Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Ciąża urojona u psów – co to jest, przyczyny, objawy i leczenie

Czym jest ciąża urojona?

 

Większość właścicieli niesterylizowanych suczek odpowie bez wahania: psu wydaje się, że ma dzieci. I nie pomylą  się. Jednak czy temat jest tak prosty jak mogłoby się  wydawać?

 

 

Badając go nieco dogłębniej  należy zauważyć, że tzw. “ciąża urojona” wcale nie powinna być traktowana jako stan patologiczny. Jest to bowiem fizjologiczna zmiana hormonalna.

Suczki, niezależnie od tego czy dojdzie do zapłodnienia czy  nie, w okresie  po cieczce  wchodzą  w specyficzny okres  hormonalny. Przygotowują się do przyjęcia na świat potomstwa. W związku z tym więcej  jedzą, szykują dla nich bezpieczne miejsce, gromadzą  zapasy, czasem stają się mniej aktywne, a czasem wręcz nadpobudliwe, agresywnie broniąc swojego  legowiska, zabawek  czy szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dodatkowo hormony te przygotowują gruczoł mlekowy do produkcji mleka. 

Musimy pamiętać, że takie procesy nie odbiegają znacznie od fizjologii kobiet, których cykl przebiega w podobny sposób, jednak jest on krótszy, a zmiany nie są tak widoczne i daleko idące jak u zwierząt. U psów to przygotowanie do macierzyństwa ma jeszcze dodatkowy, pierwotny cel. Za czasów stadnego życia psich przodków jedynie samica alfa zachodziła w ciąże, a dzięki synchronizacji cykli  cała  żeńska część stada czuła instynkt do opieki nad maluchami, a nawet była w stanie je wykarmić. 

Skoro ciąża urojona jest fizjologiczna (innymi słowy “normalna”), to dlaczego tacy pacjenci lądują w gabinetach weterynaryjnych? W naszym Optovecie spotykamy się z nimi bardzo często. 

 

 

 

Przypomnijmy sobie jakie są główne objawy ciąży urojonej:

  • niepokój zwierzęcia
  • przerost gruczołów mlekowych
  • laktacja
  • nadmierny apetyt
  • większy obrys brzucha
  • ospałość
  • agresja
  • budowanie gniazda

 

Większość z tych objawów może występować w wielu groźnych dla psa chorobach. 

Dodatkowo, jeśli nie mamy pewności czy suczka miała kontakt z psem musimy wziąć pod uwagę również ewentualną ciąże. Powiększenie gruczołu mlekowego może  być objawem zapalenia lub nawet nowotworu tegoż gruczołu. W diagnostyce różnicowej pojawi  się również ropomacicze, a nawet niedoczynność tarczycy. 

 

A jeśli okaże się,  że  to “tylko” ciąża urojona?

 

Pamiętajmy, że nie każda suczka będzie przechodzić ją tak samo. Co więcej, czasem jeden cykl  może  przejść zupełnie łagodnie, a przy kolejnym zobaczymy cały wachlarz objawów. 

Pamiętajmy, że powiększony, pełen mleka gruczoł będzie dla psa bolesny, może również dochodzić do jego zapalenia. 

 

Jak leczyć ciąże urojoną?

 

Zacznijmy od tego, że należy postawić prawidłową diagnozę, która wymaga przeprowadzenia badania przez lekarza weterynarii. Jeśli lekarz  potwierdzi  nasze obawy, w zależności od nasilenia zmian behawioralnych, zaleci zwiększenie ruchu, zmniejszenie ilości podawanego jedzenia, okłady na gruczoły lub wprowadzi  leki hamujące produkcję mleka.

 

 

Jak zapobiegać ciąży urojonej?

 

Jedyną  metodą  jest  sterylizacja w odpowiedniej fazie cyklu, lub hormonalne hamowanie cieczki. 

 

 

Może raz pozwolić  jej  na szczenięta?

 

Często w gabinecie spotykamy się z opinią, że raz  “dopuszczona” suczka, która urodzi szczenięta, nie będzie więcej wykazywać objawów ciąży urojonej, ponieważ w opinii człowieka “zaspokoi swoje potrzeby macierzyńskie”. Jednak fizjologia tak nie działa. Skok hormonalny pojawi się po każdej cieczce, niezależnie od tego czy suczka już rodziła czy nie, więc objawy mogą pojawiać się przez całe jej życie. 

 

A  może po prostu przeczekać?

 

Jest to skuteczna metoda, o ile  objawy nie są mocno nasilone. Pamiętajmy jednak o najważniejszym. Wczesne objawy ciąży urojonej, prawdziwej ciąży, a nawet ropomacicza są bardzo podobne. Jeśli chcemy mieć pewność, że zdrowiu i  życiu naszego podopiecznego nic nie grozi powinniśmy skonsultować to z lekarzem weterynarii. W naszej Przychodni Optovet niezbędne badania diagnostyczne możemy wykonać  na miejscu,  dzięki czemu będzie możliwe szybkie postawienie prawidłowego rozpoznania.

 

Lek. wet Aleksandra Wnuk, zespół lekarzy weterynarii z Przychodni OptoVet we Wrocławiu 

Bibliografia:

  • L. P. Tilley, F. Smith Jr, 5 minut konsultacji weterynaryjnej psy i koty, Edra, 2016
  • R. Nelson, C. Couto, Choroby wewnętrzne małych zwierząt tom II, Elsevier, 2009
Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...