Dlaczego mój buldog chrapie – BOAS

Na zdjęciu widoczny jest szczeniak buldoga francuskiego w trakcie snu

Dlaczego mój buldog chrapie? Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym artykule, szczególnie chętne stosujemy laser CO2 do zabiegów korygujących BOAS, czyli syndrom oddechowy ras brachycefalicznych. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest BOAS, dlaczego jest tak groźny dla zdrowia i życia pupili, a także jak można pomóc pupilowi dotkniętemu tą wadą.

DLACZEGO MÓJ BULDOG CHRAPIE – SYNDROM ODDECHOWY RAS BRACHYCEFALICZNYCH

Syndrom oddechowy ras brachycefalicznych, jak sama nazwa sugeruje, dotyczy zwierząt ze skróconą częścią twarzową czaszki. Schorzenie te dotyczy psów ras takich jak buldogi, buldogi francuskie, mopsy, pekińczyki, boston teriery, oraz kotów perskich. Skrócenie twarzoczaszki to nie tylko płaski nosek, ale też zwężone nozdrza, skrócone/spłaszczone małżowiny nosowe, zwiększona predyspozycja do przerostu podniebienia miękkiego, wynicowania kieszonek krtaniowych oraz porażenia krtani. Psy i koty dotknięte tym schorzeniem mają duże trudności z prawidłową wentylacją – zwężenie otworów nosowych utrudnia prawidłową prędkość przepływu powietrza, wytwarza się duże podciśnienie. Można porównać to do próby oddychania przez słomkę, w czasie szybkiego marszu – mało komfortowo, prawda?

DLACZEGO MÓJ BULDOG CHRAPIE – PRZYCZYNY

Chrapanie I bulgotanie w czasie snu, które często zgłaszają opiekunowie zwierząt brachycefalicznych, najczęściej sugeruje przerost i deformację podniebienia miękkiego, które w formie wiotkiego płatka zwisa do światła krtani. Każdy wdech I wydech podnosi fałd podniebienia, zaczyna ono falować i uderzać o krtań, stąd słyszalne bulgoczące dźwięki. Pies lub kot, cierpiący z powodu przerostu
podniebienia czasami musi silnie odchrząknąć, aby fałd podniebienia wrócił na swoje miejsce. Znacząco utrudnia to prawidłową wentylację, drażni I irytuje zwierzęta I może powodować bezdech senny.

Kolejnym problemem, z jakim borykają się psy I koty dotknięte syndromem oddechowym ras brachycefalicznych jest wynicowanie kieszonek krtaniowych. Problem ten można ocenić w czasie znieczulenia I intubacji – w świetle krtani widoczne są dwa owalne twory, położone bocznie od strun głosowych. Zaburzają prawidłowy przepływ powietrza, zwężają światło krtani a w skrajnych przypadkach mogą spowodować niedrożność krtani.

DLACZEGO MÓJ BULDOG CHRAPIE, A SZYBKIE MĘCZENIE W TRAKCIE WYSIŁKU

Wszystkie opisane wyżej dysfunkcje mogą powodować liczne objawy kliniczne. Najczęściej opiekunowie zgłaszają się do nas z problemem szybkiego męczenia się w czasie wysiłku. Duszność, kaszel, krztuszenie się i sinienie po nawet krótkim spacerze są bardzo niepokojącymi objawami. Psy i koty cierpiące z powodu syndromu ras brachycefalicznych zdecydowanie częściej mają zmienny apetyt, często ulewają, wymiotują, krztuszą się w czasie jedzenia I picia. Bardzo źle znoszą też wysokie temperatury – wtedy zapewnienie prawidłowej wentylacji jest jeszcze trudniejsze. Pacjenci cierpiący z powodu BOAS bardzo często cierpią z powodu nawracających stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Ciągłe podrażnianie gardła I podniebienia a także zdecydowanie gorsza wentylacja płuc predysponują do przewlekłych infekcji.

 

Jak sami Państwo widzicie, syndrom oddechowy ras brachycefalicznych stanowi zagrożenie dla życia Waszych pupili. Jak można pomóc psom I kotom, które mają zbyt wąskie otwory nosowe, przerost podniebienia i wynicowanie kieszonek krtaniowych? Warto zdecydować się na zabieg laserowej korekcji wymienionych I opisanych wyżej wad. Laser CO2 świetnie sprawdza się w korygowaniu tych problemów. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, umożliwia bezkrwawe poszerzenie otworów nosowych, usunięcie wynicowanych kieszonek i skrócenie podniebienia.

KOREKTA LASEROWA, A KOREKTA CHIRURGICZNA

Dlaczego warto zdecydować się na laserową korekcję, a nie klasyczne rozwiązanie chirurgiczne? Użycie lasera CO2 powoduje mniejszy obrzęk w miejscu użycia lasera, co jest szczególnie istotne w przypadku korekcji podniebienia. Dzięki lasoerowi można bardzo precyzyjnie wyznaczyć linię cięcia. Natychmiastowa koagulacja naczyń krwionośnych sprawia, że widoczność w polu operacyjnym jest
zdecydowanie lepsza a korekcja nozdrzy nie jest obarczona ryzykiem krwotoku. Cięcie laserowe niszczy też nocyceptory, odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Cienka wiązka promieniowania lasera sprawia, że uszkodzenie tkanek jest niewielkie. Użycie lasera sprawia, że nie ma konieczności zakładania szwów po zabiegu – ten aspekt również znacząco wpływa na komfort pacjenta po zabiegu, sprawia też że blizna formująca się na tkankach, jest mniejsza. W przypadku korekcji wynicowanych kieszonek krtaniowych, użycie lasera zmniejsza możliwość tworzenia się zrostów oraz blizn, wpływających na światło krtani.

 

W Przychodni Weterynaryjnej Optovet zalecamy, aby zabieg korekcji nozdrzy był połączony z zabiegiem korekcji podniebienia. Wykonanie samego zabiegu korekcji podniebienia, bez poszerzenia otworów nosowych, może skutkować nawrotem objawów chorobowych i nie poprawi komfortu pupila. Zachęcamy również do sprawdzenia jak pomóc Pupilowi, gdy zmaga się z nawracającym kaszlem (tutaj).

 

Serdecznie zapraszamy!

Lek. wet. Katarzyna Hołownia-Olszak

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

 

Literatura:
1. “Korekcja podniebienia miękkiego u psów i kotów metodą bezkrwawą przy użyciu lasera CO2”,
Z.Kudła, Weterynaria w praktyce, 2013, 10 (4), 37-41
2. “Respiration Tract Surgery” D.Koch, Materiały Kongresowe PSLWMZ, Warszawa 2011.
3. “Usuwanie najczęstszych przyczyn zespołu brachycefalicznego psów. “ S.Domańska, J.Nicpoń,
P.Sławuta, Magazyn Weterynaryjny, 2012, nr 4, s. 364.
4. “Znane, ale często nierozpoznawane – wydłużone podniebienie miękkie.” A.Kozłowski,
M.Krzemiński, D.Machola, „Magazyn Weterynaryjny”, 2010, nr 10, s. 1114.
5. “Atlas of CO2 Laser Surgery Procedures. “ J.C.Godbold, Materiały Kongresowe PSLWMZ, Warszawa
2012

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...