Łzawienie u psów i kotów

Wypływ z oczu czyli łzawienie u psów i kotów może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny, które powodują wzmożone łzawienie u psów i kotów.

OWRZODZENIE ROGÓWKI

 

Owrzodzenie

Najczęściej spowodowane jest urazem mechanicznym rogówki, który powoduje ubytek w ciągłości nabłonka lub nawet głębszych warstw rogówki. Rogówka jest najbardziej zewnętrzną warstwą oka, dlatego też jest narażona na urazy. Owrzodzenie jest bardzo bolesne dla zwierzęcia, stąd towarzyszą mu objawy takie jak mrużenie oka, łzawienie, ogólny spadek samopoczucia. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie farmakologiczne, tym większa szansa, że owrzodzenie zagoi się bez powikłań i interwencji chirurgicznej.

 

ŁZAWIENIE U PSÓW I KOTÓW – ZAPALENIE SPOJÓWEK

 

Zapalenie spojówek

Towarzyszy im zwiększone łzawienie u psów i kotów, zaczerwienienie spojówek, często wypływ mucynowy lub ropny. Najczęściej spotykamy się z zapaleniem spojówek na tle alergicznym, które w razie obecności wypływu ropnego może być powikłane bakteryjnie. Alergia stwarza dobre warunki do namnażania się bakterii z powodu zaburzenia bariery komórkowej błony śluzowej. Stan zapalny spojówek często może spowodować „przytkanie” kanalików nosowo-łzowych, co potęguje łzawienie. Niezbędne jest wdrożenie leczenia przeciwzapalnego, w razie wypływu ropnego pobranie posiewu oraz w miarę możliwości diagnostykę alergii, która spowodowała stan zapalny. Alergiczne zapalenie spojówek może być spowodowane alergią pokarmową, środowiskową lub mieszaną. U szczeniaków często występuje grudkowe zapalenie trzeciej powieki (tutaj) które również powoduje wypływ mucynowo-łzowy z oczu. W razie braku zadowalającej poprawy po lekach przeciwzapalnych zalecane jest wykonanie skaryfikacji grudek w znieczuleniu miejscowym oka.

 

NIEPRAWIDŁOWE UŁOŻENIE POWIEK

 

Zespół oczny raz brachycefalicznych

U ras brachycefalicznych np. buldogów francuskich, mopsów, chihuahua występuje zespół oczny ras brachycefalicznych, który często charakteryzuje się entropium kąta przyśrodkowego. Ta zmiana uniemożliwia prawidłowy pasaż łez przez kanaliki nosowo-łzowe. Entropium to wwinięty w stronę oka fragment powieki, który występując (najczęściej) w kącie przyśrodkowym mechanicznie zatyka wlot łzom do kanalików, powodując ich wypływanie na zewnętrz oka. Problem z nieprawidłowym ułożeniem powiek występuje także często u maltańczyków – tzw „zespół plam łzowych”, który opisaliśmy tutaj, oraz u kotów ras brachycefalicznych np. persów i kotów brytyjskich. Istnieje możliwość chirurgicznej korekty powiek u dotkniętych tą przypadłością zwierząt.

 

ŁZAWIENIE U PSÓW I KOTÓW – DWURZĘDOWE / EKTOPOWE RZĘSY

 

Rzęsy ektopowe

 

Wyrastają z brzegu powiekowego w nieprawidłowym miejscu (dwurzędowe) lub ze spojówki powiekowej (ektopowe). Bardzo często są problemem powodującym drażnienie oczu i łzawienie u psów i kotów. Może to powodować zapalenie spojówek, lub nawet owrzodzenie rogówki – jeśli rosną w stronę rogówki. Po usunięciu manualnym, potrzebują około 2-3 tygodni, aby z powrotem odrosnąć (tyle wynosi faza wzrostu włosa). Najlepszym rozwiązaniem jest ich usunięcie kriochirurgiczne ciekłym azotem (lub elektroepilacja) razem z mieszkiem włosowym, aby nie odrosły w tym samym miejscu i nie powodowały podrażnień.

 

ATREZJA PUNKTÓW ŁZOWYCH/NIEDROŻNE KANALIKI NOSOWO-ŁZOWE

 

Artrezja punktów łzowych

Kolejną przyczyną powodującą łzawienie u psów i kotów występującą po wyeliminowaniu wszystkich powyższych schorzeń są niewykształcone punkty łzowe (atrezja) lub niedrożne kanaliki nosowo-łzowe. Atrezja występuje dziedzicznie najczęściej u przedstawicieli konkretnych ras np. cocker spaniel czy kot brytyjski. Stwierdzenie przypadłości polega na dokładnym obejrzeniu kątów przyśrodkowych powiek pod powiększeniem. Możliwe jest chirurgiczne odtworzenie punktów łzowych, co skutkuje prawidłowym odprowadzaniem łez, jeśli kanaliki nosowo-łzowe są drożne. W przypadku niedrożnych kanalików nosowo-łzowych zaleca się próbę udrożnienia ich pod ciśnieniem specjalną kaniulą oraz podanie kontrastu, który cieniuje w badaniu RTG (badanie dacryocystorhinografii). Badanie to pokazuje nam, czy kanaliki są całkowicie niedrożne, czy tylko zwężone. Najczęściej zrosty kanalików występują w wyniku przewlekłego stanu zapalnego spojówek u kotów w wyniku zapalenia herpeswirusowego (tutaj).

 

Zapraszamy na konsultacje okulistyczne do Naszych Lekarzy w Przychodni OptoVet!

Lek. Wet. Kamila Popławska

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...