Zapalenie ucha u psa

Pierwszy dzień wiosny za nami. Każdy z niecierpliwością wypatruje cieplejszych dni i słońca za oknem. Nawet nasi czworonożni przyjaciele przebierają łapkami, by w końcu zażyć słonecznej kąpieli. Cieplejsze pory niosą jednak za sobą także inne kąpiele, takie jak na przykład te w jeziorach, morzu, czy nieprzeciętnie głębokich kałużach. Czym najczęściej kończą się takie wodne wojaże? Niestety czymś takim, czym jest zapalenie ucha u psa.

Na zdjęciu widać psa wystawiającego głowę przez okno samochodu w trakcie jazdy

Otitis externa, czyli zapalenie zewnętrznej części ucha. Jest to najczęstsze zapalenie uszu,  które dotyka naszych puchatych przyjaciół.  

 

ZAPALENIE UCHA U PSA – JAK ROZPOZNAĆ?

 • potrząsanie głową, 
 • uporczywe drapanie się po uszach, 
 • zaczerwienienie i obrzęk małżowiny usznej, 
 • nieprzyjemny zapach z ucha, 
 • bolesność przy dotykaniu ucha.

 

ZAPALENIE UCHA U PSA – JAKIE SĄ PRZYCZYNY?

 

Oczywiście pływanie w zbiornikach wodnych to nie jedyny powód tej bolesnej przypadłości  u naszych pupili. W śród innych powodów powstającego zapalenia ucha można wyróżnić np. :  

 • ciała obce w kanale słuchowym, 
 • alergie pokarmowe
 • nieodpowiednia pielęgnacja uszu, 
 • zmiany o charakterze rozrostowym,  
 • zaburzenia hormonalne, 
 • choroby autoimmunologiczne, 
 • predyspozycje rasowe. 

 

CO ZROBIĆ Z BOLĄCYM UCHEM?

 

Zapalenie ucha u psa czyli zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych, podobnie jak u nas – ludzi, jest bolesnym  schorzeniem. Nie warto więc zwlekać z wizytą u specjalisty. Gdy widzicie Państwo, że Wasz psiak  cierpi z tego powodu zapraszamy na badanie do naszej przychodni.  

Podczas wizyty lekarskiej zostanie przeprowadzona seria badań, tak by jak najdokładniej określić  przyczynę stanu zapalnego i ugasić palący w uchu pożar.  

W trakcie badania lekarz przeprowadzi badanie kliniczne całego psiaka, tak by nie pominąć nawet  najdrobniejszego szczegółu, mogącego okazać się wskazówką.  

Zostanie także wykonane badanie otoskopowe, czyli dogłębne zbadanie kanału słuchowego.  

W razie potrzeby lekarz wykona także badanie cytologiczne wydzieliny z ucha, a jeśli zapalenie ucha u psa będzie poważne. Posiew bakteriologiczny w celu uzyskania informacji na temat rodzaju  drobnoustrojów w uchu oraz antybiogramu. 

Niektóre z przypadłości będą wymagały bardziej inwazyjnych metod pomocy. Wyjęcie słynnych kłosów tkwiących głęboko w kanale słuchowym nieraz rodzi potrzebę spremedykowania pacjenta. 

 

Nie bagatelizujmy problemów z uszkami naszych podopiecznych.  Mogą prowadzić nawet do utraty słuchu! Coś więcej na temat utraty słuchu u Pupila oraz badania neurologicznego, które wtedy wykonujemy tutaj.

 

 

Cały zespół OptoVet dołoży wszelkich starań by ulżyć puchatym istotkom w problemie z bolącymi  uszami. 

 

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...