Badanie USG u psa i kota

Badanie ultrasonograficzne czyli badanie USG u psa i kota jest jednym z częściej zlecanych badań dla naszych Pupili. Niektórzy na umówioną wizytę przychodzą lekko zestresowani, niepewni, a nawet i trochę przestraszeni. Biorą swojego przyjaciela pod pachę, wchodzą do gabinetu i wedle polecenia kładą go na stole. Nagle światło gaśnie, a ekran monitora rozbłyska dziwnym obrazem. Często wtedy właściciele naszych pacjentów zachodzą w głowę zadając pytanie…..

na zdjęciu widoczny jest buldog, z przyłożoną do brzucha głowicą sondy z aparatu USG

„Pani naprawdę coś tam widzi?”

 

By zmniejszyć strach oraz niepewność, które mogą towarzyszyć przed pierwszym badaniem USG chcielibyśmy opowiedzieć Państwu trochę o ultrasonografii, a także o tym, jak się do niej przygotować.

 

CO TO W OGÓLE JEST TO BADANIE USG U PSA I KOTA I PO CO JE ZLECAMY?

Metoda ultrasonografii umożliwia zobrazowanie wewnętrznych struktur organizmu bez jakiekolwiek ingerencji w ciało. Polega ona na działaniu fal ultradźwiękowych, które są zarówno wysyłane, jak i odbierane przez głowicę używaną podczas badania. Fale dźwiękowe napotykając na swojej drodze tkanki ulegają odbiciu i tak o to powstaje widziany przez nas na ekranie monitora obraz. USG wykorzystywane jest między innymi do stwierdzania ciąży, oceny stanu narządów znajdujących się w jamie brzusznej (wątroby, czy nerek), pomaga nam także przy diagnozowaniu chorób serca, oczu, a także pęcherza moczowego. Przydatne jest również często przy nawracających biegunkach (więcej o biegunkach tu).

 

CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ, CZY BADANIE USG U PSA I KOTA SPRAWIA BÓL I CZY JEST TO W OGÓLE BEZPIECZNE?

Absolutnie nie ma się czego bać. Badanie ultrasonograficzne jest badaniem nieinwazyjnym. Nasi zdrowi pacjenci nie odczuwają żadnego bólu, ani dyskomfortu. Co więcej, zdarzają się i tacy, którzy podczas badania zasypiają nam na stole.

 

JAK WYGLĄDA PRZEBIEG TAKIEGO BADANIA?

 

Przebieg badania w pełni będzie zależał od tego, czego będzie ono dotyczyć. Podczas najczęściej wykonywanego USG jamy brzusznej, pacjenta umieszczamy na grzbiecie w specjalnym pozycjonerze, tak by było mu jak najbardziej komfortowo. Następnie przygotowujemy pole do badania. W tym celu, w większości przypadków, golimy sierść. Ogoloną skórę spryskujemy spirytusem, a następnie pokrywamy ją specjalistycznym żelem do USG. W tym momencie możemy przystąpić do badania.

 

DLACZEGO Z SIERŚCIĄ NALEŻY SIĘ POŻEGNAĆ?

 

Fale ultradźwiękowe nie są przekazywane przez powietrze, dlatego istotnym jest by głowica używana podczas badania miała ścisły kontakt ze skórą pokrytą żelem. Żel ten zapewnia jej przyleganie, a także ogranicza powstawanie artefaktów, czyli zakłóceń w odbieranym obrazie. Jednym słowem usunięcie włosów umożliwia uzyskanie bardziej precyzyjnego obrazu, co przekłada się na dokładniejszą diagnozę.

 

BADANIE USG U PSA I KOTA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

 

Przede wszystkim głodówka! Przed wykonaniem USG pacjent musi być na czczo, a dokładniej mówiąc 12 godzin bez jedzenia. Więc gdy umawiamy się na wizytę na godzinę 11, ostatnim posiłkiem pupila powinna być wczesna kolacja. Wszystko to po to, aby treść przewodu pokarmowego nie zagłuszała nam widzianego obrazu. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może zalecić podanie zwierzakowi preparatów, które usprawniają transport gazów, takich jak na przykład espumisan. Obecne gazy w przewodzie pokarmowym również utrudniają badanie.

Ciężkim aspektem podczas przygotowania pupila jest powstrzymanie go od oddania moczu na około 3 godziny przed badaniem. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązaniem może okazać się zabranie kotu kuwety, a w przypadku psów małych ras dostarczenie ich do gabinetu na rękach. Co z dużymi psiakami? No cóż, w tej sytuacji liczy się tylko szybkość pokonania dystansu między domem, a przychodnią.

 

CZY PANI NAPRAWDĘ COŚ TAM WIDZI?

 

Proszę nam uwierzyć! Widzimy wszystko i zawsze staramy się by Państwo widzieli to razem z nami!
Tłumaczymy, wyjaśniamy i pokazujemy tak, by Państwo również mogli uczestniczyć w badaniu.

 

Lekarz weterynarii Anna Bębenek z Przychodni OptoVet.

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Gastroenterologia Zwierząt

Troska o Zdrowie Twojego psa i kota w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu. Czym dokładnie zajmuje się gastroenterolog zwierzęcy i jakie są sygnały, które mogą sugerować, że Twój pies lub kot potrzebuje wizyty u tego specjalisty? Śpieszymy z odpowiedzią!...

ENDOSKOPIA w przychodni weterynaryjnej Optovet we Wrocławiu

Endoskopia to szerokie pojęcie zabiegów diagnostyczno-leczniczych wykonywanych w medycynie weterynaryjnej , które daje możliwość zbadania wnętrza ciała zwierzęcia z bardzo niewielkim wpływem na jego ciało. Wykonuje się je endoskopem, który umożliwia wprowadzenie sondy...

Zespół suchego oka u psów

Czy Twojemu psu często ropieją oczy, oko wydaje się suche? Czy mimo podawania różnych kropli problem nawraca? Czy Twój pies jest rasy Cocker spaniel, Boston terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Buldog angielski, Yorkshire terrier, West highland white terrier lub...