Sterylizacja suczki

Sterylizacja suczki – przez lata, wokół tego tematu narosło wiele mitów. Plotki, legendy miejskie oraz nieprawidłowe informacje zasłyszane w nierzetelnych źródłach są przyczyną dezinformacji wśród właścicieli. W tej notatce postaramy się odpowiedzieć na najczęściej słyszane w gabinecie pytania, dotyczące sterylizacji.

 

STERYLIZACJA SUCZKI A „CZY TO PRAWDA, ŻE SUCZKA POWINNA CHOCIAŻ RAZ MIEĆ SZCZENIĘTA?”

 

Jest to absolutny mit. Nie ma żadnego potwierdzonego, dobroczynnego wpływu macierzyństwa na organizm suczki. W przeciwieństwie do ludzi, suki nie odczuwają potrzeby macierzyństwa, nie brakuje im tego.

 

STERYLIZACJA SUCZKI A TERMINY – KIEDY NAJBEZPIECZNIEJ?

 

„Kiedy można wykonać sterylizację, aby było to najbezpieczniejsze dla suczki” Jeśli jest to suczka rasy dużej lub olbrzymiej, której docelowa waga bedzie wynosiła powyżej 30kg, najlepiej przeprowadzić zabieg sterylizacji po pierwszej cieczce. U suczek ras małych i miniaturowych można przeprowadzić zabieg jeszcze przed pierwszą cieczką – minimalizujemy wtedy ryzyko powstania nowotworu wywodzącego się z listwy mlecznej.

 

CZY STERYLIZACJA JEST BEZPIECZNA?

 

Zaplanowany wcześniej zabieg, wykonany przez doświadczonego lekarza, w odpowiednio wyposażonej przychodni, na przygotowanej do operacji pacjentce jest obciążony minimalnym ryzykiem. Przed każdym planowanym zabiegiem należy wykonać badanie krwi, aby sprawdzić, czy narządy wewnętrzne pracują we właściwy sposób. U ras szczególnie obciążonych występowaniem wad serca warto wykonać też badanie kardiologiczne. Więcej o prawidłowym przygotowaniu pacjenta do zabiegu przeczytacie Państwo już niedługo na naszym blogu.

 

STERYLIZACJA SUCZKI – NA CZYM TO WŁAŚCIWIE POLEGA?

 

Sterylizacja polega na usunięciu jajników, jajowodów oraz macicy. Wykonywany jest pod narkozą (więcej o typach znieczulenia znajduje się tu).

 

JAK DŁUGO TRWA ZABIEG?

 

Sterylizacja trwa około 40 minut, jednak przygotowanie pacjentki i opieka po zabiegu powoduje, że na zabieg należy zarezerwować około 2 godzin. Czasem, w wyjątkowych przypadkach, zalecamy aby pacjentka została na obserwacji przez dłuższy czas.

 

GDZIE POWINNA ODBYĆ SIĘ STERYLIZACJA?

 

Najlepiej, aby została wykonana w gabinecie, bądź przychodni weterynaryjnej, która oferuje usługę sterylizacji. W przychodni Optovet mamy salę chirurgiczną, kardiomonitor, doświadczonego anestezjologa, a także możliwość zastosowania znieczulenia wziewnego.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA NAD SUCZKĄ PO ZABIEGU STERYLIZACJI?

 

Przez pierwsze godziny po zabiegu sterylizacji pacjentka może być śpiąca i niechętna do ruchu. Należy zapewnić jej spokojne miejsce do odpoczynku. Po zabiegu pacjentka powinna chodzić w kołnierzu ochronnym lub ubranku pooperacyjnym. Należy też podawać leki przeciwbólowe, zalecone przez lekarza wykonującego zabieg. Nasze pacjentki po sterylizacji dostają leki na 4 kolejne dni. Przez pierwsze dni po sterylizacji warto zmniejszyć wysiłek i intensywność zabaw na spacerach, aby nie uszkdzić szwów i rany pooperacyjnej. Okres rekonwalescencji po sterylizacji wynosi około 10 – 14 dni.

