Problem z oddawaniem moczu u kota

Badania moczu

 

CO OZNACZA TAKIE ZACHOWANIE ORAZ JAKI MOŻE BYĆ TEGO POWÓD?

Problem z oddawaniem moczu u kota, a dokładniej oddawanie moczu poza kuwetą to najczęściej spotykany problem w większości przychodni weterynaryjnych. Co oznacza takie kocie zachowanie i jak mu zaradzić – na te pytania postaramy się przybliżyć Państwu odpowiedzi.

Niestety, sprawa nie jest tak prosta, jakby mogło się to wydawać. Co przez to należy rozumieć? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że tło zapalenia pęcherza może być bardzo różne. Począwszy od infekcji bakteryjnych i wirusowych przez tło immunologiczne, schorzenia nerek, skończywszy na chorobach takich jak cukrzyca, czy zmiany rozrostowe. Prócz bezpośrednich przyczyn możemy dopatrywać się także i tych pośrednich, czyli takich, które intensywnie sprzyjają problemom dotyczącym dróg moczowych np. zbyt mała ilość spożywanej wody, nadwaga, zbyt duża ilość fosforu w diecie, czy po prostu predyspozycje osobnicze.

PROBLEM Z ODDAWANIEM MOCZU U KOTA A STRES

Najczęstszym jednak problem, często przez nas bagatelizowanym jest STRES. U kotów cierpiących na FCI (Feline Idiopatic Cystitis), czyli idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego odpowiedź stresowa wygląda trochę inaczej. Koty z FIC nie radzą sobie ze stresem w typowy sposób. Nie dochodzi bowiem u nich do tak wysokiego wyrzutu kortyzolu, jak w przypadku zwierząt zdrowych. Skutkować to może brakiem występowania typowego dla stresu kociego zachowania. U tych zwierząt warstwa ochronna glikozaminoglikanów, która wyściela śluzówkę pęcherza moczowego jest niewystarczająca i często wadliwa, to znów predysponuje do jej uszkodzeń, co skutkuje stanami zapalnymi pęcherza moczowego.

 

JAKIE OBJAWY MOGĄ TOWARZYSZYĆ STANOM ZAPALNYM DRÓG MOCZOWYCH?

Przede wszystkim są to: częste oddawanie małych ilości moczu, oddawanie moczu poza kuwetę, wokalizacja przy oddawaniu moczu, uporczywe wylizywanie narządów płciowych, wylizywanie okolic brzucha, obecność krwi w moczu krwiomocz, apatia, brak apetytu, osowienie. Z tym możemy się spotkać w momencie, gdy mamy problem z oddawaniem moczu u kota

 

CO ROBIĆ GDY KOT ZACZYNA MIEĆ PROBLEMY?

Nie należy bagatelizować takich zachowań. Pierwsze oznaki takie jak oddawanie moczu poza kuwetę, czy towarzysząca temu wokalizacja powinny nakłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii. Przegapienie tych objawów może skutkować zaostrzeniem stanu zapalnego, doprowadzić do krwiomoczu, powstania kamieni moczowych, a nawet do braku możliwości opróżnienia pęcherza moczowego. Nie wspominając o dolegliwościach bólowych u naszego pupila.

 

CO ZROBI LEKARZ?

Gdy przyjdą Państwo z Pupilem do Przychodni OptoVet i zgłosicie problem z oddawaniem moczu u kota, to zostaniecie Państwo wypytani o wszelakie zmiany, które mogły zajść w Państwa otoczeniu. Począwszy od zmiany żwirku, przez remonty, skoczywszy na gościach. Pacjent zostanie przebadany palpacyjnie, a następnie zostanie wykonane USG pęcherza moczowego w celu jego oceny i pobrania moczu przez cystocentezę. Do prawidłowej oceny pęcherz musi być w dość dużej mierze wypełniony moczem. Czasem może zdarzyć się tak, że przyjmujący Państwa lekarz poprosi o pozostawienie Pacjenta na jakiś czas na szpitalu (3-4h). W tym czasie podać płyny i „polować” na względnie wypełniony pęcherz. Po wykonaniu serii badań – badanie kliniczne, ocena pęcherza w obrazie USG, badanie moczu wraz z jego osadem, a także badanie bakteriologiczne moczu, lekarz przepisze Państwu najbardziej adekwatne do stanu pacjenta leki oraz zaleci odpowiednią dietę.

CO JESZCZE?

Oprócz medykamentów i diety ważnym elementem terapii jest wdrożenie suplementów uspokajających pacjenta. Są nimi obroże feromonowe, czy suplementy w tabletkach, a także zapewnienie optymalnego środowiska dla naszego pupila.

Przy stanach zapalnych dróg moczowych niestety trzeba się uzbroić się w cierpliwość. Walka z pH moczu, czy bakteriami często bywa długa i mozolna.

Zapraszamy do Przychodni OptoVet

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także