Czyszczenie zębów u psa i kota

Wielu naszych podopiecznych ma problemy stomatologiczne. Właściciele zgłaszają w trakcie wizyty, że zapach z pyszczka jest nieprzyjemny, apetyt znacznie zmalał a pacjent często ucieka od miski w trakcie gryzienia kęsów. Zauważalny jest dyskomfort zwierzęcia, jego niechęć do zabawy, aportowania. Reaguje bólowo, przy próbie głaskania w okolicy pyszczka. Najczęściej są to zwierzęta w starszym wieku, z licznymi schorzeniami.

 

CZYSZCZENIE ZĘBÓW U PSA I KOTA – CZEGO SIĘ PRZESTRZEGAĆ?

 

Bazując na niewiedzy właścicieli, niektóre salony piękności dla zwierząt oraz salony groomerskie oferują „czyszczenie zębów bez narkozy”. Szczoteczki, którymi owe zabiegi są wykonywane, sprawdzają się bardzo dobrze – ale do codziennej higieny, nie do usuwania kamienia nazębnego. Takie zabiegi nie zastąpią sanacji, wykonanej zgodnie ze sztuką lekarską. Kamień nazębny jest powiązany z chorobami dziąseł i przyzębia, które powinny być leczone w gabinecie lekarskim. Drodzy właściciele, narkozy nie należy się bać. Przed każdym, planowanym znieczuleniem zalecamy kontrolne badanie krwi – wyniki badań pozwalają nam określić, w jakim stopniu organizm jest wydolny. Dzięki niemu wiemy, jakie preparaty do znieczulenia są najbezpieczniejsze, a nasz anestezjolog dobiera je indywidualnie dla każdego pacjenta.

 

CZYSZCZENIE ZĘBÓW U PSA I KOTA – KONSULTACJA STOMATOLOGICZNA

 

Dokładne badanie stomatologiczne podczas znieczulenia pozwala na określenie skali problemu. Tak jak wspomniałam, pacjenci często wykazują tak silne objawy bólowe, że dokładne zbadanie jamy ustnej  u przytomnego psa jest niemożliwe. Widzimy zaledwie wierzchołek góry lodowej, nie mówiąc już o tym, że bardzo ciężko jest ocenić powierzchnie językowe zębów.

 

POJAWIA SIĘ KAMIEŃ NAZĘBNY…

 

Formujący się kamień nazębny, powoduje znaczne podrażnienie dziąseł. Tworzy się stan zapalny, dziąsła są rozpulchnione, często krwawią przy nawet niewielkim urazie. Dodatkowo kamień nazębny stanowi świetne rusztowanie do osadzania się resztek pokarmu, które stanowią dobrą pożywkę do rozwoju bakterii. Drażnione i rozpulchnione dziąsło, jest odsuwane coraz wyżej, odsłania szyjkę i korzeń zęba. Powoduje to rozluźnienie więzadeł zębodołowych oraz rozchwianie zęba w zębodole. Bakterie mają świetną drogę wejścia do naczyń krwionośnych, które są bardzo kruche w obrębie zmienionej zapalnie tkanki. Stanowi to wrota do dalszego rozwoju infekcji, bakterie rozprzestrzeniają się w całym organizmie. Lekarz wykonujący sanację jamy ustnej, który widzi, że powyższy opis dotyczy jego pacjenta, zaleci antybiotyk i leki przeciwzapalne po wykonanej sanacji , aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

 

CZYSZCZENIE ZĘBÓW U PSA I KOTA – USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO

 

Usunięcie widocznego kamienia nazębnego jest bardzo ważnym elementem sanacji, lecz nie jedynym. Po usunięciu widocznych osadów, badamy dokładnie kieszonki zębowe. Lekarz wykonujący zabieg usuwa osady także niewidoczne na pierwszy rzut oka, znajdujące się między dziąsłem a zębem. Dodatkowo, na podstawie głębokości kieszonek, można zaplanować dalsze postępowanie diagnostyczne – jeśli kieszonki są zbyt głebokie, zalecamy odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej. Badanie kieszonek jest nieprzyjemne, może podrażniać dziąsło i jest praktycznie niemożliwe do wykonania na pacjencie przytomnym.

 

EKSTRAKCJA?

 

Tak naprawdę dopiero po usunięciu kamienia i osadów da się ocenić, które zęby faktycznie nadają się do ekstrakcji. Kamień nazębny często przykrywa odsłonięte szyjki i korzenie zębowe, tworzy zwarte rusztowanie dla niespełniających swojej funkcji zębów, tak, że mimo braku odpowiednich struktur, utrzymują się na swoim miejscu. Lekarz, który ocenia takiego pacjenta, może od razu przy okazji sanacji wykonać ekstrakcję zęba (gdy zachodzi taka konieczność), z opracowaniem zębodołu, wygładzeniem jego powierzchni oraz podaniem leków przeciwbólowych. Dodatkowo, rana po ekstrakcji zęba wymaga założenia szwów. Salony groomerskie nie mają uprawnień do wykonywania takich zabiegów. Proszę sobie wyobrazić, jak boli taki rozchwiany ząb, z odsłoniętym korzeniem lub szyjką, nie mówiąc już o trudnościach w przyjmowaniu pokarmu.

 

A CO PÓŹNIEJ?

 

Po usunięciu kamienia skalerem na szkliwie powstają delikatne zarysowania. Lekarz wykonujący sanację używa pasty polerującej oraz szczotek i gumek, aby maksymalnie wygładzić powierzchnię szkliwa, uniemożliwiając tym samym przyczepianie się bakterii do powierzchni zęba. Używamy też preparatów barwiących, które uwidaczniają obecność resztek płytki bakteryjnej. Dzięki nim, mamy pewność, że usunięty został cały osad nazębny. Po skończonej pracy jama ustna zawsze jest dokładnie wypłukana, z resztek osadu, bakterii i kamienia nazębnego.

Zapraszamy do przychodni OptoVet. Profesjonalnie zajmiemy się zdrowym uśmiechem Waszych pupili.

 

Lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...