 

SUCZKI PO STERYLIZACJI ZAWSZE TYJĄ – FAKT CZY MIT?

 

Nie jest to do końca prawda. Faktycznie, po zabiegu sterylizacji metabolizm może być nieco wolniejszy, chęć do zabaw mniejsza, ale przy odpowiednim dawkowaniu jedzenia (zwłaszcza dedykowanego dla zwierząt po sterylizacji) wzrost wagi nie powinien być znaczący.

 

PO JAKIM CZASIE OD STERYLIZACJI NALEŻY USUNĄĆ SZWY?

 

Gojenie tkanek po zabiegach zazwyczaj trwa około 10-14 dni. Po tym czasie można bezpiecznie usunąć szwy. Po sterylizacji w OptoVet zakładamy szew śródskórny wchłanialny, który ulega rozpuszczeniu w ciele pacjentki – nie ma zatem potrzeby usuwania szwów.

 

CZY PO STERYLIZACJI SUCZKA BĘDZIE MIAŁA CIECZKĘ?

 

Po prawidłowo wykonanej sterylizacji objawy cieczki nie powinny występować.

 

KIEDY NALEŻY PRZYJŚĆ NA KONTROLĘ PO STERYLIZACJI?

 

Zalecamy zawsze dwie kontrole pooperacyjne. Pierwsza powinna się odbyć dzień lub dwa po sterylizacji – oceniamy stan ogólny pacjentki, mierzymy temperaturę, oceniamy wygląd rany pooperacyjnej. Druga kontrola pozabiegowa powinna się odbyć 10-14 dni po sterylizacji. Sprawdzamy, czy gojenie przebiegło w prawidłowy sposób oraz czy można bezpiecznie zdjąć ubranko pooperacyjne.

 

STERYLIZACJA SUCZKI – DO JAKIEGO WIEKU MOŻNA JĄ PRZEPROWADZIĆ?

 

Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsza, sterylizowana przez nas pacjentka miała 14 lat!

 

„NIE POZWOLĘ NA STERYLIZACJĘ MOJEJ SUCZKI BO TO BARDZO BOLESNY ZABIEG”

 

Sterylizacja nie jest bardziej bolesna niż inne zabiegi chirurgiczne. W OptoVet staramy się maksymalnie zabezpieczyć pacjentki przed bólem po sterylizacji. Pierwszą dawkę leków przeciwbólowych podajemy jeszcze przed zabiegiem! Nasze pacjentki dostają też leki przeciwbólowe na kolejne dni, aby dyskomfort po sterylizacji był jak najmniejszy.

 

A oto jedna z pacjentek po zabiegu – Chilla zniosła sterylizację bardzo dzielnie.

Na zdjęciu widoczna jest suczka owczarka niemieckiego śpiąca na łóżku swoich Opiekunów ubrana w specjalny kubraczek pooperacyjny

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Zespół OptoVet

 

Zapraszamy do przeglądania codziennych ciekawostek z życia Przychodni właśnie tutaj

Przeczytaj także

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel kenelowy u psa (kaszel psiarniany, CIRD – zakaźny zespół oddechowy psów). Co to jest kaszel kenelowy? Jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa? Jakie jest leczenie kaszelu kenelowego u psa? Czy można zapobiegać zarażeniu się chorobie? Odpowiadamy na najczęściej...

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

Kwas hialuronowy w okulistyce zwierząt

W jakich sytuacjach i po co używa się kwasu hialuronowego w okulistyce zwierząt? Kwas hialuronowy kojarzy nam się z medycyną estetyczną u ludzi. W weterynarii natomiast nie używamy go jako upiększacza, lecz jako szybkiej metody do wyeliminowania entropium powiek u...