Zakaźne Zapalenie Otrzewnej u kotów

FIP – FELINE INFECTIOUS PERITONITIS CZYLI…

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów. Jest to choroba niezwykle ciężka, zarówno dla kota, jak i dla lekarza weterynarii.

CO MUSI SIĘ WYDARZYĆ, BY KOT ZACHOROWAŁ NA FIP (ZAKAŹNE ZAPALENIE OTRZEWNEJ U KOTÓW)?

Przede wszystkim musi dojść do wystąpienia rzadkiej mutacji w organizmie kota. Ale po kolei. Zakaźne zapalenie otrzewnej jest wynikiem zakażenia się przez kota kocim koronawirusem. Koronawirusy są niezwykle popularne w środowisku, a Nasze zwierzęta często się nimi nadkażają. Odpowiadają one w głównej mierze za schorzenia dotyczące dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Skoro wirus jest tak powszechny, a zwierzęta tak często się nim nadkażają, nasuwa się pytanie – Jak w takim razie dochodzi do wystąpienia TEJ właśnie choroby?

Uważa się, że FIP jest wynikiem mutacji wirusa w organizmie kota. Wirus ten nabiera zdolności do namnażania się w monocytach i makrofagach, które następnie wędrują po całym organizmie.

W JAKI SPOSÓB WIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA I KTO JEST NAJBARDZIEJ NARAŻONY NA JEGO DZIAŁANIE?

FIP szczególnie często występuje u kotów w wieku poniżej 3 roku, zwłaszcza w miejscach, gdzie zagęszczenie tych zwierząt jest największe. Zwykle czynnikiem wyzwalającym chorobę jest stres!

Głównym czynnikiem zakaźnym jest kał kotów zakażonych, ale transmisja wirusa może odbyć się także ze śliną, rzadziej – śródmacicznie. Pośrednio do rozprzestrzeniania się wirusa przyczyniamy się my – ludzie. Wirus może zostać przeniesiony na ubraniach, butach, a także poprzez brudne kuwety. Koci koronawirus w odpowiednim otoczeniu może przeżyć nawet 2 miesiące! Detergenty oraz środki odkażające skutecznie niszczą wirusa, trzeba więc pamiętać o przestrzeganiu higieny w otoczeniu puchatych przyjaciół.

Warto pamiętać, że wydalanie przez zakażonego kota wirusa rozpoczyna się już od około tygodnia po zakażeniu. Trwać to może miesiącami, a nawet i przez całe życie kota.

ZAKAŹNE ZAPALENIE OTRZEWNEJ U KOTÓW – JAK WYGLĄDAJĄ OBJAWY?

Jeśli mówimy o FIPie warto wspomnieć, że choroba może przyjąć dwie postaci – suchą oraz mokrą – wysiękową.

W postaci wysiękowej najczęściej zaobserwować możemy wodobrzusze oraz wysięk w klatce piersiowej, a także zapalenie naczyń. Postać sucha charakteryzuje się ziarniakowymi zmianami w różnych narządach, a także powiększeniem węzłów chłonnych oraz biegunką.

W niektórych przypadkach zaobserwować możemy także zmiany okulistyczne i nerwowe, takie jak zapalenie błony naczyniowej, złogi w przedniej komorze oka, oczopląs, czy drgawki.

Najczęściej występującymi jednak objawami obserwowanymi przez Państwa jest apatia, jadłowstręt, utrata masy ciała, a także nawracająca gorączka.

JAK W TAKIM RAZIE ROZPOZNAĆ CHOROBĘ?

Tu niestety zaczynają się komplikacje. Potwierdzenie diagnozy jest bardzo trudne. Nie ma pewnej metody diagnostycznej, istnieją jedyne te, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą nakierować nas na FIP.

Wśród nich znajdują się badania krwi – morfologia oraz biochemia. Przy postaci wysiękowej pomocnym jest zbadanie wysięku z jam ciała pod kątem badania cytologicznego oraz wykonanie testu Rivalty. Niestety badanie krwi metodą RT-PCR na obecność FCoV oraz wysokie miano przeciwciał przeciwko FCoV nie mają wysokiej wartości diagnostycznej. Często wymagane są więc badania przeprowadzane przez specjalistów takich jak okuliści, neurolodzy oraz radiolodzy.

CO PO DIAGNOZIE?

Rokowanie najczęściej jest niestety złe. Zwierzęta chorujące na zakaźne zapalenie otrzewnej można leczyć objawowo z zachowaniem ich dobrostanu. Na dzień dzisiejszy istnieją jedynie leki w fazie eksperymentalnej, więc o stuprocentowym „panaceum” nie możemy jeszcze mówić.

Warto się badać. Zapraszamy na wizyty do Przychodni Weterynaryjnej OptoVet.

Lek. wet. Anna Bębenek

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...