Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Ciepło, cieplej, gorąco! Jak rozpoznać zapalenie ucha?

Pierwszy dzień wiosny za nami. Każdy z niecierpliwością wypatruje cieplejszych dni  i słońca za oknem. Nawet nasi czworonożni przyjaciele przebierają łapkami, by w końcu zażyć słonecznej kąpieli.  

Cieplejsze pory niosą jednak za sobą także inne kąpiele, takie jak na przykład te w jeziorach, morzu, czy nieprzeciętnie głębokich kałużach.  

Czym najczęściej kończą się takie wodne wojaże? Niestety zapaleniem ucha.  

Otitis externa, czyli zapalenie zewnętrznej części ucha. Jest to najczęstsze zapalenie uszu,  które dotyka naszych puchatych przyjaciół.  

Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa? 

 • potrząsanie głową, 
 • uporczywe drapanie się po uszach, 
 • zaczerwienienie i obrzęk małżowiny usznej, 
 • nieprzyjemny zapach z ucha, 
 • bolesność przy dotykaniu ucha.

Jakie są przyczyny zapalenie ucha u psa? 

Oczywiście pływanie w zbiornikach wodnych to nie jedyny powód tej bolesnej przypadłości  u naszych pupili. W śród innych powodów powstającego zapalenia ucha można wyróżnić np. :  

 • ciała obce w kanale słuchowym, 
 • alergie pokarmowe
 • nieodpowiednia pielęgnacja uszu, 
 • zmiany o charakterze rozrostowym,  
 • zaburzenia hormonalne, 
 • choroby autoimmunologiczne, 
 • predyspozycje rasowe. 

Co więc zrobić z bolącym uchem? 

Zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych, podobnie jak u nas – ludzi, jest bolesnym  schorzeniem. Nie warto więc zwlekać z wizytą u specjalisty. Gdy widzicie Państwo, że Wasz psiak  cierpi z tego powodu zapraszamy na badanie do naszej przychodni.  

Podczas wizyty lekarskiej zostanie przeprowadzona seria badań, tak by jak najdokładniej określić  przyczynę stanu zapalnego i ugasić palący w uchu pożar.  

W trakcie badania lekarz przeprowadzi badanie kliniczne całego psiaka, tak by nie pominąć nawet  najdrobniejszego szczegółu, mogącego okazać się wskazówką.  

Zostanie także wykonane badanie otoskopowe, czyli dogłębne zbadanie kanału słuchowego.  

W razie potrzeby lekarz wykona także badanie cytologiczne wydzieliny z ucha, a jeśli sytuacja  będzie na tyle poważna – posiew bakteriologiczny w celu uzyskania informacji na temat rodzaju  drobnoustrojów w uchu oraz antybiogramu. 

Niektóre z przypadłości będą wymagały bardziej inwazyjnych metod pomocy. Wyjęcie słynnych  kłosów tkwiących głęboko w kanale słuchowym nieraz rodzi potrzebę spremedykowania pacjenta.  

 

Nie bagatelizujmy problemów z uszkami naszych podopiecznych.  

Cały zespół OptoVet dołoży wszelkich starań by ulżyć puchatym istotkom w problemie z bolącymi  uszami. 

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...