Rejestracja: 534 820 033

Pn. – Pt.: 10:00 – 21:00
Sobota: 10:00 – 16:00
Niedziela: 10:00 – 13:00

Przychodnia weterynaryjna OptoVet
Okulistyka dla zwierząt

ul. Aleja Poprzeczna 72

51-167 Wrocław – Psie Pole

Czy badanie ultrasonograficzne jest równie skomplikowane jak jego nazwa?

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z częściej zlecanych badań dla naszych pupili. Niektórzy na umówioną wizytę przychodzą lekko zestresowani, niepewni, a nawet i trochę przestraszeni. Biorą swojego przyjaciela pod pachę, wchodzą do gabinetu i wedle polecenia kładą go na stole. Nagle światło gaśnie, a ekran monitora rozbłyska dziwnym obrazem. Często wtedy właściciele naszych pacjentów zachodzą w głowę zadając pytanie

„Pani naprawdę coś tam widzi?”

By zmniejszyć strach oraz niepewność, które mogą towarzyszyć przed pierwszym badaniem USG chcielibyśmy opowiedzieć Państwu trochę o ultrasonografii, a także o tym, jak się do niej przygotować.

 

Co to w ogóle jest to USG i po co je zlecamy?

Metoda ultrasonografii umożliwia zobrazowanie wewnętrznych struktur organizmu bez jakiekolwiek ingerencji w ciało. Polega ona na działaniu fal ultradźwiękowych, które są zarówno wysyłane, jak i odbierane przez głowicę używaną podczas badania. Fale dźwiękowe napotykając na swojej drodze tkanki ulegają odbiciu i tak o to powstaje widziany przez nas na ekranie monitora obraz. USG wykorzystywane jest między innymi do stwierdzania ciąży, oceny stanu narządów znajdujących się w jamie brzusznej (wątroby, czy nerek), pomaga nam także przy diagnozowaniu chorób serca, oczu, a także pęcherza moczowego.

 

Czy jest się czego bać, czy badanie to sprawia ból i czy jest to w ogóle bezpieczne?

Absolutnie nie ma się czego bać. Badanie ultrasonograficzne jest badaniem nieinwazyjnym. Nasi zdrowi pacjenci nie odczuwają żadnego bólu, ani dyskomfortu. Co więcej, zdarzają się i tacy, którzy podczas badania zasypiają nam na stole.

 

Jak wygląda przebieg takiego badania?

Przebieg badania w pełni będzie zależał od tego, czego będzie ono dotyczyć. Podczas najczęściej wykonywanego USG jamy brzusznej, pacjenta umieszczamy na grzbiecie w specjalnym pozycjonerze, tak by było mu jak najbardziej komfortowo. Następnie przygotowujemy pole do badania. W tym celu, w większości przypadków, golimy sierść. Ogoloną skórę spryskujemy spirytusem, a następnie pokrywamy ją specjalistycznym żelem do USG. W tym momencie możemy przystąpić do badania.

 

Dlaczego z sierścią należy się pożegnać?

Fale ultradźwiękowe nie są przekazywane przez powietrze, dlatego istotnym jest by głowica używana podczas badania miała ścisły kontakt ze skórą pokrytą żelem. Żel ten zapewnia jej przyleganie, a także ogranicza powstawanie artefaktów, czyli zakłóceń w odbieranym obrazie. Jednym słowem usunięcie włosów umożliwia uzyskanie bardziej precyzyjnego obrazu, co przekłada się na dokładniejszą diagnozę.

 

Jak się przygotować?

Przede wszystkim głodówka! Przed wykonaniem USG pacjent musi być na czczo, a dokładniej mówiąc 12 godzin bez jedzenia.Więc gdy umawiamy się na wizytę na godzinę 11, ostatnim posiłkiem pupila powinna być wczesna kolacja. Wszystko to po to, aby treść przewodu pokarmowego nie zagłuszała nam widzianego obrazu. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może zalecić podanie zwierzakowi preparatów, które usprawniają transport gazów, takich jak na przykład espumisan. Obecne gazy w przewodzie pokarmowym również utrudniają badanie.

Ciężkim aspektem podczas przygotowania pupila jest powstrzymanie go od oddania moczu na około 3 godziny przed badaniem. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Rozwiązaniem może okazać się zabranie kotu kuwety, a w przypadku psów małych ras dostarczenie ich do gabinetu na rękach. Co z dużymi psiakami? No cóż, w tej sytuacji liczy się tylko szybkość pokonania dystansu między domem, a przychodnią.

 

Czy Pani naprawdę coś tam widzi?

Proszę nam uwierzyć! Widzimy wszystko i zawsze staramy się by Państwo widzieli to razem z nami!
Tłumaczymy, wyjaśniamy i pokazujemy tak, by Państwo również mogli uczestniczyć w badaniu.

 

Lekarz weterynarii Anna Bębenek z Przychodni OptoVet.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

Kaszel u psa. Przyczyny, rozpoznanie oraz leczenie.

  Między nami już Nasza piękna, złota, polska jesień. Jak to bywa w tym okresie czekają Nas zarówno te ciepłe, jaki ponure dni. To czas obciążający nie tylko Nas samych, ale także i Nasze pupile. Gwałtowne zmiany temperatur, szybkie kąpiele w ostatnich...

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Dlaczego mój pies lub kot łzawi?

Wypływ z oczu u zwierząt może być spowodowany przez różne czynniki. Niewątpliwie każda z nich wymaga indywidualnego leczenia, które wdrażamy na wizycie okulistycznej w Przychodni OptoVet. Poniżej w tekście opisano najczęściej zdarzające się przyczyny wzmożonego...

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

Choroba lokomocyjna u psa i kota. Jak temu zaradzić

  CZY PSY I KOTY MOGĄ CIERPIEĆ NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ? Niestety tak. Najczęściej złe tolerowanie podróży dotyczy zwierząt młodych, a wraz z ich dorastaniem stopniowo mija. Niestety, czasem jednak upływ czasu nie jest odpowiednim panaceum, a objawy choroby...