety zaczynają się komplikacje. Potwierdzenie diagnozy jest bardzo trudne. Nie ma pewnej metody diagnostycznej, istnieją jedyne te, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą nakierować nas na FIP.

Wśród nich znajdują się badania krwi – morfologia oraz biochemia. Przy postaci wysiękowej pomocnym jest zbadanie wysięku z jam ciała pod kątem badania cytologicznego oraz wykonanie testu Rivalty. Niestety badanie krwi metodą RT-PCR na obecność FCoV oraz wysokie miano przeciwciał przeciwko FCoV nie mają wysokiej wartości diagnostycznej. Często wymagane są więc badania przeprowadzane przez specjalistów takich jak okuliści, neurolodzy oraz radiolodzy.

CO PO DIAGNOZIE?

Rokowanie najczęściej jest niestety złe. Zwierzęta chorujące na zakaźne zapalenie otrzewnej można leczyć objawowo z zachowaniem ich dobrostanu. Na dzień dzisiejszy istnieją jedynie leki w fazie eksperymentalnej, więc o stuprocentowym „panaceum” nie możemy jeszcze mówić.

Warto się badać. Zapraszamy na wizyty do Przychodni Weterynaryjnej OptoVet.

Lek. wet. Anna Bębenek

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...