Zapalenie ucha u psa

Pierwszy dzień wiosny za nami. Każdy z niecierpliwością wypatruje cieplejszych dni i słońca za oknem. Nawet nasi czworonożni przyjaciele przebierają łapkami, by w końcu zażyć słonecznej kąpieli. Cieplejsze pory niosą jednak za sobą także inne kąpiele, takie jak na przykład te w jeziorach, morzu, czy nieprzeciętnie głębokich kałużach. Czym najczęściej kończą się takie wodne wojaże? Niestety czymś takim, czym jest zapalenie ucha u psa.

Na zdjęciu widać psa wystawiającego głowę przez okno samochodu w trakcie jazdy

Otitis externa, czyli zapalenie zewnętrznej części ucha. Jest to najczęstsze zapalenie uszu,  które dotyka naszych puchatych przyjaciół.  

 

ZAPALENIE UCHA U PSA – JAK ROZPOZNAĆ?

 • potrząsanie głową, 
 • uporczywe drapanie się po uszach, 
 • zaczerwienienie i obrzęk małżowiny usznej, 
 • nieprzyjemny zapach z ucha, 
 • bolesność przy dotykaniu ucha.

 

ZAPALENIE UCHA U PSA – JAKIE SĄ PRZYCZYNY?

 

Oczywiście pływanie w zbiornikach wodnych to nie jedyny powód tej bolesnej przypadłości  u naszych pupili. W śród innych powodów powstającego zapalenia ucha można wyróżnić np. :  

 • ciała obce w kanale słuchowym, 
 • alergie pokarmowe
 • nieodpowiednia pielęgnacja uszu, 
 • zmiany o charakterze rozrostowym,  
 • zaburzenia hormonalne, 
 • choroby autoimmunologiczne, 
 • predyspozycje rasowe. 

 

CO ZROBIĆ Z BOLĄCYM UCHEM?

 

Zapalenie ucha u psa czyli zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych, podobnie jak u nas – ludzi, jest bolesnym  schorzeniem. Nie warto więc zwlekać z wizytą u specjalisty. Gdy widzicie Państwo, że Wasz psiak  cierpi z tego powodu zapraszamy na badanie do naszej przychodni.  

Podczas wizyty lekarskiej zostanie przeprowadzona seria badań, tak by jak najdokładniej określić  przyczynę stanu zapalnego i ugasić palący w uchu pożar.  

W trakcie badania lekarz przeprowadzi badanie kliniczne całego psiaka, tak by nie pominąć nawet  najdrobniejszego szczegółu, mogącego okazać się wskazówką.  

Zostanie także wykonane badanie otoskopowe, czyli dogłębne zbadanie kanału słuchowego.  

W razie potrzeby lekarz wykona także badanie cytologiczne wydzieliny z ucha, a jeśli zapalenie ucha u psa będzie poważne. Posiew bakteriologiczny w celu uzyskania informacji na temat rodzaju  drobnoustrojów w uchu oraz antybiogramu. 

Niektóre z przypadłości będą wymagały bardziej inwazyjnych metod pomocy. Wyjęcie słynnych kłosów tkwiących głęboko w kanale słuchowym nieraz rodzi potrzebę spremedykowania pacjenta. 

 

Nie bagatelizujmy problemów z uszkami naszych podopiecznych.  Mogą prowadzić nawet do utraty słuchu! Coś więcej na temat utraty słuchu u Pupila oraz badania neurologicznego, które wtedy wykonujemy tutaj.

 

 

Cały zespół OptoVet dołoży wszelkich starań by ulżyć puchatym istotkom w problemie z bolącymi  uszami. 

 

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...

Nagła ślepota u psa i kota

Czy Twój pies/ kot nagle stracił wzrok? Czy jest zdezorientowany, wchodzi w przeszkody, czuje się zagubiony? Przyczyn nagłej ślepoty u zwierząt może być dużo, poniżej krótki opis najczęstszych z nich. Jakie są objawy nagłej ślepoty? Oprócz utraty wzroku i zagubienia...

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Klinika weterynaryjna Wrocław – Jakie zwierzęta przyjmuje?

Jeśli do czynienia mamy z nagłym przypadkiem, dobry weterynarz powinien przyjąć każde zwierzę, a jeśli jest to gatunek, w którego leczeniu nie jest on specjalistą, powinien polecić nam kogoś, kto nim jest. Zwykle jednak, zanim udamy się z naszym pupilem na wizytę u...