Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego łzawienia u psów i kotów.

OWRZODZENIE ROGÓWKI

Owrzodzenie

 

Najczęściej spowodowane jest urazem mechanicznym rogówki, który powoduje ubytek w ciągłości nabłonka lub nawet głębszych warstw rogówki. Rogówka jest najbardziej zewnętrzną warstwą oka, dlatego też jest narażona na urazy. Owrzodzenie jest bardzo bolesne dla zwierzęcia, stąd towarzyszą mu objawy takie jak mrużenie oka, łzawienie, ogólny spadek samopoczucia. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie farmakologiczne, tym większa szansa, że owrzodzenie zagoi się bez powikłań i interwencji chirurgicznej.

ZAPALENIE SPOJÓWEK

Zapalenie spojówek

 

Towarzyszy im zwiększone wydzielanie łez, zaczerwienienie spojówek, często wypływ mucynowy lub ropny. Najczęściej spotykamy się z zapaleniem spojówek na tle alergicznym, które w razie obecności wypływu ropnego może być powikłane bakteryjnie. Alergia stwarza dobre warunki do namnażania się bakterii z powodu zaburzenia bariery komórkowej błony śluzowej. Stan zapalny spojówek często może spowodować „przytkanie” kanalików nosowo-łzowych, co potęguje łzawienie. Niezbędne jest wdrożenie leczenia przeciwzapalnego, w razie wypływu ropnego pobranie posiewu oraz w miarę możliwości diagnostykę alergii, która spowodowała stan zapalny. Alergiczne zapalenie spojówek może być spowodowane alergią pokarmową, środowiskową lub mieszaną. U szczeniaków często występuje grudkowe zapalenie trzeciej powieki, https://optovet.pl/grudkowe-zapalenie-trzeciej-powieki/ które również powoduje wypływ mucynowo-łzowy z oczu. W razie braku zadowalającej poprawy po lekach przeciwzapalnych zalecane jest wykonanie skaryfikacji grudek w znieczuleniu miejscowym oka.

NIEPRAWIDŁOWE UŁOŻENIE POWIEK

Zespół oczny raz brachycefalicznych

 

U ras brachycefalicznych np. buldogów francuskich, mopsów, chihuahua występuje zespół oczny ras brachycefalicznych, który często charakteryzuje się entropium kąta przyśrodkowego, które uniemożliwia prawidłowy pasaż łez przez kanaliki nosowo-łzowe. Entropium to wwinięty w stronę oka fragment powieki, który występując (najczęściej) w kącie przyśrodkowym mechanicznie zatyka wlot łzom do kanalików, powodując ich wypływanie na zewnętrz oka. Problem z nieprawidłowym ułożeniem powiek występuje także często u maltańczyków – tzw „zespół plam łzowych”, który opisaliśmy tutaj https://optovet.pl/ciemne-zacieki-pod-oczami-czyli-zespol-plam-lzowych/ , oraz u kotów ras brachycefalicznych np. persów i kotów brytyjskich. Istnieje możliwość chirurgicznej korekty powiek u dotkniętych tą przypadłością zwierząt.

DWURZĘDOWE / EKTOPOWE RZĘSY

 

Rzęsy ektopowe

 

Wyrastają z brzegu powiekowego w nieprawidłowym miejscu (dwurzędowe) lub ze spojówki powiekowej (ektopowe). Bardzo często są problemem powodującym drażnienie oczu. Może to powodować zapalenie spojówek, lub nawet owrzodzenie rogówki – jeśli rosną w stronę rogówki. Po usunięciu manualnym, potrzebują około 2-3 tygodni, aby z powrotem odrosnąć (tyle wynosi faza wzrostu włosa). Najlepszym rozwiązaniem jest ich usunięcie kriochirurgiczne ciekłym azotem (lub elektroepilacja) razem z mieszkiem włosowym, aby nie odrosły w tym samym miejscu i nie powodowały podrażnień.

ATREZJA PUNKTÓW ŁZOWYCH/NIEDROŻNE KANALIKI NOSOWO-ŁZOWE

Artrezja punktów łzowych

 

Kolejną przyczyną wypływów występującą po wyeliminowaniu wszystkich powyższych schorzeń są niewykształcone punkty łzowe (atrezja) lub niedrożne kanaliki nosowo-łzowe. Atrezja występuje dziedzicznie najczęściej u przedstawicieli konkretnych ras np. cocker spaniel czy kot brytyjski. Stwierdzenie przypadłości polega na dokładnym obejrzeniu kątów przyśrodkowych powiek pod powiększeniem. Możliwe jest chirurgiczne odtworzenie punktów łzowych, co skutkuje prawidłowym odprowadzaniem łez, jeśli kanaliki nosowo-łzowe są drożne. W przypadku niedrożnych kanalików nosowo-łzowych zaleca się próbę udrożnienia ich pod ciśnieniem specjalną kaniulą oraz podanie kontrastu, który cieniuje w badaniu RTG (badanie dacryocystorhinografii). Badanie to pokazuje nam, czy kanaliki są całkowicie niedrożne, czy tylko zwężone. Najczęściej zrosty kanalików występują w wyniku przewlekłego stanu zapalnego spojówek u kotów w wyniku zapalenia herpeswirusowego https://optovet.pl/herpeswirus-u-kota-herpeswirusowe-zapalenie-spojowek/ .

 

Zapraszamy na konsultacje okulistyczne do Naszych Lekarzy w Przychodni OptoVet!

Lek. Wet. Kamila Popławska

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...

Hipoplazja szkliwa u psów, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Hipoplazja szkliwa u psów, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Szkliwo Jest najtwardszą substancją w całym organizmie. Chroni zęby przed mechanicznym ścieraniem, przed aktywnością bakterii, osłania delikatną zębinę i miazgę przed urazami. Niestety szkliwo nie ma zdolności do regeneracji, jeśli zostanie uszkodzone, nie naprawi się...